Nedostatak svrhe ili smisla u životu može dovesti do niza problema, zbog čega se mnogi ljudi na Zapadu okreću istočnjačkim vještinama, posebno drevnom japanskom konceptu Ikigai, koji ugrubo podrazumijeva život u skladu s čovjekovim željama i nadama. pojašnjava se i kao 'ono zbog čega vrijedi živjeti', pri čemu, zapravo, ne postoji bolji prijevod od riječi - smisao.
Riječ 'iki' znači život. dok 'gai' označava vrijednost, bogatstvo, pa bi se moglo prevesti i kao pronalaženje pravih vrijednosti, odnosno čovjekove svrhe u životu.
POGLEDAJTE VIDEO:
Cijeli koncept počiva na četiri pitanja:
1. Što voliš?
2. U čemu si dobar?
3. Što svijet treba od tebe?
4. Što bi mogao naplatiti? (Ako je netko u mirovinu, pa ne mora više brinuti o zaradi, može obrisati četvrto pitanje).
Ideja nije samo u tome da kroz odgovore na ta pitanja dođete do svrhe, nego i da postignete balans svih aspekata koji utječu na vas. Također, važno je imati na umu da vaš Ikigai ne utječe samo na vas. Poanta je u tome da se osjećate ugodno u vašoj obitelji, na poslu i u društvu, što je povezano i sa spolom.
Naime, dok muškarci svoj ikigai najčešće povezuju s poslom i karijerom, kod žena je on tradicionalno povezan s majčinstvom i njihovom ulogom u obitelji.
Španjolac Hector Garcia koji je desetak godina živio u Japanu i ima japansko državljanstvo napisao je knjigu o konceptu Ikigai koji se u Japanu smatra osnovom za zdrav i sretan život,u kojoj kaže kako se trebamo prisjetiti jesmo li se ikad bavili nečime tako strasno da bismo zaboravili i jesti i piti satima.
- Razmislite koji je to zadatak bio, prisjetite se tih trenutaka, jer je upravo s njima povezan vaš ikigai - pojašnjava Garcia.
Drugi autor, Dan Buettner, kaže kako bi svatko tko želi osvijestiti svoj ikigai trebao napisati tri liste: prvo listu vrijednosti koje su nam važne, zatim stvari u kojima uživamo i treću listu, sa stvarima u kojima smo dobri. 'Prostor' u kojem se te tri liste spajaju je vaš Ikigai, kaže.
U posljednje vrijeme mnogi autori upozoravaju kako i sami Japanci sve teže postižu ikigai, jer je sve teže postići ravnotežu između posla i obitelji. Tako je jedno istraživanje iz 2010. godine pokazalo da samo 31 posto Japanaca misli da ga je pronašlo i da živi u skladu s njim.
A oni koji su ga dosegli ne trebaju strahovati da bi im tada moglo postati dosadno u životu, jer postoji i mogućnost nadogradnje, odnosno dosezanja viših stupnjeva, kao što su 'ittaikan' ili 'jiko jitsugen', prenosi Big Think.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: