To je to što me zanima!

HGK će nagrađivati tvrtke za održivo poslovanje: 'Održivost nije samo trend, to je potreba'

Obzirom da će veliki poduzetnici od 2025. morati izvještavati o održivosti, a mali i srednji od 2026., HGK je izradila hrvatski ESG rating - model ocjenjivanja na temelju kojeg će već sada i nagrađivati održive prakse
Vidi originalni članak

Planet je na rubu zbog neodrživog i neograničenog rasta, tvrtke koje ne posluju održivo onečišćuju okoliš, ostvaruju profit, a pri tom posljedice trpe svi, posebice oni koji se drže pravila i koji su i iznad standarda, istaknula je Marija Šćulac Domac, direktorica sektora za industriju i održivi razvoj HGK. 

Jedini odgovor je, naglasila je, održivo poslovanje, razvijati inovacije, promjena mindseta.

- Net zero nije više dovoljan, moramo ići korak dalje. Održiva misija svih nas je zadovoljiti potrebe današnjice, ne ugroziti budućnost. EU želi biti lider u borbi protiv klimatskih promjena, stoga je usvojila 2019. i Europski zeleni plan, ključni dokument koji definira strateški okvir održivih projekata i kojim se Europa jasno pozicionira kao prvi kontinent koji će 2050. biti klimatski neutralan - kazala je. 

ČETVRTI FINANCIAL BRUNCH: 'Ulaganje u "zeleno" je ključno, a mirovinski fondovi u tranziciji mogu odigrati ključnu ulogu'

Europska regulativa se prenosi i na države članice pa je i Hrvatska donijela strateške dokumente - Razvojnu strategiju do 2030., kao i Nacionalni plan oporavka i otpornosti u koji je s razine EU prenesen zahtjev da najmanje 37 posto sredstava mora biti usmjereno u ulaganja za zelenu tranziciju i borbu protiv klimatskih promjena. 

- To je više od 2 milijarde eura. Hrvatska je već poslala dva izvještaja o održivosti, prema kojem je 2019. od 162 države bila na 22. mjestu, a 2023. od 166 zemalja smo na 12. mjestu. Vidi se napredak i to je odličan rezultat - istaknula je Šćulac Domac.

OBNOVLJIVI IZVORI Zbog sporosti birokracije, na čekanju su "zeleni projekti" vrijedni čak 10 milijardi eura!

Obzirom da je EU definirala ESG standarde za sve dionike na financijskim tržištima, kao što je i usvojila Direktivu o korporativnom izvještavanju o održivosti, u razdoblju pred nama, točnije do srpnja iduće godine, predstoji nam i izmijeniti Zakone o računovodstvu i reviziji. 

- Prema Direktivi o korporativnom izvještavanju, koja će u punoj primjeni biti od iduće godine, svi veliki i poduzetnici će imati obvezu podnošenja izvješća o održivosti od 2025., a mali i srednji od 2026, a izuzeti će biti mikro poduzetnici. Od 1. siječnja 2028. će sve tvrtke koje će poslovati na području EU imati obvezu izvještavanja o održivosti. Dakle, kroz nekoliko godina skoro da neće biti tvrtki, koje nisu mikro, a da neće imati ovu obvezu - navela je Šćulac Domac. 

HGK je, dodala je, zato već krenula s nizom aktivnosti, programa i edukacija kako bi naše tvrtke pripremili za obveze koje im dolaze. Izradili su i hrvatski ESG rating kao model ocjenjivanja održivih praksi tvrtki. 

- HGK je prije pet godina pionirski uletila u temu održivosti s našom prvom konferencijom "Podržimo održivo", održivost je jedna od naših strateških područja djelovanja. Imali smo ESG akademiju i radionice za edukaciju poduzetnika, preko 800 sudionika je sudjelovalo i naša gospodarska scena zna što im donosi ESG, svjesni su što trebaju napraviti, konferenciju "Podržimo održivo" svake je godine sve veća, sa sve boljim dionicima i aktualnijim temama, ove godine smo imali prvi put i net zero konferenciju usmjerenu prema dekarbonizaciji industrije i primjenu svih onih inovativnih poslovnih modela. Nakon što smo poduzetnike educirali, sad smo predstavili ESG rating - poručio je Tomislav Radoš, potpredsjednik HGK za industriju i održivi razvoj.

INDUSTRIJSKI SEKTOR Njemačka pokreće program za ugljično neutralnu industriju

Ocjena je to koja se dodjeljuje organizaciji temeljem njezinog pristupa okolišu i društvu te usvojenim praksama upravljanja, a temeljem koje će HGK dodjeljivati nagrade tvrtkama s najboljim rezultatima u pet kategorija na četvrtoj konferenciji "Podržimo održivo" 19. rujna. 

- ESG rating se sastoji od dva tipa podataka - jedni su oni koji su javno dostupni, a drugo je ispunjavanje upitnika, koji nije jednostavan i ima dosta za ispuniti, ali je uvažio sve regulatorne zahtjeve i sve ono što je potrebno da bi se zaista firme mogle samoprocijeniti, odnosno da ih mi možemo procijeniti i da bi od toga mogli imati i benefit. Teško više netko može ići u ozbiljne investicije bez da je zadovoljio standarde ESG-ija - dodao je Radoš. 

Prvi krug ocjenjivanja tvrtki otvoren je 17. srpnja, a trajat će do 31. kolovoza. 

- Nakon toga mi obrađujemo podatke i na našoj konferenciji 19. rujna dodjeljujemo prvi puta i nagrade za one koji su pokazali da su za sada najbolji u primjeni ESG prakse, odnosno u svom održivom konceptu - rekao je. 
 

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare