To je to što me zanima!

Građani pokrenuli peticiju za spas Zrmanje: Ovo je hitno!

Očajni građani pokrenuli su peticiju kojom od Ministarstva okoliša traže hitno pronalaženje trajnih rješenja za sprječavanje daljnjeg zagađenja kanjona Zrmanje
Vidi originalni članak

Tražimo hitno pronalaženje trajnih rješenja za sprječavanje daljnjeg zagađenja kanjona Zrmanje, stoji u naslovu peticije građana objavljene u nedjelju. Peticija je upućene Ministarstvu zaštite okoliša i energetike, a traži da Ministarstvo ozbiljno pristupi problemu učestale pojave mazuta u rijeci Zrmanji i spriječi daljnja zagađenja kanjona i Novigradskog mora.

Peticiju su pokrenuli očajni savjesni građani koji se ne mire s tragičnom neodgovornošću i katastrofalnom nesposobnošću lokalnih i državnih vlasti u sprječavanju zagađenja okoliša, u ovom slučaju jedne od rijetkih preostalih divotnih hrvatskih rijeka – Zrmanje, prenosi Tris.

- Potpisivanjem građani mogu iskazati svoju zabrinutost i nezadovoljstvo do sada provedenim mjerama sanacije na području bivše tvornice glinice u Obrovcu te tražiti od nadležnih institucija hitno pronalaženje rješenja koja će spriječiti daljnja zagađenja u budućnosti i trajno zaštititi i očuvati značajni krajobraz kanjona Zrmanje. Probleme treba rješavati hitno - stoji u opisu peticije. 

EKO KATASTROFA KOD ZADRA Zrmanja u mazutu: 'Ovu bitku smo izgubili, to je velika šteta'

U priopćenju Udruge Bioeduca, Zrmanja Eko, i građanske inicijative Zaštitimo Zrmanju, Velebit i Novigradsko more stoji:

- Peticija za spas kanjona Zrmanje pokrenuta je kako bi široj javnosti ukazali na obim i važnost problema te potaknuli nadležna tijela i institucije da hitno pokrenu sveobuhvatne radnje kojima će se utvrditi propusti u sanaciji tvornice glinice te trenutni rizici i poduzeti adekvatna rješenja kojima će se rijeka Zrmanja trajno zaštititi od daljnjeg zagađenja. Zrmanja je jedna od najljepših hrvatskih rijeka i spada u zaštićeno područje Natura 2000. Prema hrvatskim zakonima odgovorni u ovakvim slučajevima počinitelji su teških kaznenih djela jer dugoročno zbog trovanja tla, zraka i pitke vode ugrožavaju okoliš (Članak 193 Kaznenog zakona) i ljudsko zdravlje (Članak 192. Kaznenog zakona). Zato nam pomozite da uvjerimo Ministarstvo zaštite okoliša i energetike da je situacija na Zrmanji alarmantna, da se radi o situaciji koja traži hitnu reakciju i mobilizaciju svih stručnih službi i da su upravo oni dužni pokrenuti niz radnji koje će u konačnici trajno zaštiti kanjon Zrmanje. Smatramo da je bilo kakvo daljnje ignoriranje problema neodgovorno, neetično i protuzakonito

Idi na 24sata

Komentari 1

  • 30.12.2019.

    Zar nije bilo moguće na mirnijem mjestu, gdje je sporiji tok, postaviti plivajuće brane, skimmer, upijajuće brane i zašto se nije pokušalo fizički pokupiti ono što je u obliku čvrste nečistoče? Sve postaviti što bliže izvoru zaprljanja. Zašto se dozvolilo da se zaprlja čitav tok i da to traje? Promjenom nivoa obala postaje crna u širokom pojasu. Naravno odmah treba spriječiti istjecanje mazuta i pokupiti ga fizički iz rezervoara i okoliša.Tragedija je što to traje, a ništa se ne poduzima. U biti, inspektori sve to znaju, imaju specijalizirane tvrtke na raspolaganju pa mi nije jasno da se ništa pozitivno ne događa.

Komentiraj...
Vidi sve komentare