Stručnjaci ističu kako nije stvar samo u dovoljnoj količini sna. Dosljedan rani odlazak na spavanje također je od vitalne važnosti za mlađu djecu, piše Yaqoot Fatima za Parentswebsite.
POGLEDAJTE VIDEO: Ove namirnice izbjegavajte ako imate problema s nesanicom
Loš san može spriječiti rast i razvoj u ranom djetinjstvu. I nije riječ samo o trajanju sna; vrijeme odlaska na spavanje također igra važnu ulogu u tjelesnom, emocionalnom i kognitivnom razvoju djece. Dosljedan rani odlazak u krevet osobito je važan za malu djecu koja prelaze iz dvofaznog sna gdje djeca još uvijek drijemaju danju u monofazni san koji se odvija isključivo noću.
Djeca koja kasnije liježu ne spavaju dovoljno, a to je povezano sa problemima kvalitete sna i poteškoćama oko usnivanja. Sve to doprinosi problemima s koncentracijom, pamćenjem i ponašanjem.
Istraživanje o djeci predškolske dobi koja dolaze iz obitelji s niskim primanjima pokazalo je da je nedovoljna količina sna povezana s povećanim rizikom od pretilosti. Loš san sve je češći kod djece i stalno se otkrivaju poveznice između kratkog sna u ranom djetinjstvu i pretilosti.
Vrijedi napomenuti da većina studija o ovom pitanju gleda podatke iz populacije u jednom određenom trenutku. To ima velika ograničenja zbog kojih je teško reći da loše navike spavanja uzrokuju veći rizik od pretilosti. Da bismo saznali više, treba nam više longitudinalnih studija koje ispituju promjene tijekom vremena.
Međutim, novi dokazi longitudinalnih studija podupiru ideju da bi rani odlazak na spavanje mogao biti iznimno važan, a jedna longitudinalna studija pokazala je da su djeca predškolske dobi koja su ranije išla na spavanje imala tijekom adolescencije manje problema s pretilošću i manji rizik od pretilosti u odnosu na djecu koja su išla kasnije na spavanje.
Moguća veza s rizikom od pretilosti
Istraživanje objavljeno prošle godine u časopisu Acta Paediatrica analiziralo je četverogodišnje podatke o 1.250 djece Aboridžina i otočana u Torres Straitu u dobi od pet do osam godina. Rezultati pokazuju da su čak i nakon kontrole sociodemografskih faktora i faktora načina života, djeca koja su išla na spavanje nakon 21.30 sati u prosjeku bila teža od 1,5 kilograma do 2,5 kilograma tijekom praćenja u trajanju tri godine, za razliku od djece koja su išla na spavanje rano oko 19 sati.
Nitko još ne može sa sigurnošću reći koji je točan odnos između spavanja i rizika od pretilosti. Možda je to što kasno spavanje pruža više mogućnosti za konzumiranje nezdrave hrane ili pića. Ili bi mogli postojati složeniji fiziološki čimbenici. Unutarnji sat tijela, koji regulira san, također igra ključnu ulogu u lučenju hormona, metabolizmu glukoze i ravnoteži energije.
Najbolje vrijeme za spavanje
Navike spavanja oblikovane su nizom bioloških i kulturnih čimbenika. Kad roditelji djetetu odrede vrijeme za spavanje, na njih utječu kulturne norme, način života i ono što znaju o važnosti sna. Postoje jasne smjernice za trajanje sna za svaku dobnu skupinu, ali vrijeme kada bi dijete trebalo otići u krevet nije uvijek tako jasno definirano. Za djecu predškolskog uzrasta preporučljivo je dosljedno vrijeme odlaska na spavanje između 19 i 20 sati kako bi se osigurala adekvatna količina sna.
Razvijajte djetetu rutinu odlaska na spavanja i pokušajte je se držati, čak i kad je vikend ili kad su praznici. Neuravnoteženi odlasci na spavanju mogu narušiti prirodne tjelesne ritmove i, kao što mnogi roditelji znaju iz svog iskustva, to može voditi do promjena u ponašanju djece. Rano djetinjstvo je kritično vrijeme u kojem se grade temelji životnih navika. Razvijanje zdravih navika spavanja može djecu usmjeriti na pravi put za bolje buduće zdravlje.