To je to što me zanima!

Svaki tip kože ima svoje ulje, a suncokretovo pristaje svima

Dva u jedan: Uljem se skida šminka i njeguje koža, a metoda čišćenja lica uljem podarit će vam savršen ten. Bademovo i suncokretovo ulje paše svakom tipu kože
Vidi originalni članak

Zabluda je da se masnu kožu ne smije tretirati uljima. Ona je često izložena agresivnim proizvodima koji je isušuju i baš zato je dobro navečer prije kreme nanijeti na masnu kožu kap ulja. 

- Tako se obnavlja hidrolipidni sloj kože. Naravno, važno je koje ulje nanosite. To ne smije biti parafinsko ulje koje začepljuje pore i ne dopušta koži da diše - kaže magistra farmacije Nika Brlečić. Ulje ima sitnu molekulu te prodire u dublje slojeve kože i obnavlja je. Svaki tip kože ima ulje koje mu odgovara, no suncokretovo se preporučuje svima. 

- Najnovija istraživanja pokazala su da suncokret sadrži ceramid, koji je identičan ceramidu VI u ljudskoj koži. Obnavlja oštećene slojeve kože, sprečava gubitak vlage te štiti kožu od vanjskih utjecaja, na primjer, štetnih zračenja. Jača elastičnost kože, a prednost mu je što se brzo apsorbira - objašnjava Nika Brlečić. Ulje može zamijeniti i sredstvo za skidanje šminke, a ako ga upotrebljavate u tu svrhu, otiđite korak dalje te isprobajte metodu čišćenja lica uljem. Zagrijte ulje među dlanovima te dvije, tri minute umasirajte nježnim kružnim pokretima. 

U vrućoj (nipošto kipućoj) vodi namočite ručnik i prislonite ga uz lice kako biste postigli efekt pare. Držite 20-ak sekundi. Ponovite nekoliko puta pa lice nježno prebrišite ručnikom. Lice se uljem čisti navečer, a ujutro je dovoljno umiti se vodom. 

Metoda se vodi pravilom da se čisto otapa u sličnom; masnoće iz ulja “otopit” će masnoće i prljavštinu skrivenu u porama. 

- Čistite li lice prirodnim uljnim čistačima, nećete skinuti zaštitni sloj kože, a lice ćete pročistiti od prašine i šminke te pomoći normalizaciji lučenja loja bez narušavanja zaštitne barijere kože - pojašnjava Nika Brlečić. 

Eterična ulja ne stavljaju se na kožu

Bazna ulja hrane i njeguju kožu. Za razliku od njih, eterična su hlapiva tekućina i ne stavljaju se izravno na kožu jer su vrlo koncentrirana. Njih, dakle, možete rabiti, ali samo ako ih pomiješate s baznim uljem. Eterična ulja stimulirajuće djeluju na cirkulaciju, a povećavaju i elastičnost tkiva.

I ljeti i zimi čuva kožu od isušivanja

Najbolje rezultate daje njega kože čistim, hladno prešanim uljima. I zimi i ljeti trebamo upotrebljavati hladno prešana ulja za njegu kože. Ljeti kožu isušuje i oštećuje sunce, a zimi hladan zrak i suhi zrak u zagrijanim prostorijama. Zato je ulje idealan izbor u svako godišnje doba, kaže Nika Brlečić.

Bademovo ulje vole svi tipovi kože

Osobama s masnom i mješovitom kožom odgovara jojobino ulje. Ono regulira lučenje sebuma, ne začepljuje pore i hidratizira suhe dijelove kože. Sprečava razvoj bakterija i gljivica na koži. Kod problematične kože sklone aknama preporučuje se ulje čajevca. Čajevac je jedno od najstarijih ljekovitih sredstava čovječanstva, a djeluje protiv gljivica, bakterija i virusa. Za suhu i osjetljivu kožu savjetuje se ulje avokada koje obiluje nezasićenim masnoćama te mnogim mineralima. Jedno od najklasičnijih ulja za njegu kože je bademovo. To lagano ulje djeluje umirujuće i dobro je za sve tipove kože, osobito za osjetljivu, nadraženu kožu.

Idi na 24sata

Komentari 20

  • Car Igor 2 16.05.2013.

    Jedno od mojih najboljih iskustava...s uljem :)

  • ejjjja 16.05.2013.

    najbolje je bučino...

  • Irina Shayk 16.05.2013.

    ma za savršen ten je najbolje ono iz "tube":)))

Komentiraj...
Vidi sve komentare