Studija je, blago rečeno, katastrofalna, da ne kažem diletantska. Od Ministarstva zaštite okoliša vjerojatno ćemo tražiti ukidanje licencije tvrtki koja je izradila studiju, odnosno tražiti ukidanje statusa ovlaštenika, najavio je Vjeran Piršić, predsjednik Eko Kvarnera.
Prema njihovim saznanjima, veliki instituti koji desetljećima istražuju more odbili su sudjelovati u projektu, a izravnom pogodbom posao je dodijeljen tvrtki koja, kaže Piršić, za taj posao nema potrebne reference.
Stručnjaci Eko Kvarnera uočili su pogreške koje nas u budućnosti mogu skupo stajati.
- Studija je pisana po principu ‘bit će sve u redu, majke mi’. Mi im ne vjerujemo jer su u njoj izneseni netočni podaci. Loše je napravljena, svjesno opravdava projekt i ne ocjenjuje se predmetni zahvat - kaže Piršić.
Udruga Eko Kvarner do 16. veljače, dana završetka javne rasprave, predat će primjedbe na Stratešku studiju utjecaja na okoliš Okvirnog plana i programa istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu koju je izradila tvrtka Ires ekologija.
Naveo je i problematične dijelove studije. Navodi se da je udio turizma u BDP-u osam posto, a zapravo je viši od 15 posto. Nije procijenjen utjecaj na turizam, nego je navedeno da će on biti na prihvatljivoj razini, te nedostaje procjena gubitaka za ovu najvažniju granu gospodarstva, kao i imidž Hrvatske kao turističke destinacije. Tu je problem i potresa. U studiji piše da je od 2013. do danas u Hrvatskoj bilo 10 potresa, a seizmolozi su iznijeli podatak da ih je bilo 20.000. Piršić upozorava da postoje jasni podaci koji upućuju na to da samo bušenje uzrokuje potrese. Nema procjene utjecaja buke na morski svijet, kao ni koje su moguće štete, a studijom su obuhvaćeni samo sisavci. Tu je i problem utjecaja cijelog projekta na ribarstvo.
- Ne znamo kako će se ponašati određene vrste. Što ako se riba potjera s podvodnim eksplozijama na mjestima na kojima se istražuje - navodi Piršić.
I ne manje važno, nema procjena mogućih havarija.