Tigrovi oraščići - također poznati kao jestivi šilj, chufa, žuti orah, oštrik ili 'tiger nut' zapravo nisu orašasti plodovi, već jestivi gomolji. Veličine su slanutka, ali su naborani i guste teksture sa slatkim okusom sličnim kokosu.
POGLEDAJTE VIDEO: Superhrana
Tigrovi oraščići bili su jedna od prvih biljaka uzgojenih u Egiptu i tradicionalno su korišteni kao hrana i lijek. Bogati su raznim hranjivim tvarima i povezani su s nekoliko zdravstvenih dobrobiti - od bolje probave do smanjenog rizika od srčanih bolesti.
Evo 6 novih zdravstvenih prednosti tigrovih oraščića:
1. Bogati hranjivim tvarima
Tigrovi oraščići su gomolji bogati vlaknima, vitaminima, mineralima i drugim korisnim biljnim spojevima. Pečenje plodova prije jela može povećati njihovu razinu antioksidansa i poboljšati sposobnost vašeg tijela da apsorbira sve hranjive tvari iz njih.
30 grama sadrži:
- Kalorije: 143
- Vlakna: 9 grama
- Ugljikohidrati: 19 grama
- Proteini: 1 gram
- Masnoća: 7 grama
- Željezo: 1-2 posto dnevne vrijednosti (DV)
- Fosfor: 5–6 posto DV
- Vitamin C: 2-8 posto DV
- Magnezij: 7 posto DV
- Cink: 5–7 posto DV
- Kalij: 3–5 posto DV
- Kalcij: 1 posto DV
Tigrovi oraščići također su bogat izvor antioksidansa, korisnih spojeva koji štite tijelo od starenja i bolesti poput raka i bolesti srca.
2. Mogu poboljšati probavu
Tigrovi oraščići dobar su izvor netopivih vlakana, koja mogu spriječiti zatvor i pomoći probavi. Dodajte ih u svoju prehranu postupno kako biste izbjegli neugodne plinove ili nadutost.
Također se pretpostavlja da tigrovi oraščići sadrže otporni škrob, vrstu vlakana koja može hraniti dobre bakterije u crijevima, potičući bolju probavu.
Štoviše, ovi plodovi mogu sadržavati enzime, kao što su katalaze, lipaze i amilaze, koji pomažu u razgradnji hrane u crijevima, ublažavaju plinove, probavne smetnje i proljev
3. Mogu smanjiti razinu šećera u krvi
Tigrovi oraščići su bogati vlaknima i argininom, a oboje pridonosi snižavanju razine šećera u krvi. Također sadrže spojeve koji mogu smanjiti količinu šećera koja se apsorbira u crijevima nakon obroka bogatog ugljikohidratima.
Healthline piše da protein u plodovima također sadrži visok udio aminokiseline arginina, što može povećati proizvodnju inzulina, koji je važan za kontrolu šećera u krvi
4. Mogu poboljšati zdravlje srca
To je djelomično zbog velike količine mononezasićenih masti koje sadrže, a koje im daju profil masnoće sličan onome maslinovog ulja zdravog za srce.
Prehrana bogata mononezasićenim mastima povezana je s nižim razinama LDL (lošeg) kolesterola i višim razinama HDL (dobrog) kolesterola. Oni su također povezani s manjim rizikom od srčanog udara, moždanog udara i smrti od srčanih bolesti.
Istraživanja povezuju jedenje zemnih badema s boljom cirkulacijom krvi i manjom vjerojatnošću krvnih ugrušaka - što može smanjiti rizik od srčanih bolesti
5. Mogu ojačati imunitet i pomoći u borbi protiv infekcija
U jednoj studiji, ekstrakti tigrovih oraščića testirani su na nekoliko vrsta bakterija koje mogu uzrokovati infekciju kod ljudi. Ekstrakt je bio učinkovit protiv bakterija E. coli, Staphylococcusa i Salmonelle.
Druga studija na stanicama pokazala je slične rezultate. Istraživači su dodali da bi tigrovi oraščići također mogli biti učinkoviti u borbi protiv bakterijskih infekcija otpornih na antibiotike.
Međutim, potrebno je još studija prije nego što se izvuku čvrsti zaključci.
6. U prošlosti su se koristili kao afrodizijak
Tigrovi oraščići su u prošlosti korišteni za jačanje libida. Koriste se kao afrodizijaci u ajurvedskoj medicini. Osim toga, muškarci u Nigeriji generacijama koriste tigrove oraščiće za liječenje erektilne disfunkcije, povećanje broja spermija i jačanje libida.
Nekoliko studija je istraživalo ova navodna svojstva afrodizijaka. Jedno istraživanje na miševima pokazalo je da tigrovi oraščići pomažu u očuvanju testisa i proizvodnji sperme nakon trovanja teškim metalima.
U studiji na štakorima, jedenje velikog broja ove namirnice tijekom 30 dana povećalo je razinu testosterona, pojačalo seksualnu aktivnost i skratilo vrijeme između sesija parenja.
Međutim, ne postoje studije o korištenju tigrovih oraščića kao afrodizijaka kod ljudi, pa je potrebno više istraživanja prije nego što se donese bilo kakav zaključak.