Željeli smo oplemeniti naš smještajni kapacitet nečim neuobičajenim, pa smo došli na ideju da ispred klijeti u vinogradarskom predjelu Đurđevca, Mali Kostanj, postavimo vinsku saunu. Dugo smo tražili dok nismo pronašli bure od 6000 litara u kojemu se godinama držalo vino i pretvorili ga u saunu. To se pokazalo jako dobrim potezom, jer je sauna jedan od mamaca gostiju kojih je iz dana u dan sve više, govore nam Marijana (62) i Mirko (66) Vujić dok smo razgledavali saunu u kojoj je postavljena peć na drva.
POGLEDAJTE VIDEO:
Mirko koji radi u Đurđevcu u Strukovnoj školi na ideju da se postavi bačva došao je tijekom obilaska Iloka, gdje je u podrumima vidio goleme prazne bačve, ali ih nitko nije želio prodati jer im je to svojevrstan suvenir. Nakon dvije godine traganja pronašao je bačvu u Jastrebarskom.
- Kad smo kupili bačvu i stavili je ispred klijeti u kojoj imamo kušaonicu vina, odlučili smo se za saunu. Stavili smo peć na drva i instalirali dimnjak te uredili u saunu s dva ležaja. Mogu boraviti najmanje dvije, a ako se sjedi i više osoba. Potrebno je 15 minuta da se temperatura podigne na 80 i više stupnjeva - pojašnjava Marijana koja kad nema gostiju često odlazi u saunu.
Sami su postavili vrata s velikim staklenim prozorom kroz koji se iz saune može vidjeti van, ali unutra izvana ne. I iznadprosječno visoke osobe mogu bez problema boraviti u sauni koja je visoka 2 i duga 2,5 metara.
Golemu bačvu u kojoj je 40 godina bilo vino natkrili su krovom i po potrebi je pretvaraju u kutak za druženje jer imaju prenosivi stolić na bačvi koji postave između dva ležaja. Često im dolaze gosti koji se, umjesto saune, druže kušajući vino u hrastovoj bačvi u kojoj je desetljećima bilo vino i još se osjeća "šmek" po vinu. Pojasnili su nam da je preporučljivo boraviti u sauni do 45 minuta. No neki poput jedne gošće iz Austrije znaju ostati i sat vremena. Prije odlaska u saunu gosti koriste jedan ili ako ih je više oba apartmana u kojima se presvlače i tuširaju prije i poslije boravka u "bačvi". Prakticirano je tuširanje nakon saune mlakom vodom. Mirko kaže da je poseban ugođaj boraviti u sauni s društvom uz karte i vino te kroz staklena vrata gledati pahulje snijega.
- Pomalo se gubi vinski miris, ali ćemo je iznutra pošpricati vinom pa će se taj miris intenzivirati, jer neki gosti nisu skloni mirisima eteričnog ulja, nego žele vinski ugođaj - pojašnjava Marijana, glavna domaćica sve većem broju gostiju koji dolaze kušati vina koja Vujići proizvode na jednom hektaru.
Godišnje proizvodu oko 8000 litara nekoliko vrsta vina za koja su dobili brojna priznanja. U podrumu se nalazi Rajnski rizling, Zeleni silvanac, Frankovka, ali je najzastupljenija graševina, koje dobiju oko 5000 litara. Kažu da najviše vina prođe kroz kušaonicu na kućnom pragu. Prodaju vina i hotelu Picok te nešto na zagrebačkom području.
Tijekom ljeta najviše je gostiju iz Njemačke i Austrije, a zimskih mjeseci prednjače lovci koji ostaju po nekoliko dana u apartmanima.
- Kod nas su cijene degustacije vina između 3 i 4 eura što je u odnosu na neke druge krajeve jako povoljno - pojašnjava Marijana, koja je svojevremeno u Đurđevcu imala dva ugostiteljska objekta, a sad se "prešaltala" na novi projekt.
Svaki apartman ima dva kreveta i vlastitu kupaonicu sa svim potrebnim sadržajima za šest osoba i dulji boravak. Nisu željeli izgraditi bazen jer ga imaju u Đurđevcu i svi gosti koji bi željeli koristiti bazen to mogu kod njihove kuće jer žive sami. Sin živi u Zagrebu, a jedna kći je u Njemačkoj, dok je druga u đurđevačkom susjedstvu u Kalinovcu, gdje ima svoj frizerski salon. Inače je đurđevačka okolica prepuna uređenih vinograda i održavanih klijeti u koje dolazi sve više gostiju jer im je suradnja s Turističkom zajednicom više nego dobra. Nakon ugodno provedenih nekoliko minuta u sauni i degustacije vina, napustili smo pitome đurđevačke brežuljke koji daju osjećaj mira, a to gosti, posebice oni iz inozemstva, sve više traže.