Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike ne provodi nadzor nad obiteljima koje su posvojile djecu iz Konga već su ih kontaktirali radi pružanja podrške u zaštiti od stigmatizacije djece posvojene iz trećih država, poručili su u utorak iz tog Ministarstva.
Takvu pomoć zatražila je udruga u osnivanju International adoption - Hrvatska, koja okuplja najveći broj posvojitelja djece iz tzv. trećih zemalja tijekom u posljednjih 10 godina, rekli su u Ministarstvu, nakon informacija u medijima da su posvojitelji počeli dobivati pozive u kojima su im najavljeni posjeti djelatnika centara za socijalnu skrb u idućim danima.
U Ministarstvu naglašavaju kako se nadzor ne provodi, niti će se provoditi, kao i da za njega ne postoji zakonsko uporište.
- Svjedoci smo posljednjih mjeseci iznimno velikog interesa javnosti za problematiku posvajanja djece iz tzv. trećih država, ponajviše afričkih. Takav interes može neželjeno prouzročiti stigmatizaciju posvojene djece.
Stoga su djelatnici Ministarstva, u suradnji s ostalim tijelima i navedenom udrugom, kontaktirali obitelji "u kontekstu pružanja savjetodavne i stručne podrške u prevenciji i zaštiti stigmatizacije djece posvojene iz trećih država".
Četiri para iz Hrvatske uhićena su početkom prosinca u zračnoj luci u zambijskoj Ndoli zbog sumnje na trgovinu ljudima, odnosno sumnje u valjanost dokumenata o posvojenju maloljetne djece iz DR Konga. Hrvatski državljani su i nadalje u Zambiji gdje čekaju početak suđenja na Visokom sudu u zambijskoj Ndoli.
Pravosudna inspekcija Ministarstva pravosuđa nije utvrdila nepravilnosti tijekom izvanrednog nadzora nad radom općinskih sudova u Varaždinu i Zlataru, koji su priznali sudske odluke iz DR Konga vezane za slučajeve posvajanja djece iz te zemlje.