To je to što me zanima!

EU komisija odobrila Njemačkoj preuzimanje posrnulog Unipera

Njemački uvoznik plina zapao je u financijske probleme nakon što je Rusija obustavila Njemačkoj opskrbu plinom pa je bio primoran kupovati plin iz drugih izvora po mnogo višim cijenama
Vidi originalni članak

Njemačka vlada dobila je u petak od Bruxellesa zeleno svjetlo za preuzimanje posrnulog uvoznika plina Unipera.

Europska komisija "zaključila je da predložena akvizicija ne bi izazvala zabrinutost za tržišno natjecanje", priopćeno je u petak iz Komisije.

Njemački uvoznik plina zapao je u financijske probleme nakon što je Rusija obustavila Njemačkoj opskrbu plinom pa je bio primoran kupovati plin iz drugih izvora po mnogo višim cijenama.

NEPOŠTIVANJE UGOVORA Njemački plinski div pokrenuo je arbitražni postupak protiv Gazproma: 'Gubimo milijarde!'

U rujnu je njemački ministar gospodarstva Robert Habeck najavio planove vlade da postane većinskim dioničarem Unipera, koji je do sada bio u vlasništvu finske tvrtke Fortum, kako bi posrnulog uvoznika plina spasili od insolventnosti i spriječili da ugrozi cjelokupnu opskrbu Njemačke plinom.

Procjenjuje se da će ovaj potez vladu u Berlinu stajati više od 30 milijardi eura.

Očekuje se da će početkom idućeg tjedna preuzimanje odobriti sadašnji dioničari Unipera.

Energetski div bio je najveći njemački uvoznik ruskog plina, a plinom opskrbljuje više od 100 njemačkih općina i nekoliko velikih kompanija, pa je zabrinutost rasla da bi njegov kolaps mogao ugroziti ekonomsku održivost njegovih klijenata.

Uniper je bio izvijestio da dnevno gubi do 200 milijuna eura jer je primoran skuplje nabavljati plin, podsjeća agencija Dpa.

MORAJU POKAZATI DOKAZE Posrnuli njemački uvoznik plina Uniper od vlade traži 25 mlrd eura kako bi pokrio gubitke

Berlin će kupiti sve dionice Fortuma, čime će njemačka država postati vlasnikom 98,5 posto dionica Unipera.

Njemačka također namjerava povećati kapital Unipera novčanom injekcijom od osam milijardi eura, a planira i namaknuti još 25 milijardi eura izdavanjem dodatnih dionica nakon preuzimanja.

Europska komisija još može naknadno objaviti uvjete za državnu potporu.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare