To je to što me zanima!

Borba s morem: Ribari su se u hladnoj vodi smrzavali 15 sati

Srđan Vitez i Dragan Parađina pomagali su jedrilici koja se pokvarila. Brodica im se prevrnula. Noć su proveli držeći se za čamac dok ih nije spasio ribarski brod
Vidi originalni članak

Promrzli su i modri. Ispričali su da su valovi bili visoki tri metra i da su stalno udarali tijelima o brod. Kiša koja je padala bila je najhladnije što su osjetili u životu, kazao nam je u subotu Mario Šego, zet Srđana Viteza (54).

Ribari iz Solina Srđan Vitez i Dragan Parađina (47) doživjeli su havariju u pokušaju da pomognu jedriličarima u nevolji. U petak oko 19 sati s jedrilice kod otoka Mali Drvenik, na kojoj je bilo osam putnika, poslali su poziv u pomoć. Na brodu je bilo sedam Slovenaca, među njima dvoje djece, te skiper. Bile su im otkazale komande, a kako se spremalo nevrijeme na moru, bili su u strahu da neće moći izaći na kraj s valovima. Pritekli su im u pomoć sa svojom brodicom Solinjani koji su u trogirskom akvatoriju lovili ribu. Da se jedrilica ne bi prevrnula, vezali su je konopcem i vukli kako bi je okrenuli od vjetra.

U jednome momentu na jedrilici su uspjeli upaliti motor i krenuti prema naprijed. No udarili su u brodić s dvojicom Solinjana. Konop se zamotao oko elise motora, a brodić dug samo 3,9 metara prevrnuo se. Putnici s jedrilice nemoćno su gledali kako ga nosi struja.

Jedrilicu je brod lučke kapetanije oteglio u luku u Vinišću kod Marine, a za dvojicom ribara organizirali su potragu. Nakon 15 sati borbe s valovima u hladnome moru spasio ih je kapetan ribarskog broda Bakul Anton Roca.

- Krenuli smo iz Vodica prema Žirju loviti okane. Kad smo došli na otvoreno more, u daljini, možda milju ili dvije od mjesta na kojem smo bili, ugledao sam kako nešto viri iz mora. Skrenuli smo s kursa i krenuli prema tom predmetu. Dok smo se približavali, prepoznao sam da je riječ o brodici okrenutoj naopako, a za nju su se držala dva muškarca - ispričao nam je kapetan Roca.

Brzo su ih ukrcali u brod, zagrnuli onime što su našli na brodu i dali im vode. Nazvali su Centar 112 i oni su ih uputili da ih prevezu u Primošten. Vozili su punom brzinom i u subotu oko 12 sati predali ih Hitnoj pomoći, koja je čekala na obali.

- Bili su potpuno u šoku, žedni i promrzli. Morske struje su ih nosile cijelu noć. Nisam ih najbolje razumio ni puno pitao jer su bili posve dezorijentirani - kaže Roca.

Brodolomce su prevezli u Opću bolnicu Šibenik, gdje su ih liječili zbog pothlađenosti. Pušteni su u subotu poslijepodne. Od rodbine Srđana Viteza u Solinu doznali smo da njih dvojica redovito idu u ribolov. Tako je bilo i te kobne subote. Srđanova žena čula se s njim oko 19 sati, a poslije toga nikako mu više nije bilo ni traga ni glasa.

Idi na 24sata

Komentari 49

  • 15.09.2014.

    Pomozi Slovencu i on te pogazi....

  • minaj 14.09.2014.

    brat od jednog je jučer na tvu rekao da im nisu htjeli pomoći,, ne čudi me to, ti sa jahti, jedrilica su uglavnom bahati jetset, vozaju se po Jadranu kao luđaci,, ubuduće nikome ne pomagat nego im sabotirat i one jahte po marinama

  • zabiti vlaj 14.09.2014.

    Do 1979 godine bila je obveza predvidena obicajnim pravom pruzanje pomoci osobama koje su u opasnosti od pogibelji na moru a od 1979 je donesena konvencija o spasavanju na moru koju su potpisalo 86 zemalja sto iznosi malo vise od polovice svjetske tonaze (52%)Iz ovog zakona proizlazi da je spaseni brod napravio prekrsaj nepruzajuci svojim spasiteljima pomoc udaljivsi se od mjesta stradavanja. Po meni je ovo sramotan cin posade jedrilice koji bi se trebalo sankcijonirati.

Komentiraj...
Vidi sve komentare