Prirodne maske i kreme koje sadrže ružinu vodicu ili pasiranu bundevu odlične su za njegu kože tijekom hladnih i vjetrovitih dana.
Za užitak u njegujućim kupkama najbolje je pak posegnuti za lavandom. Ova biljka djeluje antiseptički i antibakterijski, a u vanjskoj primjeni smiruje manje kožne infekcije, liječi ugrize kukaca i opekline. Sastavni je dio mnogih ljekovitih kupki, osobito onih za liječenje problema s cirkulacijom i reumatskih bolova, a uspješno smiruje i različite tipove groznica. Preporučljiva je i kod psihičkih tegoba u menopauzi, a kod niskog tlaka kupka poboljšava opće stanje i osvježava.
POGLEDAJTE VIDEO (kako pepeo pomaže u vrtu):
Eterično ulje lavande korisno je u vanjskoj uporabi, a dobro ga je razblažiti tako da stavite tri kapi na svakih deset litara temeljnog ulja (primjerice, maslinova). Tom mješavinom možete masirati čelo i sljepoočnice kod glavobolje i stresa, a masiranje donjeg dijela trbuha i donjeg dijela leđa olakšava bolne mjesečnice. Masaže pomažu i protiv bolova u mišićima. U kozmetici se vodica od lavande upotrebljava za njegu nježne i osjetljive kože te kao antiseptičko sredstvo protiv prištića, a eterično ulje lavande, razrijeđeno u temeljnom ulju, potiče razgradnju tvrdokornog celulita.
Aloe vera, punim imenom Aloe vera Barbadensis Miller, biljka je koju od davnina koriste u liječenju i uljepšavanju. U narodnoj medicini koriste se listovi ubrani s biljaka starih od dvije do tri godine. Sok se izlučuje kad se zareže list, a želatina se uzima iz središnjeg dijela lista, gdje se nalaze stanice bogate sluzi.
Želatina stimulira imunosni sustav organizma, a posjeduje i antibiotičko, protuupalno i antiseptičko djelovanje. To je čini vrlo korisnom za liječenje određenih kožnih bolesti, kao što su razni ekcemi i psorijaza.
Ima vrlo široku uporabu za ublažavanje, vlaženje i liječenje opeklina (uključujući opekline od sunca), rana, akni, analnih naprslina i hemoroida. Aloe vera također može pomoći pri reumatskim bolestima. U obliku krema, sprejeva i kapljica aloe vera idealno je sredstvo za njegu kože, alergije, zacjeljivanje rana i opeklina, zaustavljanje krvarenja iz rana, kod bolova u zglobovima i mišićima, za njegu zubi i usne šupljine, bolesti očiju, za akne, seboreju, prhut.
Budući da blagotvorno djeluje na kožu, aloe vera često se koristi u kozmetici. Izvanredno vlaži kožu jer prodire do najdubljeg dermalnog sloja. Odlična je u sredstvima za suhu, osjetljivu i oštećenu kožu, ublažava i otklanja staračke pjege po rukama. Kućne biljne pripravke dobro je obogatiti mlijekom, jogurtom, medom i hladno prešanim uljima.
LJEKOVITI RECEPTI
Ekcemi
Bočicu do grla napunite cvjetovima kamilice i prelijte maslinovim uljem. Ulje mora pokrivati cvjetove. Dobro zatvorenu bocu ostavite 14 dana na suncu. Čuvajte u hladnjaku. Oboljela mjesta mažite nekoliko puta na dan.
Gel usporava starenje kože
U gel iscijeđena lista aloe dodajte nekoliko kapi ekstrakta koštica grejpa i nekoliko kapi ulja s vitaminom E. Stavite u staklenku i čuvajte u hladnjaku (traje 15 dana). Koristite svaku večer umjesto kreme ili kao masku dva puta na tjedan.
Okrepljujuća kupka
Potrebno vam je 1 kg lavande i 12 l vode. Lavandu kuhajte oko pola sata pa ulijte vodu u kadu. Dopunite mlakom vodom prema potrebi. Već jedna kupka djeluje okrepljujuće na cijeli organizam. Nakon nje, prema potrebi, možete ponavljati kupku s manjom količinom lavande (50 - 100 g) koju ste skuhali u litri vode.
