Felix Arba, odnosno “sretni otok”, stari je rimski naziv za Rab, koji se može pohvaliti vrhunskim slasticama, čiji se recepti pomno čuvaju još od srednjeg vijeka.
I dan danas je očuvao status sretnog otoka jer malo tko može biti nesretan nakon što proba rapsku tortu, vrhunsku deliciju dostojnu kraljeva. Tortu su prvi put napravile benediktinke u čast papi Aleksandru III. kad je davne 1177. godine posjetio otok. Ova se torta pekla samo za posebne prilike kao što su vjenčanja, što ne čudi zbog količine dragocjenih sastojaka koje sadrži, a i načina pripreme, koji traje dva-tri dana.
Prije tri godine otvorena je i Kuća rapske torte, u kojoj Ružica Ribarević ovu slasticu radi pred očima znatiželjnih turista i uvijek rado podijeli recept. Izvorne rapske slastice uglavnom se baziraju na bademima. Tako, osim rapske torte, na sretnom otoku možete probati muštaćone, tvrde keksiće od badema s kakaom i klinčićem. U moru vrhunske gastronomske ponude izdvaja se restoran Agatini vrtovi, koji nudi savršen spoj hrane i vina u antičkoj jezgri grada Raba.
Ljeti otvara terasu na kojoj se večera uz zidine antičkoga grada. Sastavni je dio hotela Arbiana, koji se smjestio u impresivnoj građevini iz 1927. godine, a posljednje tri godine u vlasništvu je poznatog vinara Franje Galića. Za slatke užitke zaslužan je najmlađi član kuhinjske “posade”, Ivan Mikulić, koji s navršenih 20 godina spravlja vrhunske slastice poput semifredda s bademima.
Šef kuhinje Dominik Poldan spravlja vrhunska jela od ribe, školjaka i mesa, pa tako možete probati mariniranu hobotnicu sa žara, carpaccio od kozica, ali i domaći kruh s crnim maslinama, koji se prije posluživanja hladi više od tri sata ispod krpe namočene u maslinovu ulju. Sve namirnice nabavljaju na otoku, a nude i velik izbor vrhunskih vina.
Rapska torta
SASTOJCI: Za kore: pola kg brašna, 8 jaja, malo šećera, Maraskina, vode i soli; za fil: 2 kg badema, 12 jaja, pola kg maslaca, 2 dl Maraskina, kora 6 limuna i 2 naranče
Priprema: Bademe blanširajte desetak minuta te nakon toga pustite da se dobro osuše, najmanje jedan dan, a poželjno bi bilo i dva. Sastojke za kore pomješajte pa tijesto koje ste zamijesili pustite da stoji u hladnjaku najmanje jedan sat, a najbolje preko noći. Kad su se bademi osušili, sameljite ih i dodajte im ostale sastojke za fil te sve dobro pomiješajte. Tijesto razvaljajte u tanki okrugli “rezanac” te ga uvijte tako da izgleda kao oblik na slici. Stavljajte na njega fil te ga na kraju obrubite tankim trakama tijesta. Tortu pecite na 100°C između 30 i 40 minuta.
Marinirana hobotnica na žaru
SASTOJCI: 1200 do 1300 g hobotnice, 150 g korjenastog povrća, 10 ml prošeka, 2 limuna, šaka grožđica, malo domaće kvasine, rukola, kvalitetno maslinovo ulje, sjeckani peršin, šareni papar, sol
Priprema: Hobotnicu stavite u lonac, prelijte vodom, dodajte korjenasto povrće, pola limuna i papar te kuhajte na laganoj vatri do 50 minuta. Hobotnicu izvadite te pustite da se potpuno ohladi. Pomiješajte maslinovo ulje, limunov sok, sol, šareni papar, prošek, grožđice i malo kvalitetne domaće kvasine. Ohlađene krakove hobotnice zalijte marinadom i ostavite u hladnjaku kroz noć. Hobotnicu ispecite na grillu i začinite maslinovim uljem, limunovim sokom i peršinom.
Semifreddo s bademima
SASTOJCI: 150 g očišćenih badema, 200 g šećera, 5 jaja, 100 g tamne čokolade, 50 ml likera Baileys, 700 ml slatkog vrhnja
Priprema: Bademe prepržite na tavi, a 150 g šećera rastopite do zlatne boje. Pomiješajte šećer i bademe te izlijte na papir za pečenje i ostavite da se ohlade pa izmrvite. Pomiješajte pet žumanjaka i 50 grama šećera i mutite ih nad parom dok ne postane kremasto. Maknite s pare, dodajte liker i povremeno promiješajte dok pjenjačom pripremate šlag i snijeg od bjelanjaka. U kremu od žutanjaka dodajte rastopljenu tamnu čokoladu i pomješajte ju s bademima, šlagom i snijegom od bjelanjaka. Izlijte u kalupe te stavite u zamrzivač. Prije serviranja desert ostavite nekoliko minuta na sobnoj temperaturi da biste ga mogli izvaditi iz kalupa.