Hrvatska gospodarska komora (HGK) podržava sedmi vladin paket mjera za koji tvrdi da nastavlja štititi najranjivije skupine građana, uključujući mikro i mala poduzeća.
- S obzirom na stabilizaciju cijena energenata i jenjavanje inflacije, pozdravljamo mjere Vlade koje idu u smjeru postupnog smanjenja subvencija za energente. Očekujemo da će u narednom razdoblju porasti svijest o potrebi racionalnije potrošnje energenata te očekujemo nastavak rada na smanjenju uvozne ovisnosti o energentima - kaže se u priopćenju HGK-a.
Dodaje se da se "s trendom nastavka smanjenja subvencija, ekonomija vraća na tržišne postavke, što je najbolji jamac investicijama i dugoročnoj konkurentnosti gospodarstva".
Komora smatra bitnim nastavak postupnog ukidanja subvencija, kako bi se ograničili inflatorni pritisci.
- Inflacija je u kolovozu iznosila svega 1,8 posto godišnje, stoga je pravi trenutak za početak smanjenja subvencija - kažu u Komori.
Upozoravaju kako su u protekle dvije godine opskrbljivači i distributeri plina pretrpjeli značajan financijski pritisak zbog drastičnog rasta cijena plina i drugih energenata, kao i povećanih troškova poslovanja uzrokovanih inflacijom. Pritom su troškovi distribucije porasli, dok su prihodi ostali ograničeni zbog reguliranih cijena.
- Istovremeno, troškovi za kompenzaciju tehnoloških gubitaka plina, koji su neizbježni zbog starosti mreže, također su rasli. Taj teret je uzrokovao smanjenje investicija u održavanje i razvoj mreže, što dugoročno može dovesti u pitanje sigurnost i pouzdanost opskrbe - kaže se u priopćenju.
Ocjenjuje se da je balans između ekonomskih interesa poslovnog sektora i zaštite potrošača ključan za dugoročnu stabilnost.
Vlada je u okviru sedmog paketa mjera za zaštitu kućanstava i gospodarstva od rasta cijena osigurala ukupno nešto manje od 248 milijuna eura, izvijestio je u petak na sjednici Vlade premijer Andrej Plenković, koji je rekao i da subvencije za struju plin ostaju, ali njihove cijene će ipak rasti, za po ukupno deset posto u idućih šest mjeseci.