Nakon proljetnih 18 pa do 22 stupnja Celzija, koliko će nas pratiti do kraja ovog tjedna, već početkom idućeg tjedna u nekim krajevima Hrvatske moglo bi zavladati ljetnih 30-ak stupnjeva. Kod tako naglih promjena temperature zraka i velikih razlika svi bismo trebali biti oprezni jer čak i mladi i zdravi ljudi mogu osjetiti poteškoće kod većih fizičkih napora ili bavljenja sportom, upozorava liječnica obiteljske medicine iz Kutine, dr. med. Tanja Pekez.
POGLEDAJTE VIDEO: Pripazite gdje parkirate automobil, vrlo brzo se može pregrijati
U te je dane, dodaje, dobro izbjegavati teže fizičke aktivnosti i važno je povesti računa o tome da se odijevamo primjereno.
- Svi na svojim smartphoneima imamo i opciju prikaza temperature, pa prije izlaska provjerite tu vrijednost, umjesto da se odijevate u skladu s datumom. To posebno vrijedi za djecu, odnosno roditelje te djedove i bake treba podsjetiti da ih ne odijevaju pretoplo za izlazak u park. Ne treba strahovati ni od malo vjetra jer više nije riječ o hladnom vjetru od kojeg je lako prehladiti se - savjetuje sugovornica. Ako računate na to da će se dijete preznojiti u igri vani, umjesto tople jakne puno je mudrije ponijeti suhu majicu da ga možete presvući za šetnju.
- Kad sunce zagrije, dobro je birati svjetliju odjeću jer ona manje privlači sunčeve zrake. Također, izbjegavajte predugo sjedenje na suncu bez zaštite, ma kako ugodno bilo to što smo napokon dočekali lijepo vrijeme - kaže dr. Pekez. Poseban oprez savjetuje kroničnim bolesnicima, na koje ovako nagle promjene najviše mogu utjecati.
- Izbjegavajte teži fizički napor, posebno kad je temperatura najviša. Redovito pijte terapiju koju vam je prepisao liječnik, bez preskakanja ili promjene doze prije nego što se o tome posavjetujete s liječnikom - upozorava liječnica.
Dodaje kako starije osobe moraju posebno paziti na to da piju barem dvije litre tekućine na dan.
- Kod starijih osoba smanjen je osjećaj žeđi, pa često zaborave na unos vode. Zato bi bilo dobro napuniti bočicu vode koju ćete imati u blizini dok je ne popijete kako biste bili sigurni da ste popili dovoljno vode - kaže sugovornica. I djeci treba češće ponuditi vodu jer ona u žaru igre lako zaborave na žeđ. Uz običnu vodu, preporučuje se piti biljne čajeve i jesti juhe, pileću ili povrtnu, koje će pomoći da nadoknadimo elektrolite izgubljene znojenjem.
- S dolaskom proljeća općenito treba pomalo prelaziti na laganiju prehranu, pa ovih dana prednost dajte voću, povrću, laganim varivima i manje masnome mesu, a izbjegavajte masnu i jako začinjenu hranu, koja može potaknuti tegobe - zaključuje liječnica.
Ne zaboravite na šešir i UV zaštitu
Ako idete s djetetom u šetnju ili na igranje u park, ne zaboravite da biste oboje trebali imati šešir ili kapu s obodom koja štiti i dio lica. Otvorene dijelove tijela, poput lica, vrata i ruku, obavezno zaštitite kremom s UV faktorom. Proljetno sunce ne djeluje prejako, no za duljeg boravka vani možete dobiti opekline, koje povećavaju rizik od melanoma. Imajte na umu da je već i 15 minuta izlaganja suncu bez zaštitne kreme dovoljno da zadovoljimo potrebe za vitaminom D pa je korisno prošetati kratko ranije ujutro ili pred večer.