Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Kombinacije namirnica: Kako pametno kreirati zdrave obroke
Prije nekoliko godina dokazano je da i način prehrane odnosno naš izbor namirnica bitno utječe na smanjenje ili povećanje emisije ugljičnog dioksida, a posljedično tome i klimatske promjene. Naime štetni se plinovi emitiraju i u prehrambenoj industriji, kroz njene razne faze od proizvodnje, pakiranja, skladištenja i transporta pa do prodaje proizvoda.
Neki ljudi zbog toga svoju brigu o okolišu pokazuju i izbjegavanjem konzumacije one hrane u čijem su uzgoju, transportu ili prodaji emitirani štetni plinovi, a otprilike 80 posto uzgajivača hrane diljem svijeta smatra da bi se stoka koja se uzgaja za prehranu trebala slobodno hraniti na pašnjacima.
POGLEDAJTE VIDEO o tome kako se u uzgoju stoke, posebno goveda, emitiraju štetni plinovi:
Uzgoj stoke za hranu zauzima puno prostora, što je djelomično i razlog zašto se u proizvodnji namirnica životinjskog porijekla stvara daleko više stakleničkih plinova nego u proizvodnji voća ili povrća. Isto tako u procesu uzgoja nekih namirnica poput npr. kave, koriste se gnojiva koja emitiraju stakleničke plinove poput dušikovog oksida, a životinje iz skupine takozvanih preživača sudjeluju u ispuštanju tona metana u atmosferu.
Korištenje zemlje za ispašu i uzgoj životinja za hranu dva su najveća faktora koji određuju količinu emitiranih plinova iz prehrane, ustvrdio je tim istraživača sa Sveučilišta u Oxfordu prema izvješćima više od 38.000 komercijalnih farmi u 119 zemalja. Kao rezultat njihovog proučavanja nastala je do sad najopsežnija studija koja se bavi emisijom stakleničkih plinova iz proizvodnje i distribucije hrane.
Također, otkrili su i da se u procesu uzgoja goveda emitira daleko više stakleničkih plinova nego u uzgoju bilo koje druge životinje i namirnice. (Pogledajte video gore).
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Punjena pohana pileća prsa u prefinom aromatičnom umaku
POGLEDAJTE VIDEO: #ZAJEDNO24SATA - kuhar Ivan Pažanin: