Njemačka pokrajina Bavarska, kao i Hrvatska, dabrove smatra zaštićenom vrstom, ali za razliku od naše zemlje tamo je dozvoljen kontrolirani izlov. Ono što se odstreli, završava na tanjuru i tretira se kao vrhunski gurmanski specijalitet.
U razgovoru s hrvatskim iseljenikom, koji je nekoliko puta kušao meso spomenutog glodavca, doznaje se da je njegov okus poseban. Jedni će ga usporediti s govedinom, drugi s piletinom, ali slažu se da je okus dabrovine neusporediv s bilo kojim mesom iz domaćeg uzgoja.
Može ga se pripremati kao gulaš, odličan je na roštilju, ispod peke, izvrstan na kotlovini, a specijalitet je juha od dabrova repa. Dabrov rep pun je masti i pravi znalac spravit će juhu čiji okus nije ni približan bilo kojoj od životinja na koje smo navikli.
Što se tiče mesa, prošarano je na poseban način s mašću, slično kao slanina, ali po okusu joj nije slično.
S obzirom na to da se dabar ubrzano širi Hrvatskom, rečeno je iz stručnih krugova, pitanje je vremena kad će lovačkim društvima biti dozvoljen njihov odstrjel. Tim više što je riječ o životinji koja čini nemale štete na poljima kukuruza i u šumskim predjelima.
Stoga bi trebalo razmisliti da se kod nas njegovo meso nakon odstrjela prestane bacati, nego da ga se iskoristi kao deliciju za osobe visoke platežne moći.
Eksploatacija dabra u prehrambene svrhe treba biti strogo kontrolirana, kao i u Njemačkoj, gdje nije dozvoljeno trgovanje njegovim mesom.
No, postavlja se pitanje tko će imati želuca za pojesti životinju čija je inteligencija kao i kod naših kućnih ljubimaca.