Sjedalački način života donosi nam niz problema na području leđa, a bol može postati kronična.
- Grč je samo jedan od uzroka boli u leđima, tada se mišićno tkivo stegne i nevoljko opušta zbog prekomjernog napora - ističe liječnik Joshua Blatt. Navodi da do toga dovode razlozi kao što su godine lošeg držanja, uredski sjedalački posao, stres, ali i nedovoljno oporavka nakon vježbanja.
POGLEDAJTE VIDEO:
Blatt također napominje da se stegnutost može pojaviti ako se mišićno tkivo ne koristi često u potpuno produženom položaju, što je češće za ljude s neaktivnim ponašanjem i ograničenom fizičkom aktivnošću.
Liječnik predlaže istezanja i lagane vježbe koje možete raditi kod kuće. One mogu olakšati napetost ili čak spriječiti stegnutost.
1. Rotacije trupa dok ležite na boku
Vježba je odlična za ciljanu pokretljivost leđa, posebno gornjeg dijela.
- Lezite na boku s savijenim koljenima i ispruženim rukama ispred tijela. Polako pomaknite gornju ruku iza sebe, okrenite gornji dio tijela oko kralježnice i okrenite glavu s rukom - predlaže.
Dok ste u ovom položaju, pokušajte se opustiti, lagano disati i zadržati 20-30 sekundi. Ponovite ovo na svakoj strani dva do tri puta barem jednom dnevno.
2. Stezanje lopatica
Ovdje možete sjediti ili stajati, postura mora biti uspravna.
- Zatim stegnite lopatice prema nazad i dolje, kao da pokušavate zakačiti olovku i zadržite pet sekundi, ponavljajući pet puta - predlaže liječnik.
Ovu vježbu možete raditi i do pet puta dnevno. Uvedite ritual ujutro i navečer.
3. Ramena u obliku slova 'T'
Za ovu vježbu, započnite držeći elastičnu traku ispred prsa s ispruženim rukama, bez savijanja u laktovima. Zatim, povucite ruke na strane dok gurate lopatice prema nazad i dolje. Za ovu vježbu, Blatt preporučuje tri seta od 10 ponavljanja, dva ili tri puta tjedno.
No, ponekad kućno liječenje nije dovoljno.
Ako se osjećate kronično napeti i nijedna količina vježbanja ili istezanja ne olakšava bol u ramenima, tu su razne terapije koje mogu biti izuzetno korisne u vraćanje vašeg osnovnog stanja.
Među savjetima su i masaža koja radi na protoku krvi. Naime, dovoljan i učinkovit protok krvi ključan je za optimalnu funkciju mišića. Krv nosi hranjive tvari i kisik do tkiva i pomaže u uklanjanju metaboličkog otpada, koji je štetan za mišić. Stoga ograničen protok krvi ometa zdravlje mišića.
Masažna terapija je kompresijska tehnika koja ručno 'razbija' grčeve, a ventuzoterapija (cupping, sa čašama) je komplementarna dekompresijska tehnika.
- Ventuzoterapija ima iste ciljeve kao i masaža, razbijanje adhezija u fasciji, ali kroz manipuliranje tkivom suprotno, sa usisavanjem - kaže Blatt.
Kod cuppinga, čaše su postavljene na točkama boli, koje su zapravo najzategnutija područja u mišićnom tkivu. Na početku na mjestu čaša ostanu fleke, no olakšanje je veliko.
Briga o mišićima ne samo da pomaže u držanju tijela i poboljšanju raspona pokreta, već je dobra i za raspoloženje. Dakle, fizička aktivnost pomaže u osjećaju opuštenosti na mentalnoj razini.
Nemojte zanemariti stegnuta ramena kao prolazni problem. Jer ako ne poduzmete ništa po tom pitanju, postupno će prerasti u nešto dugoročno.
Izdvajanje samo 10 minuta u danu za pokrete koji su suprotni vašem tipičnom klonulom stavu može učiniti čuda u ublažavanju te stegnutosti, ali i sprječavanju grčeva i bolova, piše mbg.