To je to što me zanima!

Dalaj Lama: Kineski čelnici ne razumiju kulturnu raznolikost

Kad je riječ o Tibetu i također Xinjiangu, mi imamo vlastitu jedinstvenu kulturu, a uskogrudniji čelnici Komunističke partije ne razumiju kulturnu raznolikost, rekao je
Vidi originalni članak

Tibetanski duhovni vođa Dalaj lama kritizirao je u srijedu kineske čelnike ustvrdivši da oni ne razumiju kulturnu raznolikost u Kini i da glavna etnička skupina Han ima preveliku kontrolu.

Ali isto je tako naglasio da nema ništa protiv "kineske braće i sestara" kao ljudi te da općenito podržava ideje koje zagovaraju komunizam i marksizam.

Dalaj lama (86), sudjelujući na novinskoj konferenciji u Tokiju putem interneta, odgovorio je na pitanje treba li međunarodna zajednica razmotriti bojkot Zimskih olimpijskih igara u Pekingu zbog represije nad manjinama, uključujući u Xinjiangu.

PROSLAVIO 85. ROĐENDAN Dalaj Lama objavio prvi album: Glazba može pomoći ljudima na onaj način na koji ja to ne mogu

"Poznajem čelnike Komunističke partije od Mao Zedonga. Njihove ideje su dobre. Ali ponekad vrše prestrogu kontrolu", rekao je iz svoje baze u Indiji, dodajući da je mislio da će se stvari u Kini promijeniti pod novom generacijom vođa.

"Kad je riječ o Tibetu i također Xinjiangu, mi imamo vlastitu jedinstvenu kulturu, a uskogrudniji čelnici Komunističke partije ne razumiju kulturnu raznolikost". 

Napomenuvši da se Kina ne sastoji samo od etničke skupine Han, nego i od drugih skupina, dodao je: "Narod Han zapravo ima preveliku kontrolu".

Peking smatra da je Dalaj lama, koji je pobjegao u Indiju 1959. nakon neuspjele pobune protiv kineske vladavine, opasan separatist. 

Na pitanje u vezi Tajvana, koji je u fokusu jačanja vojne napetosti u regiji, rekao je kako misli da je taj otok pravi čuvar drevne kineske kulture i tradicija, jer je matična Kina "previše ispolitizirana".

REINKARNACIJA Dan s Dalaj-Lamom uči sreći: Kad gubite, ne gubite i pouku

Premda ne planira sastati se s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom, kazao je da bi rado ponovno posjetio Kinu da vidi stare prijatelje jer stari, ali ne i Tajvan jer su odnosi između Tajvana i Kine "prilično delikatni".

"Radije sam ovdje u Indiji, na miru", rekao je.

Na kraju je istaknuo kako vjeruje da sve religije imaju istu poruku.

"Sve religije prenose poruku ljubavi i koriste različita filozofska gledišta. Problem je sada što političari, neki ekonomisti... iskorištavaju te religijske razlike. Religija je sada također ispolitizirana, to je problem". 

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare