Bobičasto voće ne dozrijeva nakon berbe, već se odmah počinje kvariti. Stoga je vrlo važno pravilno ga sačuvati kako bi mogli uživati u njemu još dugo nakon završetka sezone. Osim toga, kupovno voće sadrži velike količine toksina zbog čega ga treba temeljito prati.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Voće i povrće sve je veći izvor ostataka pesticida, a jedan od indikatora zagađenosti organizma pesticidima je majčino mlijeko u kojem je pronađen velik dio toksina – upozorava nutricionistica Alma Bunić iz nutricionističkog savjetovališta Nutriforma.
Ovi toksini mogu biti vrlo opasni ako se dobro ne operu iz namirnica. Oni se nakupljaju u organizmu i vrlo se teško čiste iz njega. Kada se nakupe u organizmu mogu izazvati autoimuna oboljenja, kao i kronične bolesti, na što upozorava i Svjetska zdravstvena organizacija.
- Prema količini toksina na vrhu su breskva, jabuka, paprika, trešnja, višnja i nektarine. Maline su na desetom, a jagode na dvanaestom mjestu. Kod malina i jagoda zbog hrapave površine pesticide je teže očistiti, tako da su borovnice puno bolji izbor ako govorimo o bobičastom voću - napominje Bunić.
Voće je stoga potrebno temeljito oprati, a pritom je najbolje koristiti ocat i sodu bikarbonu. Alkoholni ocat izvrstan je za ubijanje svih štetnih mikroba na voću. Soda bikarbona je zbog lužnatog sastava dobro sredstvo za izvlačenje štetnih toksina iz voća, što je potvrdila i nova studija Sveučilišta u Massachusettsu. Voće se prvo ostavi namakati u octu dvadeset minuta. Nakon toga se može malo isprati te ostaviti u otopini sode bikarbone i vode.
- Želimo li u sezoni, kada je voće nutritivno najbogatije, sačuvati ga za kasnije, onda je zamrzavanje najbolji način. Voće treba zamrzavati odmah nakon branja. Tako ne gubi na kvaliteti, a zaleđeno se može čuvati od osam do 12 mjeseci - savjetuje nutricionistica.
1. Operite octom i sodom
Voće stavite u otopinu octa i vode u omjeru 1:4 pa u vodu s dodatkom sode bikarbone.
2. Isperite ocat i sodu iz voća
Voće temeljito isperite pod mlazom vode da ne bude kiselo ili slano, savjetuje Bunić.
3. Prije zamrzavanja osušite
Prije zamrzavanja ili spremanja u hladnjak osušite ga na zraku ili papirnatom ručniku.
- Najbolje je jesti organsko voće ili eko hrvatsko, koje se može isprati samo vodom, savjetuje nutricionistica.