Djevojčica Lorena Amidžić iz Črnkovaca prošle je godine u ovo doba morala na hitnu operaciju razdvajanja čeljusti u Austriji.
Naime, tada četveromjesečna beba je prva u Hrvatskoj i u Europi i 26. na svijetu rođena sa sindromom srasle čeljusti zbog koje nije mogla normalno jesti i primati tekućinu, nego se hranila preko sonde.
Operacija u Austriji prošla je uspješno, međutim s vremenom na liječničkim kontrolama je postalo očito da je s Loreninim rastom i napretkom došlo do novog zarastanja čeljusti, piše Glas Slavonije.
Majka Anamaria Vidmar Amidžić objasnila je da u petak 30. studenoga ponovno putuju na operaciju u Austriju te da će troškove liječenja i rehabilitacije u potpunosti pokriti HZZO.
Podsjetimo, prošle je godine pokrenuta akcija prikupljanja sredstava za operaciju koja stoji 30.000 eura. Donacijama građana u 48 sati je prikupljeno dovoljno sredstava za plaćanje svih troškova, no na kraju je troškove operacije i boravka ipak platio HZZO.
Za razliku od prošle godine, 17-mjesečna Lorena će s majkom u u Austriji provesti šest mjeseci, jer osim operacije Lorena će morati ostati na rehabilitaciji.
Djevojčicu čekaju mjeseci u klinici Klinik fur Mund, Kiefer und Gesichtchirurgie, pod nadzorom maksilofacijalnih stručnjaka na čelu s prim. dr. Michaelom Malekom, na rehabilitaciji koja uključuje redovne zahvate rastezanja čeljusti.
- Otkako smo 1. prosinca prošle godine bili na operaciji, u nekoliko navrata bili smo na kontrolama gdje nam se ukazivalo na potrebu redovitih zahvata rastezanja čeljusti koji su vrlo bolni.
Unatoč tome ipak je zajedno s Loreninim rastom i napretkom došlo i do kočenja desne strane čeljusti te ponovnog zarastanja. Liječnici nas uvjeravaju da ovaj put operacija neće biti toliko zahtjevna kao što je bila prva - objasnila je majka za Glas Slavonije.
Unatoč neobične i rijetke anomalije, Lorena je vesela i sretna beba. Njezina majka kaže da priča mnogo više nego što je pričao njezin stariji sedmogodišnji brat u njezinoj dobi. Premda nitko iz obitelji nije očekivao da će samo godinu dana kasnije ponovno morati na operaciju, istaknuli su da ovaj put idu s mnogo manje straha, jer znaju da su u dobrim rukama i da vrhunski stručnjaci mogu učiniti mnogo.