Vodice za ispiranje usta čiste usne šupljinu, a privremeno mogu pomoći i u rješavaju neugodnog zadaha koji se javlja kao posljedica loših prehrambenih i higijenskih navika.
Riječ je o vodenim otopinama djelatnih tvari, to su različita eterična ulja, sladila koja poboljšavaju okus i boja. Mogu sadržavati i stabilizatore te konzervanse. Uglavnom ih prodaju u obliku koncentriranih otopina, polukoncentrata te otopina koje su spremne za upotrebu bez dodatnog razrijeđivanja, što znatno olakšava doziranje i ubrzava primjenu.
U vodicama s alkoholom najčešće se upotrebljava etanol, dobro poznat iz alkoholnih pića. One bez alkohola podjednako su dobre jer sadrže druge tvari za smanjenje količine bakterija u ustima i naslaga.
Vlaže i zaslađuju
Uobičajeno im se dodaju glicerol, sorbitol i propilen glikol koji pomažu očuvanju vlage u usnoj šupljini, a daju i slatkast okus. U vodicama su često i zaslađivači, poput natrijeva saharinata kojeg ima u zaslađivačima. Zamjena je za bijeli šećer u mnogim prehrambenim proizvodima. Ne izaziva karijes jer se ne razgrađuje u ustima, što inače izaziva stvaranje kiseline.
Većina vodica sadrži fluor, važan element u izgradnji zuba, u obliku fluorida, soli koja s površine zuba može ući u caklinu te pomoći u očuvanju njezine čvrstoće i otpornosti prema kiselinama koje izazivaju kvarenje zuba.
Fluor može regulirati i količinu bakterija. Ima i vodica koje ne sadrže fluor jer ga neki ne žele unositi u tijelo, i to je naznačeno na ambalaži. Prema mišljenju stručnjaka, za štetan učinak trebalo bi dulje vrijeme gutanjem unositi jako puno fluora.
Među tvarima koje sprečavaju nastanak zubnog kamenca u vodicama su spojevi fosfora. Natrijev pirofosfat je sastojak praška za pecivo.
Ima u vodicama i spojeva cinka, poput cinkova citrata i cinkova glukonata koji se mogu kupiti i kao dodaci prehrani, a djeluju u uklanjanju plaka i ometaju proces nastanka kamenca.
Ima i dobrih bakterija
Cinkov-klorid jedna je od tvari iz vodica s protuupalnim djelovanjem.
Pozitivan utjecaj na zdravlje usne šupljine može se postići i tvarima iz biljaka koje vodicama daju i karakterističnu aromu. Timol iz timijana, eukaliptol iz lišća eukaliptusa i bisabolol iz kamilice djeluju antibakterijski, a mentol pojačava aromu te djeluje i antimikrobno.
U ovakve proizvode često se stavljaju i bojila koja su inače dopuštena i u hrani. Sve tvari moraju biti u dopuštenim količinama i ako se koriste na propisani način nisu opasne za ljudsku upotrebu.
Pri upotrebi ovakvih pripravaka, koji imaju i baktericidno djelovanje, nije naodmet imati na umu da se u usnoj šupljini nalaze i dobre bakterije koje su bitne za zdravlje i funkciju ne samo usta, nego i čitavog organizma.
Nisu zamjena za pranje
Primjena vodica za usnu šupljinu nije zamjena za četkanje zuba i zubnog mesa ili korištenje zubnoga konca, zubnih tuševa i dr. Nadalje, prema tvrdnjama nutricionista, pravilna prehrana u konačnici znači i zdraviju slinu koja štiti zube od propadanja, a time i slabiji zadah.
Treba se pridržavati uputa proizvođača i vodice koristiti do dvaput dnevno, ujutro i navečer, kako to najčešće preporučuju stomatolozi.
VIDI OVO: Kylie svima pokazala svoju kolekciju torbica i pola njih su Birkinice.