Zagrebački gimnazijalci, poglavito učenici XV. gimnazije (MIOC), ostvarili su najbolje rezultate na prošlogodišnjoj maturi. Ipak, ako se, primjerice, gledaju rezultati iz više razine matematike, u prvih pet škola po uspjehu su i III. gimnazija u Splitu te III. gimnazija u Osijeku. U prosjeku, odmah poslije zagrebačkih dolaze čakovečke srednje škole. Međimurski srednjoškolci s prosječnom ocjenom 3,39 na A razini svih ispita drugi su najbolji u državi.
A najbolje učenike, prema završnim ocjenama srednje škole i državnoj maturi, "uzimaju" zagrebački fakulteti. I to već tradicionalno Fakultet elektrotehnike i računarstva, Farmaceutsko-biokemijski te Medicinski fakultet. FER su upisivali učenici s prosječnom ocjenom 4,22 s mature, medicinu s 4,11, a farmaciju s 4,21. Ove fakultete, uz spomenuti MIOC, upisuju učenici V. gimnazije, Gimnazije Tituša Brezovačkog, Prirodoslovne škole Vladimira Preloga. No i druga sveučilišta privlače sve više studenata. Primjerice, privatno Sveučilište Sjever u Koprivnici na trećem je mjestu po broju upisanih studenata, a među prvih deset su i Fakultet organizacije i informatike u Varaždinu te Zadarsko veleučilište i sveučilište. Na odabir fakulteta itekako utječu i mogućnosti stanovanja te manji troškovi za studente.
Ipak, vidljivo je kako i gimnazijalci na maturi ostvaruju slabiji uspjeh nego tijekom srednje škole. Janja Banić, ravnateljica varaždinske I. gimnazije, ističe kako posljednjih nekoliko godina kriteriji ocjenjivanja padaju i u školi se lakše dobiju bolje ocjene.
- Vjerujem da je to problem velike većine škola, ne samo srednjih. Ipak, ne bih rekla da je to jedini problem. Drugi problem je usklađenost ispitnih kataloga i pitanja na maturi s kurikulumima - ističe Banić, čija škola provodi detaljne analize svake mature.
Cilj im je postići dobru usklađenost ocjena, kakvu imaju u engleskom jeziku i u drugim predmetima. Na pitanje zašto učenici dobivaju lošije ocjene na maturi ravnateljica varaždinske gimnazije kaže kako u njihovoj školi postoji mnogo izvrsnih učenika koji tijekom srednjoškolskog obrazovanja rezultatima na natjecanjima već imaju osiguran upis na željeni fakultet, pa je njima samo bitno položiti maturu i ne zamaraju se postotkom ili ocjenama.
- Događaju nam se takve situacije, gdje znamo da učenici imaju kapacitet za 100% riješenosti testa iz nekog predmeta, ali njima to nije potrebno, napišu test onoliko koliko misle da im treba i ponekad čak ranije izađu s ispita. Mislim da su svi gimnazijalci sposobni proći obavezne ispite državne mature, većina i izborne, ako su barem prosječno kontinuirano radili tijekom školovanja u gimnaziji - zaključuje Janja Banić.
Među visokim učilištima koja su upisala najmanje studenata su, primjerice, veleučilišta u Gospiću, Kninu, Zaprešiću i Rijeci te RRIF u Zagrebu.
Top 5 škola na državnoj maturi
1. XV. gimnazija Zagreb 2. III. gimnazija Split 3. V. gimnazija Zagreb 4. I. gimnazija Zagreb 5. Gimnazija Lucijana Vranjanina Zagreb
Top 5 fakulteta s najboljim prosjekom s mature
1. Fakultet elektrotehnike i računarstva Zagreb 2. Farmaceutsko-biokemijski fakultet Zagreb 3. Medicinski fakultet Zagreb 4. Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Zagreb 5. Prirodoslovno-matematički fakultet Zagreb
Top 5 županija s najviše učenika na fakultetima
1. Grad Zagreb 2. Zagrebačka županija 3. Varaždinska županija 4. Splitsko-dalmatinska županija 5. Koprivničko-križevačka županija