- Vatru za roštilj treba ovladati, dodati ugljen, pustiti da se zapali te ravnomjerno rasporediti kako bi temperatura bila ravnomjerna. Rešetka treba biti dobro zagrijana, čista i nauljena suncokretovim uljem. Meso prije pečenja izvadite iz hladnjaka kako bi se temperiralo i ravnomjerno ispeklo- savjetuje Palfi.
Znanje će prezentirati i na ovogodišnjem Zagreb Chill&Grillu, koji počinje za samo deset dana! Na početku, nastavlja, kad je roštilj najviše vruć, peče se svinjska vratina jer se peče kratko, da bude medium i da se masnoća u mesu karamelizira. Na jakoj vatri peku se i svinjski kare te ramstek. Kad se roštilj malo ohladi, na srednje jakoj vatri pecite mljevena mesa.
- Ćevapi i pljeskavice peku se polakše jer želimo izbjeći da su izvana zagoreni, a iznutra sirovi. Mljeveno meso peče se 6-8 minuta da bude ‘medium well’, odnosno kad ga se makne s vatre da se meso dokuha samo odmaranjem. Nakon toga roštilj pada na slabu/srednju vatru koja je idealna za piletinu koju pečemo, nešto dulje, 10-15 minuta - govori.
- Preporučujem da se piletina otkoštava prije pečenja, pogotovo batak/zabatak jer ga je puno lakše peći. Ako radim na roštilju pileća krilca ili svinjsko carsko, tad meso kuham prije roštilja. Na taj način osiguravam da pečenje ne traje predugo, dobivam miris roštilja, a meso je mekano i putrasto - kaže Palfi.
Dodaje kako je najbolja marinada za piletinu na bazi soja sosa, ulja, češnjaka, limuna i đumbira. Za svinjetinu možete koristiti senf, češnjak, limetu, čili i timijan, a za govedinu ružmarin, češnjak i maslinovo ulje.
Festival Zagreb Chill&Grill traje od 27.4. do 1.5. na Bundeku Organizator festivala je Gastro.hr, Glavni medijski partner: 24sata. Generalni pokrovitelj je Podravka, ostali partneri su: Pevec, Jamnica - službena voda festivala, Labud, Kisko i Permetal, Dukat President, Zvijezda, Jack Daniel’s Tennessee Whiskey,Mesna industrija Ravlić i NESCAFÉ.