Djeci, kojoj se slabovidnost otkrije na probirnom testu, pružena je mogućnost izlječenja do sedme godine u čak 90 posto slučajeva, dok se u ostalih deset posto može značajno pomoći, ističu stručnjaci Klinike za očne bolesti Kliničke bolnice ”Sveti Duh”, referentnog centra Ministarstva zdravstva za dječju oftalmologiju i strabizam.
POGLEDAJTE VIDEO:
Preventivni program provodi se pozivanjem četverogodišnjaka pismom na kućnu adresu na probirni preventivni pregled koji provodi 95 oftalmoloških timova u 66 zdravstvenih ustanova diljem Hrvatske.
Poziv sadrži kratke informacije o slabovidnosti i upute s točno naznačenim vremenom i mjestom održavanja preventivnog pregleda. Pregled nalikuje dječjoj igri pogađanja i sakrivanja jednog, a zatim drugog oka i posve je bezbolan. Za pregled nije potrebna uputnica.
S odazivom roditelja i djece od oko 45 posto, trenutno je to preventivni program u Hrvatskoj s najboljim odazivom. Provedbom programa niz godina, prvo na razini Zagreba, a zatim na nacionalnoj razini, utvrđena je prevalencija slabovidnosti kod osam posto djece
Uz potporu Ministarstva zdravstva te suradnjom Klinike za očne bolesti Kliničke bolnice ”Sveti Duh” i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo uspostavljen je nacionalni registar ranog otkrivanja slabovidnosti, kao prvi takav registar u svijetu.
Ambliopija se definira kao smanjenje ili gubitak dijela vidnih funkcija - vidne oštrine, percepcije kretanja, osjećaja dubine prostora i razlikovanja kontrasta bez prisutne vidljive bolesti oka. Najčešće je prisutna u jednom oku, a rizični čimbenici za nastanak u više od 90 posto slučajeva su izražene refraktivne pogreške i strabizam (škiljavost, bijeg oka). To je najčešća patologija vida u djece ali i vodeći uzrok monokularne sljepoće u dobi do 20. do 70. godine života.
Rano prepoznavanje i liječenje važno je primijeniti prije polaska djeteta u prvi razred osnovne škole, jer sa sedam godina završava razvoj centra za vid.
Ne prepozna li se i ne liječi slabovidno oko do te dobi, ono neće nikada više moći povratiti dobar vid, štoviše može postati i funkcionalno slijepo, upozoravaju stručnjaci.
Obilježavanje Nacionalnog dana ambliopije (NaDA) 12. rujna Hrvatski je sabor izglasao 2016. godine te su time izgrađeni najviši standardi za razvoj i očuvanje zdravog vida u djece.