To je to što me zanima!

Usudite li se probati? U Split uskoro stiže sladoled od inćuna

Sladoled se može poslužiti u kornetu, a chef Marko Đurašević ga služi na biskvitu od šafrana. Isprepliću se slatkoća i slanost te blaga kiselost i okus ribe. Ovo je pravi umami, kaže naš novinar
Vidi originalni članak

Svašta se u svijetu stavlja u sladolede: od sirovog konjskog mesa, kravljeg jezika, liganja i hobotnica u Tokiju pa do guščje jetre u New Yorku. Uskoro će i Split imati 'svog konja za utrku' - Marko Đurašević (43), kulinarski virtuoz rodom iz Podgorice koji je više od 20 godina proveo u vrhunskim restoranima Španjolske, na gastro kartu donosi sladoled od inćuna.

Ljetos je preuzeo kuhinju splitskog Portofina, sastavio svoj jelovnik i uveo novine. Sladoled s inćunima koji poslužuje na biskvitu sa šafranom teško je opisiva kombinacija - u ovoj deliciji osjećaju se slatkoća i slanost, isprepliću se blaga kiselost i okus ribe te dodaci nastali tehnikama molekularne gastronomije, a sve u idealnim omjerima, kao da jedno bez drugog ne može. Zato ovo jelo najlakše možemo uglaviti pod pojam umami - peti element okusa.

- Sladoled s inćunima je u stvari riblji sorbeto, ne pravi sladoled, jer nema mliječnih proizvoda u njemu. Unutra su propasirani fileti skromne plave ribe marinirane u peršinu, luku i maslinovu ulju te s lovorom. Proteini inćuna daju ovom jelu kremastu teksturu poput sladoleda, a slatkoća se dobiva od medene vodice, bukvalno fermentiranog meda u vodi sa začinima, kako su to još radili Stari Rimljani. Dakle, poštuju se izvorne stare namirnice i prati tradicija, a bez poznavanja tradicije nema ni avangardne kuhinje. Tu su i drugi začinski dodaci bazirani na tisućljetnoj mediteranskoj gastronomiji koje sami radimo. Sve je fino propasirano u mašini za sladoled, leži 24 sata u komori i tad se može poslužiti u kornetu, ali i biti hladni prilog jelu - pojasnio je kuhar koji je u poslu 24 godine. 

- Počeo sam od perača suđa na crnogorskoj obali. Bila su teška vremena, pa sam krenuo trbuhom za kruhom prvo u Pariz 1997. godine. Radio sam po kojekakvim osrednjim bistroima, u kojima sam prošao sve, od pranja tanjura pa do pomoćnih kuharskih poslova. No ubrzo sam završio u Španjolskoj, u kojoj sam zahvaljujući pravim kuharskim virtuozima naučio puno - ispričao nam je Marko Đurašević.

Najveći utjecaj na njega ostavio je rad u restoranu Nou Manolin i tamošnji chef César Marquiegui

Restoran je to u kojem je jeo i španjolski kralj, a rado im je dolazio lani preminuli Joël Robuchon, 'chef stoljeća', kako su ga zvali, kuharski genij koji je osvojio više od 30 Michelinovih zvjezdica.

Idi na 24sata

Komentari 20

  • ~DAVID~ 04.06.2019.

    Inćuni na ćuni Kazimire,reče Gazda Kazi u Bitangama i Princezama kada se ovaj htio riješit agresivne sexualne lapače :))

  • 04.06.2019.

    Nekako mi ne zvuči primamljivo, ali ko zna....

  • 04.06.2019.

    Možda da pokušate napraviti vrući sladoled, to još nitko nije uspio. Vi bi bili prvi. Ili sladoled od hobotnice, ili morskog psa ljudoždera. Evo vam malo ideja.

Komentiraj...
Vidi sve komentare