Helidrom KBC-a Split danas je proslavio svoj 30. rođendan, a povodom ove obljetnice postavljena je spomen ploča u čast svim braniteljima ranjenim u Domovinskom ratu, pilotima Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i medicinskom osoblju. Iako je službeno otvoren 8. listopada 1992. godine, helidrom je zapravo bio u funkciji za hitna slijetanja godinu dana ranije.
Nužnost građenja helidroma prvi je prepoznao dr. Joško Kalilić koji je zahvaljujući velikoj volji i upornosti cijeli projekt uspio realizirati uz pomoć brojnih volontera te donacija, najvećim dijelom u materijalu. Tisuće ranjenika iz Domovinskog rata u KBC Split stizalo je upravo na helidrom čime su spašeni brojni životi.
Spomen ploču volonterski su izradili učenici Klesarske škole u Pučišćima na Braču, uz nadzor svojih učitelja mentora.
Na otkrivanju spomen ploče bio je i župan splitsko-dalmatinski Blaženko Boban, dogradonačelnik Antonio Kuzmanić, ravnatelj bolnice dr. Julije Meštrović koji je istaknuo značaj helidroma i u mirnodopskom razdoblju.
- I sam sam kao pedijatar intezivist mnogo puta letio s ovog helidroma u Dubrovnik po novorođenčad. Više od 9000 pacijenata prešlo je preko ovog helidroma u posljednjih 30 godina. I sve je više intervencija koje idu preko ovog helidroma, više od 400 prijema mjesečno imamo u posljednje vrijeme - kazao je ravnatelj KBC-a Split najavivši i nova ulaganja u helidrom.
- Projektna dokumentacija je gotova, prema nekim procjenama od ranije riječ je o pet milijuna kuna iako vjerujem da će ta brojka danas biti i veća - kazao je dr. Meštrović.
Kako bolnica taj novac nema, vjeruje da će projekt proći i fondove EU, a svoj doprinos već je najavio i Blaženko Boban rekavši kako će Splitsko-dalmatinska županija sudjelovati u iznosu od 33 posto.
Glavni inicijator gradnje helidroma, dr. Joško Kalilić izrazio je ponos zbog helidroma koji je spasio tisuće života. On je animirao stotine pojedinaca i tvrtki da se uključe u njegovu gradnju.
Jedan od branitelja kojemu je ovaj helidrom spasio život je Damir Vladušić iz 141. brigade, koji je teško ranjen u Bosanskom Grahovu 13. kolovoza 1995. godine.
- Prva pomoć mi je pružena u bolnici u Livnu, bilo je puno ranjenih. Da nije bilo helikopterske službe i helidroma, puno života bilo bi izgubljeno. Pogodio me snajper, bio sam teško ranjen. U toj bitki je bilo 23 poginulih, i 50 ranjenih, i svi su uglavnom prebačeni u Split. Hvala svima - kazao je Vladušić.
Inače, riječ je o najvećem helidromu u Hrvatskoj, a ima 5000 četvornih metara. Jedini je helidrom na koji su istodobno sletjela tri helikoptera MI-8, prvi zdravstveni objekt izgrađen u HR i prvi koji je ušao u međunarodni registar helidroma. Od velike je važnosti i HGSS-u te vatrogascima.