To je to što me zanima!

Uživajte u blagdanima: Ovo je 50 najboljih vina za do 50 kuna

Kakvi bi to bili blagdani bez čaše dobrog vina. Iako su najbolja vina u pravilu i najskuplja te nisu dostupna svakom džepu, donosimo listu povoljnih, ali kvalitetnih vina
Vidi originalni članak

Kasna berba graševine 2007. Kutjevčanina Ivana Enjingija najstarija je na listi najboljih butelja od 30 do 50 kuna i gotovo sigurno najpovoljnija kupnja takvog vina u svijetu.

U vinoteci Vrutka polubuteljka, dakle 0,375 litara, stoji 29 kuna, a izravno u podrumu za 50 kuna može se naručiti “prava” butelja od 0,75 litara. Toliko stoje i butelja rizlinga kasne berbe 2007., vina koje je proglašeno najboljim bijelim vinom prošlogodišnjeg ocjenjivanja za Vinske zvijezde, te polubuteljka izborne berbe graševine iz 2004., gromovito vino sa 16 posto alkohola te fino izbalansiranim neprovrelim šećerom i kiselinama.

Ravno 50 kuna stoji i slatko vino Late Harvest (kasna berba) 2008. argentinske vinarije Finca la Celia. Grožđe semillona, sivog pinota i mirisnog traminca ostavljeno je na trsu do kasne jeseni da ga napadne plemenita plijesan koja mu daje posebne arome. Takva vina preporučuju se uz zrele sireve, ali i paštetu od gusje ili pačje jetre.

Na listi su i neka iz serije vina još jednog slavnog Kutjevčanina, Vlade Krauthakera, koja nosi ime 45,3 paralela, i to po geografskoj širini koja Kutjevo povezuje s najpoznatijim svjetskim vinorodnim regijama, poput Bordeauxa i doline Rhone u Francuskoj te Pijemonta u Italiji.

Što se tiče Francuske i Italije, za 50 kuna mogu se kod nas kupiti i njihova solidna vina, kao i vrlo dobra španjolska, portugalska, bugarska, makedonska, crnogorska... 

Crvena ili crna vina često imaju više alkohola nego bijela pa ih je bolje piti tijekom hladnijih mjeseci. Neka od najboljih hrvatskih vina, poput moćnih plavaca s južnih padina Pelješca, Brača ili Hvara, zimi će gotovo svima dobro “sjesti” kada se i jede snažna hrana kakva takvim vinima pristaje. 

Zimi su također poželjna i slatka vina.

Inače, miješanje obične vode s vinom treba izbjegavati jer je razvodnjavanje vina uvreda vinarima koji su se trudili u vino prenijeti što više osobina sorte i tla na kojem loza raste.

Gemišt je, pak, druga priča. Mineralna voda ili soda vinu se dodaje kako bi se stvorio dodatni dojam svježine, ali to se ne radi s bilo kojim vinom, a nikako ne s lošim. Loše vino ne može biti dobro za gemišt. Ono je dobro samo za proliti. Vino za dobar gemišt ponovno mora imati malo alkohola, najbolja su ona s oko 11 posto, ne smije imati prenapadan miris i mora biti sasvim suho, dakle bez ostatka neprovrelog šećera. Ni tu se ne može jednostavno navesti sorte pogodne za gemišt jer su slavonske graševine, na primjer, prejake, iako su u pravilu kvalitetnije od onih iz sjeverozapadne Hrvatske, gdje je i hladnija klima pogodna za proizvodnju lakših vina. Ali tamošnji sauvignoni i traminci prejako mirišu. 

Fina kraljevina, poput one iz obiteljske vinarije Jarec-Kure u Svetom Ivanu Zelini, s 10,5 posto alkohola dobar je izbor.

Pjenušava vina jedna su od najljepših priča. Dobri pjenušci su, nažalost, skupi jer im je proizvodnja komplicirana i dugotrajna, ali veseli što ih i na našem tržištu ima desetak koji stoje samo nekoliko kuna više od granice koju smo si postavili za ovu listu. 

Graševina 2007., kasna berba - 28,98 kuna

Fina kiselina neutralizira visoki alkohol, a ostatak šećera daje mekoću polusuhom vinu Ivana Enjingija iz Kutjeva. Tipično njegovo veliko vino s izvrsnom cijenom iako je to polubuteljka.

Pera Rose Brut, vina Laguna - 44,98 kuna

Aperitiv na ljetnoj terasi s pogledom na zalazak sunca. Za takvu priliku je slavni sommelier Emil Perdec preporučio skladan i osvježavajući pjenušac od terana porečke Lagune.

Buhač graševina, slatko vino 2012. - 41,75 kuna

Prvo Slatko vino Domagoja Buhača bila je atipična kasna berba koja je imala toliko prirodnog šećera da je sama postala slatkiš. Sljedeća berba više nije bila ‘slučajna’.

Sansigot 2012., Ivan Katunar - 44,70 kuna

Autohtonu sortu Suska, čiji je drugi naziv sušćan crni, sve više sade na Krku. Sansigot Ivana Katunara je mješavina grožđa iz starih i novih vinograda, a ima 12,5 posto alkohola.

Bolfan Rose 2014. - 44,70 kuna

U vinu s ekomarkicom dominira crni pinot pa fino miriše po šumskom voću i malini te ljubičici. Ima 11,5 posto alkohola, mali ostatak šećera i puno osvježavajućih kiselina.

Graševina 2014., Mitrovac, Perak - 44,98 kuna

Od grožđa s izdvojenog, slavnog kutjevačkog položaja Mitrovac, Ivica Perak je i u kompliciranoj 2014. godini napravio odličnu graševinu. Prvom Graševinom Mitrovac iz 2012. se proslavio.

Kapistran crni 2012. - 34,98 kune

Živahno je i meko kvalitetno crno vino Kapistran crni 2012. Iločkih podruma. Sorte su frankovka i cabernet. Miriše po tamnom voću, a ima 12,5 posto alkohola. Pristaje mesu sa žara.

Crianza 2011., vina Bujanda, Rioja - 44,60 kuna

Fino miriše po crnom ribizu, kupini i borovnici crno vino Crianza 2011. Vina Bujanda iz španjolske regije Rioja. Skladno i živahno vino je od tempranilla, a ima 12,5 posto alkohola.

Inzolia 2013., Feudo Arancio - 34,60 kuna

Bijelo sicilijansko vino sad je na vrhuncu koji može potrajati godinu-dvije. Moćno miriše, skladno je i punog okusa koji dugo traje. Idealna je pratnja jelima od morskih plodova.

Ima dobrih vina i za 30 kuna

Ako vam je 50 kuna previše, već smo ranije pisali o dobrim vinima koja su jeftinija i od 30 kuna. 

Riječ je o uglavnom velikim vinarijama kojima je nabava svega što treba za vino i njegov plasman na tržište puno povoljnija po pojedinačnoj boci od cijene koju imaju male vinarije.

>>> Cijela lista 30 vina po 'prijateljskim cijenama'

Idi na 24sata

Komentari 75

  • mily 24.12.2015.

    zašto članak iz 8. mjeseca, zar ga niste mogli bar malo izmijeniti? U svakom slučaju, čašica Kozlovićeve malvazije, itekako može. Živjeli, he he he

  • Fenix 24.12.2015.

    Nebih ja dao casu onog mog domaceg ( Marastina - Debit- Smederevka ) za sva ova u buteljkama!!

  • struić 24.12.2015.

    Toljanić!!!! Ništa drugo

Komentiraj...
Vidi sve komentare