San je za djecu posebno je važan jer utječe na rast i razvoj organizma. Pomaže pri pohrani zapamćenih informacija te utječe na ponašanje i sposobnost koncentracije, govori dr. Renata Kmet Pedijatrica i subspecijalist neonatologije i pedijatrijske kardiologije poliklinike “Pediatrica” iz Pule.
POGLEDAJTE VIDEO. Što kad je za probleme sa spavanjem kriva - mačka
San se tradicionalno smatrao pasivnim fenomenom ali danas je jasno da je to vrijeme intenzivne moždane aktivnosti koja uključuje više moždane funkcije.
- San utječe na sve aspekte razvoja djeteta posebice više kognitivne funkcije. Zabrinutost za san i spavanje djece te problemi spavanja jedan su od 5 najčešćih problema djece. Cirkadijalni ritam, unutarnji sat koji na temelju svjetla i mraka regulira spavanje i budnost, sazrijeva rastom djeteta. Tako je kod novorođenčadi u potpunosti nezreo. San im traje 2.5-4 sata, a spavaju ukupno 14-17 sati. U dobi od 6 mjeseci arhitektura sna je u većine nalik odrasloj osobi te većina prespava noć - ispričala je dr. Kmet
- Nema djeteta koje barem jednom nije imalo problem sa spavanjem. Bilo da se često budilo ili je imalo atake neuobičajenog ponašanja u tijeku spavanja koje zbunjuju i brinu roditelje. Srećom, većina tih “noćnih mora” su prolazne prirode i nazivaju se parasomnijama. Zastrašujući snovi, u kojima se dijete uzbudi zbog doživljaja da je napadnuto, proganjano, ozlijeđeno ili osramoćeno, viče ili ponekad povezano govori ili nerazumljivo mrmlja, postaje nemirno do agresivnosti i agitiranosti, rezultiraju u buđenju uz osjećaj intenzivnog straha koji mu otežavaju ponovno usnivanje. Atake traju obično 1-2 minute (rjeđe i više od 10-tak minuta). Povremeno se ružni snovi ponavljaju i više puta u tijeku iste noći. Mogu biti učestali i uzrokovati u djeteta uznemirenost i zabrinutost te strah od večernjeg odlaska u krevet na spavanje. Obično se javljaju u djece predškolske dobi, od treće do šeste godine.
- U ataci dijete može izvoditi i složene motoričke aktivnosti koje su u izvođenju vrlo precizne i svrsishodne (npr. baratanje s daljinskim upravljačem, oblačenje, svlačenje, pijenje, jedenje). Mjesečarenje može biti i vrlo blago izraženo kada dijete samo sjedne u krevet, ogledava se oko sebe uz stereotipne pokrete čupkanja plahte ili deke. Epizode mogu trajati od nekoliko minuta do više od pola sata i obično završavaju vraćanjem djeteta u krevet i nastavljanjem spavanja. Važno je što prije steći zdrave navike spavanja kako bi se tijelo odmorilo i skupilo snage za sve nove obaveze”kazala je dr. Kmet.
Trening spavanja
Prema jednoj studiji oko 38 posto dojenčadi u dobi 6 mjeseci nisu prespavali noć, a do dobi od 12 mjeseci taj je udio pao na 28 posto. Dojenčad od 4- 11 mjeseci spava 12-16 sati. Redovna rutina prije spavanja, trening spavanja, izbjegavanje glasnih zvukova i svjetla prije spavanja, polijeganje djeteta u krevet kad je pospano ali ne spava pomaže u učenju djece kako da spavaju sami.
Nije važno koliko dijete spava, nego kvaliteta sna
Preporuke za prevenciju iznenadne smrti dojenčeta (SIDS) su da dojenče spava u svom krevetiću na čvrstoj i ravnoj podlozi, na leđima; u autosjedalici, kolicima, ležaljkama se ne preporučuje duži san mlađima od 4 mjeseca. Osim količine tj. broja sati provedenih spavajući, važna je i kvaliteta sna. Kvalitetan san znači da se lako zaspi i spava cijelu noć bez buđenja. Obično se zaspi unutar 20 minuta od kada se legne u krevet.