Djeca do 18. godine u Hrvatskoj imaju pravo na besplatne stomatološke preglede, no svejedno treba uvjeravati roditelje da s djecom posjete stomatologa, istaknuli su stručnjaci na radionici o oralnom zdravlju djece u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo.
Upozorili su da u Hrvatskoj čak 44.206 djece u dobi do šest godina ima karijes, što je skoro svako peto dijete. Stručnjaci iz Škotske, prof. Lorna Macpherson i prof. David Conway sa Sveučilišta u Glasgowu, predstavili su iskustva nacionalnog programa unapređenja oralnog zdravlja djece ChildSmile koji se u Škotskoj provodi od 2006., a koji je polučio uspjeh u smanjenju karijesa.
- U Škotskoj djeca prvi pregled obavljaju najkasnije s pet godina. Prije je postojala nejednakost oralnog zdravlja kod onih slabijeg imovinskog stanja te smo zbog loših statistika krenuli u izradu projekta. Najveći problem oralnog zdravlja je šećer, koji je rizični faktor i za pojavu mnogih drugih bolesti. Okupili smo stručnjake i osmislili regulacije kojima smo pokušali smanjiti količinu šećera, odnosno uvesti zdravu prehranu u vrtiće i škole. Uveden je porez na šećer pa su brojne kompanije promijenile recepture te smanjile udio šećera, a ljudi manje kupuju šećerne proizvode jer su skuplji. Stavili smo naglasak i na prevenciju, a ne samo na liječenje. U školama je organizirano zajedničko vježbanje pranja zubi uz pješčani sat koji odbrojava dvije minute, što je preporučeno vrijeme jedne serije pranja zubi.
Dr. sc. Ivana Pavić Šimetin, dr. med. specijalist školske medicine, dodala je da će na temelju ove radionice dati preporuku Ministarstvu zdravstva kako bi svakako bilo dobro usvojiti barem neke elemente programa ChildSmile. S time se slaže i Hrvoje Jurić, dr. med. dent. spec. pedodont.
Istaknuo je kako treba liječiti i mliječne zube te da karijes mliječnog zuba može utjecati i na trajni zub jer je riječ o zaraznoj bolesti, a mladi trajni zubi koji tek izbijaju manje su otporni.
- Dijete bi prvi put trebalo ići na stomatološki pregled unutar šest mjeseci od prvog nicanja zuba, što je do otprilike prve godine života. Na pregledu se dijete upoznaje sa stomatologom, a on daje korisne informacije roditeljima - kaže Jurić.
Uz poticaje u školi zubi se manje kvare
Na početku svakog semestra u Škotskoj djeca dobivaju pastu i četkicu za zube koje nose doma kako bi ih se potaknulo na održavanje higijene. Učitelji ističu da je prije uvođenja programa ChildSmile bilo više djece s pokvarenim zubima.
Mala djeca manje se boje stomatologa
Djeca se neće bojati stomatologa ako ga upoznaju kad su još mala. Najveći se problem javlja kad dijete od pet godina dolazi s problemom. Tad će se bojati stomatologa jer će mu to biti loše iskustvo.