"Zajedno ćemo udvostručiti napore kako bi se izbjegla eksplozija u regiji, osobito u Libanonu", istaknuo je Macron u zajedničkoj izjavi s američkim predsjednikom Joeom Bidenom koji je u državnom posjetu Francuskoj. Macron je dodao da strane rade na "unapređenju parametara" kako bi se smanjilo tenzije i okončalo institucionalni vakuum u Libanonu.
Francuska i SAD zadnjih mjeseci nastoje smanjiti tenzije u regiji. Pariz je iznio pisane prijedloge objema stranama u cilju zaustavljanja pogoršanja sukoba između Izraela i Hezbolaha na granici.
SAD također na tome radi, ali diplomati su rekli da postoje problemi u koordinaciji napora.
Macron je rekao da su dvije zemlje razvile "usku suradnju" u pregovorima "s Izraelom s jedne strane i Libanonom i svim drugim uključenim stranama s druge".
Biden u kratkoj izjavi nije spomenuo Libanon, kao ni Iran, za koji je Macron rekao da usvaja strategiju eskalacije u regiji, podsjetivši na iranski napad na Izrael i razvoj njegova nuklearnog programa.
"Naše dvije zemlje odlučne su izvršiti potreban pritisak kako bi se zaustavilo taj trend", rekao je Macron.
Unatoč američkoj rezerviranosti, Francuska, Britanija i Njemačka prošli su tjedan iznijele rezoluciju protiv Irana u vezi njegova nuklearnog programa koja je usvojena na Odboru guvernera Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA).
Premda je na kraju podržao rezoluciju, Washington je u početku bio rezerviran i američki diplomati rekli su se SAD boji da bi rezolucija mogla isprovocirati Iran, što žele izbjeći prije američkih predsjedničkih izbora u studenom.
Biden je u posjet Francuskoj stigao u povodu obilježavanja 80. godišnjice savezničkog iskrcavanja u Normandiji. Teme razgovora bile su i trgovina, Izrael i rat u Ukrajini.
Biden i Macron pozdravili su također spašavanje četvero talaca u Pojasu Gaze u subotu, izvijestila je agencija dpa.
Biden je rekao da će SAD nastaviti ulagati napore dok se svi taoci ne vrate kućama.
Njegov savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan pohvalio je u priopćenju izraelsku vojsku i istaknuo da bi dogovor o prekidu vatre mogao osigurati oslobađanje svih ostalih talaca, sigurnosna jamstva za Izrael i pomoć civilima u Pojasu Gaze.
Macron je podržao te ciljeve, ali je kritizirao situaciju u Rafahu na jugu Pojasa Gaze. Rekao je da broj ubijenih i ozlijeđenih u devet mjeseci rata između Izraela i Hamasa neprihvatljiv.
Rekao je i da je neprihvatljivo da Izrael ne želi otvoriti sve granične prijelaze za dopremu humanitarne pomoći u Pojas Gaze, što međunarodna zajednica traži već mjesecima.