Stručnjakinja za odrastanje, Britanka Anita Claire, napisala je knjigu 'Kako adolescente izvući iz njihove sobe' u kojoj otkriva niz savjeta kako se nositi s mnogim zahtjevnim trenucima. Iako to može biti vrlo frustrirajuće, ipak ističe da tinejdžerske godine ne moraju biti ispunjene neprekidnim prigovorima.
POGLEDAJTE VIDEO:
Autorica je napravila vodič u kojemu otkriva kako tinejdžera uklopiti u život. Naime, naglašava da mozak sazrijeva sve do 25. godine te zato oni uglavnom djeluju impulzivno, umjesto da se vode logikom i razmišljanjem.
- Emocionalni centar tinejdžerskog mozga aktivan je punom snagom dok je prednji dio mozga, odgovoran za razmišljanje, još uvijek spor - istaknula je Claire.
Neuredna soba
- Neuredne sobe jedan su od najčešćih prigovora koje čujem od roditelja. No, što ako na tu neurednost pogledamo iz druge perspektive? - pita Claire.
Ne kao znak neispunjenih obaveza (kao što su odlaganje odjeće, prenošenje suđa i slično), već kao odraz koliko toga tinejdžer nosi u svom životu i mislima. Možda su ti kozmetički proizvodi (bez poklopaca) razbacani ispred zrcala znak koliko se tinejdžer trudi pronaći ravnotežu između društvenih očekivanja i samopouzdanja? Koliko je teško postaviti prioritete kada je sve važno?
Pogledajte iznova. Što biste vidjeli ako biste u tinejdžerovu neurednu sobu gledali novim očima? - mišljenje je koje predlaže Claire.
Provodite vrijeme zajedno
Planirajte obiteljsko vrijeme zajedno, pružite djeci mogućnost izbora o tome što ćete raditi, umjesto da ih prisiljavate na neke aktivnosti koje se samo vama sviđaju kao roditelju. Dajte im dovoljno vremena da razmisle o tome.
Ne umanjujte njihove prigovore, posebno ako se odnose na aktivnosti koje žele raditi s prijateljima. Strah od propuštanja veliki je problem za tinejdžere.
Napravite ustupke, kompromis je često potreban i ponudite mnogo opcija.
Iskoristite svaki trenutak koji možete sa svojim tinejdžerom, primjerice dok se vozite u automobilu. Ako ne uspijete, pokušajte opet sutra. Budite strpljivi, prihvatite njihove raspoloženja i zapamtite da je pravilan trenutak ključan.
Odvedite ih na ručak, hrana je često dobar mamac i način da ih izvučete iz kuće i udaljite od kućnih stresova.
Nabavite psa - šetanje može biti odličan način za zajedničko provođenje vremena.
Nisko samopouzdanje
Ako odrasli žele zaštititi tinejdžere od negativnih utjecaja telefona, prijatelja i društvenih mreža, jedna od najvažnijih stvari je podržati njihovo samopouzdanje. Istraživanja su pokazala da za održavanje dobrog odnosa treba pet pozitivnih interakcija za svaku negativnu.
Pozitivna interakcija može biti osmijeh, geste, zagrljaj, komentar ili ljubazna riječ.
Razmislite o tome - koliko pozitivnih interakcija se sjećate? Koliko negativnih? Koji je omjer? Što ste mogli učiniti da se omjer pomakne u korist pozitivnih?
Utječite na igranje igara
Igranje igara direktno aktivira dijelove tinejdžerskog mozga povezane s nagradama i motivacijom. Kada imamo ugodno iskustvo s tehnologijom, oslobađa se dopamin, kemikalija koja nas potiče da želimo ponoviti iskustvo.
Razgovarajte o tome koliko sati igranja igara je razumno tijekom školskog dana.
Dogovorite vrijeme za razgovor s vašim tinejdžerom i započnite s pitanjima o njegovom mišljenju, umjesto da odmah počnete s prigovorima ili rješenjima.
Ne reagirajte na provokacije, vi ste zreliji i roditelj ste.
Iskoristite ciljeve vašeg tinejdžera
Ako planiraju upisati fakultet, pokušajte ih podržati na način da im nešto dodate u rutini što će im pomoći u ostvarenju cilja.
Koje doba dana voli, koje aktivnosti cijeni? Sve je to bitno u vašoj komunikaciji.
Možda će im trebati neka praktična pomoć (kao što je bijela ploča u sobi ili novi alarmni sat) da bi mogli pratiti svoje obaveze.
Ograničite vrijeme na mobitelu
Tinejdžeri su vrlo osjetljivi na društvene hijerarhije (tko je popularan, tko nije, tko je prijatelj s kim) i stalno su svjesni svog mjesta u toj hijerarhiji.
Brzina digitalnog svijeta znači da njihova online prijateljska skupina zahtijeva stalnu pažnju.
Kako bi ostali u toku s ekipom, moraju stalno provjeravati, inače će biti autsajder.
Težite ravnoteži
Ako nošenje telefona znači da će vaš tinejdžer provoditi vrijeme s vama ili sudjelovati u zdravoj tjelesnoj aktivnosti, to je još uvijek uspjeh.
Budite dobar uzor svojoj djeci. Ako provodite vrijeme skrolajući društvene mreže u krevetu, zašto to ne bi radili i oni?
Odredite tehnološki slobodne zone - zdrav obiteljski život zahtijeva određene tehnološki slobodne prostore i vrijeme svaki dan.
Kada ste kod kuće, stavite telefon u drugu sobu kako ne biste bili u iskušenju stalno ga provjeravati.
Budite njihovo sigurno mjesto
Obratite pažnju - ako vaš tinejdžer izražava emociju ili vam govori o problemu, zaustavite se, slušajte i posvetite punu pažnju.
S fokusom slušajte što govore i kako to govore. Ako vam kaže da mrze svoje tijelo, samo prihvatite način na koji se osjećaju, bez dodatnih komplimenata.
Kada nastupi pauza, sažmite ono što ste čuli i imenujte emociju za koju mislite da je doživljavaju jer to znači da ih stvarno slušate. Ako pogriješite, ispravit će vas.
Ostanite smireni
Kontrolirajte svoju reakciju. Duboko udahnite, to će vam pomoći da ostanete mirni i signalizira vašem tinejdžeru da se nećete ljutiti.
Tinejdžeri trebaju znati da možemo podnijeti sve što nam žele reći. Dajte im prostora čak i kad je razgovor težak te ih odslušajte do kraja, piše The Sun.