Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Pričajte s obitelji i prijateljima putem videopoziva - to pomaže
Studija koju je proveo Američki fakultet kardiologije ustvrdila je da smanjeni unos soli i alkohola te redovito i kvalitetno spavanje mogu pomoći u snižavanju krvnog tlaka. Koautor studije i kardiolog Opće bolnice Asklepieion u Grčkoj dr. Manolis Kallistratos za Bustle je rekao kako je ovo otkriće značajno jer onima s visokim krvnim tlakom čak i najmanja smanjenja unosa soli i alkohola mogu činiti veliku razliku u umanjivanju rizika za srčani udar, kao i svakodnevni kraći odmor.
Stručnjaci ističu da je uz takve mjere potrebna i redovna fizička aktivnost, te da bez obzira na brojne dobrobiti spavanja oni nikako ljude ne potiču da satima spavaju preko dana. Ipak, tko ima priliku na kratko se odmoriti preko dana, treba je i iskoristiti, rekao je dr. Kallistratos u svom priopćenju javnosti.
Prema Nacionalnom institutu spavanja, brojne kulture širom svijeta potiču popodnevni odmor, a u Kini se npr. spavanje radnika za stolom nakon ručka smatra njihovim ustavnim pravom.
Jedna studija iz 2011. objavljena u časopisu SLEEP kaže kako su oni koji nedovoljno spavaju čak 'loši za gospodarstvo' jer su manje učinkoviti, a studija iz 2015. objavljena u časopisu Personality and Individual Differences kaže da su oni koji dovoljno spavaju manje frustrirani i lakše kontroliraju svoje impulse i reakcije.
Inače, 29.ožujka 2020. očekuje nas još jedno pomicanje sata na ljetno računanje vremena, izgledno i posljednje budući da je Europski parlament nedavno izglasao je da se u cijeloj Europskoj uniji pomicanje sata ukine do 2021. godine.
A baš je taj dan, kako kaže dr. Kallistratos, dan kad su ljudi zbog gubitka sata sna najviše pospani, što može uzrokovati brojne probleme pa je bitno skrenuti pažnju na zdravstvene koristi drijemanja.
POGLEDAJTE VIDEO: #ZAJEDNO24SATA - Boris Banović
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Ženama u karanteni je dosadno pa same sebi skraćuju šiške