Nutricionisti savjetuju da je najbolje konzumirati više obroka na dan. Jutarnji ili poslijepodnevni međuobrok mogu zamijeniti smoothieji.
Oni mogu biti odličan izvor vitamina i minerala, dijetalnih vlakana te hranjive energije. Pokušajte birati sezonsko voće i povrće te dodatno obogatite svoj smoothie dodavanjem začina koji podižu termogenezu i ubrzavaju metabolizam, poput cimeta i čilija u prahu. Dodatno, začini poput mente ljeti će vas dodatno rashladiti, a đumbir i kurkuma će poslužiti kao snažni antioksidansi, objasnila je nutricionistica dipl. ing. preh. teh. Nataša Andraković.
- Baza smoothieja može biti cijeđeno voće (narančin sok), mliječni proizvod (jogurt, probiotički jogurt ili mlijeko), biljni napici (sojino, rižino, bademovo mlijeko) ili voda. Uz obaveznu dozu voća ili povrća, neka i proteini postanu bitni sastojak jer vam mogu pomoći u održavanju mišićne mase. Proteinske smoothieje najbolje je piti nakon treninga, dok one na bazi voća prije treninga da nam daju energiju. Ako je smoothie na bazi mliječnog proizvoda, dobro je kombinirati ga s niskokaloričnim voćem i povrćem, dok se u smoothieje na bazi cijeđenog voćnog soka mogu dodati chia sjemenke, koje će dati izvor proteina i omega masnih kiselina. Biljne masti će vam dati energiju i tijelu pomoći da apsorbira vitamine. Koristite do dvije žličice monozasićenih kiselina, kao što su ulje avokada, laneno ulje i ulje orašida - savjetuje nutricionistica Sanja Ćosić.
Za jači imunitet najbolji su sokovi s ciklom, limunom i đumbirom
Svakako bih na prvome mjestu izdvojio sokove koji sadrže ciklu jer sadrži biološki aktivne spojeve koji štite srčano krvožilni sustav, djeluju antioksidativno i potpomažu rad jetre. Dodao bih i đumbir, jer sadrži specifične tvari i eterična ulja. Kombinacija đumbira, cikle i limuna odlična je za jačanje imuniteta, objasnio je nutricionist Nenad Bratković.
Za detoksikaciju birajte sok od kelja i banane
Kod detoksa je važno da organizam štetne tvari i spojeve iz tijela izbacuje mokraćom pa stoga treba birati namirnice koje pomažu u tom procesu. Zato su kupusnjače odličan izbor, primjerice listovi kelja u kombinaciji s bananom ili đumbirom. Oni sadrže sulforafane koji pojačavaju učinak detoksikacije. Sokovi od kruške, smokve, suhih šljiva, uz dodatak psyllium sjemenki ili lanenih sjemenki, odlični su za poticanje i poboljšanje probave, dok su za hidrataciju odlični sokovi na bazi limuna, zelenog povrća i banane, savjetuje nutricionist Bratković.
Za eksploziju energije uzmite maca prah
U takav sok koji sadrži nar ili bobičasto voće, smokve i datulje dodao bih želatinizirani maca prah, guaranu ili macha prah. Oni sadrže specifične spojeve koji pobuđuju živčani ili djeluju blago modularno na endokrini sustav te na taj način razbuđuju organizam i daju mu više energije, nastavio je Bratković.
Smoothie aronija
Šaka bobica aronije, banana, šalica mlijeka, sjemenke: 2 žličice lanenih, žličica chia, 2 žličice goji bobica
Sve sastojke stavite u blender i dobro izmiksajte. Pospite goji bobicama za ukras i servirajte.
Okrepa od ananasa
1/2 ananasa, jabuka, šaka špinata
Sve sastojke treba narezati i ubaciti u blender. Dodati još jedan decilitar vode i sve sastojke izmiksati. Smoothie preliti u čaše i odmah poslužiti.
Zelena bomba
200 g krastavaca, banana, 4 kivija, 2 šake špinata
Očistite i narežite sve sastojke na kockice. U blenderu sve sastojke dobro izmiksajte. Dodajte malo vode ako želite rjeđi sok. Servirajte u čašu i odmah konzumirajte. Kivi je dobar izvor dijetalnih vlakana. Najbolje ga je konzumirati nakon treninga za povrat energije i osvježenje.
Banana i đumbir
Banana, 3/4 šalice jogurta, žlica meda, đumbir po želji
Sastojcima u blenderu dodati pola žličice naribanog đumbira i konzumirati svježe.
Napitak od grejpa
Grejp, mrkva, jabuka 1/2 žličice cimeta
Sastojke izmiksati u pola čaše vode i servirati odmah nakon pripreme. Cimet regulira šećer u krvi, smanjuje LDL kolesterol i ima protuupalno djelovanje pa je poželjno dodati do dvije žličice u napitak.
Zeleni smoothie
Čaša vode, list zelene salate, list špinata, 2 koluta ananasa
Sve sastojke izmiksati. Tijekom miksanja dodati žličicu svježeg naribanog đumbira. Đumbir sadrži fitonutrijente gingerole koji imaju protuupalna svojstva i pospješuju rad probavnog sustava sustava te, kao većina začina, imaju termogenička svojstva koja ubrzavaju rad metabolizma. Umiruje želudac.
Smoothie od borovnice
Šalica mlijeka, banana, šaka svježih borovnica
Sastojcima dodati žlicu mljevenih lanenih sjemenki i sve izmiksati.
Jabuka i menta
List špinata, 2 koluta ananasa, 1/2 jabuke, 3 lista mente
Sve sastojke dobro izmiješajte u blenderu i popijte svježe. Menta potiče probavu te smiruje želudac u slučajevima probavnih smetnji i upala. Miris metvice je vrlo učinkovit u čišćenju nosa, grla, bronha i pluća, a pomaže i olakšava posljedice astme i prehlade.
Zelenilo s blitvom
List blitve, 1/2 krastavca, jabuka
U pola čaše vode dodati žličicu chia sjemenki i agava sirupa te izmiješati. Krastavci su izvor mnoštva mikronutrijenata. Sadrže dijetalna vlakna koja mogu pomoći pri konstipaciji. Dobar izvor kalija.
Sok od breskve
Šalica mlijeka, banana, breskva
Tijekom blendanja dodati žličicu sušenih goji bobica, lanenih sjemenki i chia sjemenki. Breskve su odličan izvor dijetalnih vlakana odgovornih za pravilno funkcioniranje probave i srčanog sustava. Izvor su vitamina C i vitamina A, koji je važan u održavanju normalne koštane mase, podržava imuni sustav i zdravlje očiju te djeluje blagotvorno na izgled kože.
PRINC GEORGE POKAZAO OŠTRU STRANU: Ružnim riječima uvrijedio svoju mamu, Kate Middleton?