To je to što me zanima!

Znate li kako izgleda brazilsko grožđe? Raste iz kore drveta, vrlo je zdravo i jako ukusno

Ove bobice se uglavnom jedu dok su svježe, ali kako počinju fermentirati u roku 3 do 4 dana, domaćice ih znaju brzo pretvarati u pekmeze, sokove, kolače, likere, vino...
Vidi originalni članak

Drvo Jabuticaba uspijeva u Južnoj Americi, a oni koji su kušali njegove plodove kažu da okusom nalikuju na voćni jogurt od borovnica.

Osim po osebujnom okusu, ovi okrugli plodovi posebni su i po načinu na koji rastu - izlaze direktno iz debla na kojemu ih bude na stotine, toliko da se na nekim mjestima kora ni ne vidi.

POGLEDAJTE VIDEO Oni jedu samo voće i orašaste plodove:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Ljudima koji koji ne znaju za Jabuticabu, ili Brazilsko grožđe, na prvu zna izgledati kao da ima neku bolest ili mnoštvo okruglih, tamnih nametnika.

- O moj Bože! Ja bih se bojala tog drveta! Izgleda kao neka vrsta jezive zaraze - prokomentirala je jedna žena na Facebooku.

- Kušao sam to. Bobice su vrlo slatke i jako, jako ukusne - napisao je netko drugi.

Inače, kad se sadi iz sjemena, treba čekati ponekad i do 20 godina da bi se uživalo u njegovim plodovima. Zreli plodovi imaju tamnu ljubičastu boju, promjera su nekih 3 do 4 centimetra i mogu se jesti odmah nakon branja. 

UKUSAN PRIRODNI ZALOGAJ Trikovi za sušeno voće i povrće: Smokve se suše na lisama, a rajčice se moraju posoliti

Obavijeni su debljom kožom unutar koje se krije slatko bijelo ili ružičasto želatinozno meso i nekoliko sjemenki. Uglavnom ih jedu dok su svježi, ali kako počinje fermentirati u roku 3 do 4 dana, domaćice ga znaju brzo pretvarati u pekmeze, sokove, kolače, likere, vino...

Ove bobice su odlične za ublažavanje nekih tegoba, poput proljeva, astme, upale grla... Jabuticaba obiluje antioksidansima, ima dobra protuupalna svojstva i odlična je za usporavanje starenja kože jer djeluje blagotvorno na nju. Također, jača pluća, potiče probavu, dobra je za srce i poboljšava zdravlje cijelog organizma. 

PREHRANA DIJABETIČARA Evo kako kombiniranjem raznih namirnica držati šećer pod kontrolom i što ne smijete jesti

Jabuticaba je inače spororastuća zimzelena biljka koja može doseći visinu od 15 metara ako se ne orezuje. Lišće je ružičasto dok je mlado, a kasnije postaje zeleno.

Što se tiče podneblja gdje raste, vrlo je prilagodljiva iako preferira vlažno, bogato, blago kiselo tlo. Međutim, dobro uspijeva čak i na alkalnom tlu tipa plaže i pijeska, sve dok se pravilno njeguje i dobro navodnjava. 

SAVRŠENI ZA UŽINU 7 recepata za zdrave keksiće koje djeca mogu nositi u školu

Prije plodova na deblu se pojavi 'milijun' malih bijelih cvjetova. U svom prirodnom staništu ovo drvo može cvjetati i donositi plodove 5 do 6 puta godišnje. Također, podnosi blage, kratke mrazeve i temperaturu do -3. 

Zbog kompaktnog, vlaknastog korijenja lako se uzgaja i u teglama, a neki su uspjeli ovo drvo uzgojiti u bonsai varijanti.

Jabuticaba se u Brazilu uzgaja od vremena prije prije nego je Kristofor Kolumbo otkrio Ameriku. 

 

Idi na 24sata

Komentari 3

  • Nap7 17.09.2022.

    Nije bolje od nasega tamo su kise u amazoni

  • 17.09.2022.

    👈To sam ja jeo, ali ne znam kada, pa tako da ne znam kojeg je okusa, a možda sam to sanjao, ne znam

  • bečar-bečar 17.09.2022.

    mogu pogoditi u kojoj zemlji raste!!!!???? 🤔

Komentiraj...
Vidi sve komentare