Masažno ulje od lavande
Šaku cvjetova lavande stavite u staklenku, prelijte s 250 ml maslinova ulja i ostavite da stoji dva mjeseca na suncu ili toplome mjestu. Nekoliko puta na dan masirajte dijelove tijela u kojima se pojavljuju bolovi, osobito nakon kapi.
Starinski melem
Protiv crvenila kože po jedna žlica sitno narezanog lista trputca, lista koprive i 50 g rastopljene neslane svinjske masti pomiješa se i kuha na pari dok se ne pretvori u kašu. Njome se zahvaćena mjesta mažu tri puta na dan, preko masti se stavi gaza i zamota zavojem. Postupak se ponavlja tijekom šest dana.
Upale kože
Kuhati 2 žlice sjemena lana u 2 dl vode oko 5 minuta, poklopiti, ostaviti da odstoji pola sata i procijediti. Ispirati sva inficirana ili upaljena mjesta na koži.
Za kosu i kožu bundeva
Bundeva je odlično sredstvo za njegu kože i kose. Meso bundeve narežite na kockice i kuhajte ga u loncu s malo vode dok ne omekša i pretvori se u kašastu smjesu. Izgnječite drobilicom za krumpir, ohladite i dodajte 180 ml jogurta, žlicu meda, pola žličice cimeta i centimetar naribanog đumbira.
Nanesite na cijelu dužinu kose i tijelo. Ostavite da djeluje 10-15 minuta, a zatim isperite vodom. Kosu operite na uobičajeni način.
Protiv bora
U posudu stavite dvije žličice kuhane pasirane bundeve, dodajte pola žličice meda i četvrtinu žličice mlijeka. Ostavite da djeluje oko 15 minuta i potom isperite.
Masna koža
U posudu stavite dvije žličice pasirane bundeve, četvrtinu žličice jabučnog octa ili četvrtinu žličice soka od brusnice i pomiješajte. Smjesu koju ste dobili nanesite na lice i ostavite da djeluje 10-15 minuta.
Ruž od ruže
Pripremite 4 žlice svježih latica crvene ruže, veliku čašu ružine vodice, 5 žlica kokosova ulja, 2 žlice kakao maslaca i žličicu šafrana u prahu. Prokuhajte ružinu vodicu, dodajte latice i maknite sa štednjaka kad tekućina dobije tamnocrvenu boju. U posudu za kuhanje na pari ulijte kokosovo ulje, dodajte šafran, prelijte ružinom vodicom i sve dobro promiješajte.
Rastopite kakao maslac i umiješajte u smjesu, miješajte dok se ne ohladi i ne zgusne, a zatim prelijte u posudu sa zatvaračem. Kakao maslac štiti usne, a šafran usnama daje sjaj i boju - želite li intenzivniju nijansu, u mješavinu dodajte prehrambenu boju po želji.
Maska od mrkve za suhu kožu
Dvije mlade mrkve naribajte i dobro iscijedite. U sok od mrkve dodajte polovicu žumanjka i dvije kapi maslinova ulja. Sve dobro izmiješajte. Masku nanesite na očišćeno lice, izbjegavajući područje oko očiju, i ostavite da djeluje 15 minuta. Isperite toplom vodom.
Ili usitnjenu i naribanu mrkvu umiješajte s tri žlice svježeg sira i žlicom ulja od pšeničnih klica. Pripremljenu smjesu nanesite na lice, vrat i dekolte, a nakon 15 minuta isperite mlakom vodom.
Pasta od žumanjka i limuna za suhu kožu
Uzmite jedan žumanjak, maslinovo ulje i sok od limuna pa napravite pastu koju ćete nanijeti na vrat i lice. Ostavite da djeluje desetak minuta pa isperite vodom. Možete je nanositi koliko često želite, a to će vašu kožu zaštititi od isušivanja izazvanog vjetrom i hladnoćom.
Umorna koža
Ogulite jedan svježi krastavac i sitno ga naribajte. Dodajte od dvije do tri žlice vrhnja i dvije žlice gela od aloe. Nanesite masku i ostavite da djeluje 15 minuta te isperite lice hladnom vodom i nježno obrišite.
Med za usne i tijelo
Balzam od meda služi za omekšavanje suhih usana i zaštitu protiv ispucanosti. Pomiješajte dvije žlice meda s 5 kapi lavandine vodice. Debeli sloj balzama nanesite na usne prije spavanja i ostavite tijekom noći. Balzam čuvajte u hermetički zatvorenoj kutijici.
