Hrvatska je sve bliže broju od 2000 novozaraženih na dan. Naš ugledni liječnik i znanstvenik Dragan Primorac kaže da na cjepivo ne možemo računati prije proljeća. To znači da smo u ovom drugom valu prepušteni sebi i s virusom se moramo boriti distancom, higijenom, maskama... A cjepivo koje Hrvatska čeka, kako je u emisiji Otvoreno rekao Krunoslav Capak, u prosjeku stoji 10 eura (75 kuna). Hrvatskoj treba 3,6 milijuna doza.
Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak ponovio je da se Hrvatska za kupnju cjepiva, na kojem rade Oxford i AstraZeneca, prijavila putem natječaja koje provodi EU. Tražili su u prvome mahu cjepiva za 1,8 milijuna ljudi, a među prvima će ga dobiti za najugroženije skupine i zdravstveni djelatnici. Otkrio je da će oni koji se žele cijepiti, jer cijepljenje će biti dobrovoljno, morat će uzimati dvije doze, što znači da nam treba 3,6 milijuna doza.
- Prema našem broju stanovnika od EU rasporedili su nam 2,7 mil. doza. Da bismo pokrili rizične skupine, fali nam još 900.000 doza - zaključio je Capak za HRT.
Najnovije britanska studija, kako su jučer objavili tamošnji mediji, pokazala je da je cjepivo ‘jako djelotvorno’. Ohrabrujuće su to najave unatoč problemima koje su imali s testiranjem cjepiva.
Brazilsko zdravstveno tijelo Anvisa izvijestilo je u srijedu da je umro Brazilac volonter koji je sudjelovao u kliničkom testiranju cjepiva za Covid-19 koje su razvila AstraZeneca i Sveučilište Oxford.
No organizatori studije kažu da nema mjesta za zabrinutost te da nastavljaju s ispitivanjem jer smrt volontera nema veze s cjepivom. Javljaju kako je primio placebo i da je uzrok smrti drukčije prirode. Isto javljaju i brazilske novine Globo i međunarodna novinska agencija Bloomberg pozivajući se na izvore bliske istraživanju. Inače, Oxford i AstraZeneca u rujnu su bili zaustavili testiranja kad je volonter u Velikoj Britaniji razvio neobjašnjivu bolest. Istraživanja su nastavljena nakon što su dokazali da ni to nije bila nuspojava cjepiva. Nakon svega stručnjaci tvrde da cjepivo pokazuje “savršeni učinak na imunitet”.
- Cjepivo čini sve što smo očekivali i to su dobre vijesti u našoj borbi protiv bolesti - rekao je David Matthews, stručnjak za virologiju sa sveučilišta u Bristolu i voditelj istraživanja cjepiva, prenosi DW.
Dragan Primorac kaže da cjepivo ipak nećemo imati prije proljeća.
- U razgovoru s kolegama koji rade na razvoju i proizvodnji doznao sam da će cjepivo biti spremno za širu populaciju na proljeće. S druge strane, negdje već u siječnju nastavit će se cijepljenje ciljanih populacija koje su dio kliničkih istraživanja faze 3 - kaže nam Primorac.
Ove podatke crpi iz američkih izvora, no s druge strane isto tvrdi i sir Patrick Vallance, glavni savjetnik britanske vlade za znanost. S obzirom na to da je tema cjepiva sama po sebi osjetljiva, a kada dolazi do sumnjivih nuspojava javnost otvoreno negoduje već i na spomen cijepljenja. Imaju li razloga za brigu, pitali smo Primorca.
- Nemoguće je napraviti bilo kakvu manipulaciju jer su sve oči uprte u znanstvenike. Istraživanja se moraju objavljivati u najprestižnijim znanstvenim časopisima, prolaze dvije faze i toliko je ljudi u to uključeno da je nemoguće prikriti informacije. Uostalom, oni koji rade na tome svjesni su da im je na kocki reputacija i nema te firme koja bi financijski preživjela takvu tužbu - pojasnio je Primorac.