Vosak za zaštitu usana
Potrebno vam je 10 g pčelinjeg voska, 2 žlice bademova ulja, žlica meda i 2-3 kapi eteričnog ulja naranče po želji. Rastopite vosak na pari, dodajte bademovo ulje, med i eterično ulje. Miješajte dok se sve dobro ne poveže, ohladite, pa ulijte u staklenu posudicu sa zatvaračem.
Prije nego što se do kraja stegne dodajte još malo eteričnog ulja naranče. Nakon toga stavite u hladnjak da se stvrdne. Dobivenom smjesom premažite usne koje su vam ispucale od vjetra i hladnoće.
Piling za tijelo
Pomiješajte šalicu tekućeg meda, pola šalice sezamovih sjemenki i šalicu osušenih i pomiješanih listova metvice i lavande pa time istrljajte tijelo. Ostavite da odstoji na koži 20 minuta. Nakon toga se dobro istuširajte, nježno obrišite i namažite prirodnim losionom.
Prirodni losion
Prelijte litru zelenog čaja decilitrom vruće vode i ostavite da se ohladi. Procijedite i dodajte 50 ml jogurta. Ostavite da djeluje na koži 10 minuta, a nakon toga isperite.
Ispucala koža
Pet žlica sitno sjeckanog lista koprive stavite u 100 g rastopljene svinjske masti. Ovu masu kuhajte na pari dok se ne stvori kaša i njome namažite ispucalu kožu više puta tijekom dana. Prije svakog mazanja kožu nježno obrišite mlakim čajem od kamilice. Ponavljajte tretman barem pet dana zaredom.
Za nježne ruke
Ogrubljele ruke smekšat ćete istrljate li ih polovicom kisele jabuke i ostavite li da jabučni sok djeluje nekoliko minuta pa ih potom isperete mlakom vodom.
Suhe ruke
Za piling koji će suhoj, ispucaloj koži ruku vratiti vlažnost i mekoću izmiksajte 25 g mljevenih badema, žlicu tekućeg meda, dvije žlice suncokretova ili orahova ulja i žličicu limunova soka. Dobivenom smjesom obilno natrljajte ruke, ostavite 2-3 minute i isperite.
Čuvarkuća
Sameljite i isjeckajte sedam svježih listova čuvarkuće i iscijedite sok. Pomiješajte s jednakom količinom bademova ulja. Koristite za mazanje kod kožnih tegoba.
Ulje od mrkve
Naribajte korijen mrkve na sitni ribež, rasprostrite u tanki sloj te ostavite da se prosuši na zračnom i suhome mjestu tijekom jednog do dva dana, kako u mrkvi ne bi ostalo previše vode. Vrlo rahlo posložite naribanu i prosušenu mrkvu u staklenku te prelijte biljnim uljem tako da ono bude 3-5 cm iznad sloja mrkve. Ostavite 3-4 tjedna na tamnijem mjestu (nikako ne na direktnom suncu) uz povremeno lagano miješanje i ocijedite. Ovo ulje njeguje i štiti osjetljivu kožu, a odlično je i kao dodatak regeneratoru jer kosi daje blago crveni sjaj.
Tonik protiv bora
Uzmite 100 g osušenog lišća peršina i prelijte decilitrom hladne vode. Drugi dan procijedite. Stavite na natečene kapke prije spavanja ili ujutro nakon buđenja. Protiv bora natopljenu vaticu natapkajte na mjesta na kojima se bore najviše pojavljuju, oko očiju, usana, nosa, na čelo i vrat. Ne ispirite, nego pustite da se tekućina osuši na koži i ponovite nekoliko puta.
Suha koža
U narodnoj medicini se kod mnogih tegoba s kožom, uključujući opekline, suhu i oštećenu kožu, preporučuje mazanje uljem od sjemenki bundevi. Kod ispucalih peta uljem bundeve namažite stopala prije spavanja, navucite stare pamučne čarape, prespavajte u njima te ujutro operite noge toplom vodom i sapunom.
Proširene vene
Za ublažavanje bolova od proširenih vena dobro je da se svježe strugana bundeva stavi kao blog na oboljela mjesta i drži što dulje, najbolje tijekom noći, omotana zavojem.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: