Zimnica je zaliha hrane koja se od davnina ostavlja za zimu, kad svježe ljetno voće i povrće nije dostupno. Iako se danas u trgovinama tijekom zimskih mjeseci može pronaći svega, mnogi će tvrditi da "to nije to" - jer nema ništa bolje od domaćih namirnica koje su sazrele pod našim suncem. Običaj pripremanja zimnice duboko je ukorijenjen u našoj kulturi, a okusi bakina ajvara ili kompota ne mogu se mjeriti s kupovnima. Voće i povrće ubrano na vrhuncu zrelosti prava je riznica zdravlja, a upravo je to ono što nam treba u hladnim zimskim mjesecima, kad haraju gripe i viroze.
POGLEDAJTE VIDEO: Namirnice koje jačaju organizam
Od voća, povrća i bilja mogu se raditi salate, namazi, džemovi, marmelade, pekmezi, kompoti, umaci, kao i sušeno voće te začini.
Staklenke je važno prokuhati, odnosno sterilizirati. Popularan način sterilizacije staklenki je kuhanjem u uzavreloj vodi od 10 do 15 minuta neposredno prije punjenja zimnicom. Tako se uništavaju sve klice koje mogu uzrokovati kvarenje. Važno je napomenuti da staklenke nikako ne smijete dirati rukom, ne samo zato što su vruće, nego zato što bismo ih ponovno mogli kontaminirati. Poklopce također sterilizirajte na isti način. Ribeži, noževi i cjedila također moraju biti čisti. Pri kuhanju i pripremi povrća treba paziti i kakvo se posuđe upotrebljava. Nikako ne treba upotrebljavati cinčano posuđe jer bi povrće moglo potamniti.
Za konzerviranje odaberite samo najkvalitetnije voće i povrće, zrelo, ali ne prezrelo. Plodove ne uzimajte poslije kiše jer su tad vodeniji (posebice voće). Raznovrsni začini poput vlasca, papra u zrnu, korijandera, kopra ili češnjaka pružit će vašoj zimnici posebnu aromu i osigurati ljekovita svojstva. Kako biste spriječili pucanje staklenki pri punjenju vrućim sadržajem, pod staklenke stavite vlažnu krpu. Staklenke je najbolje zatvoriti vakuumskim zatvaračem, a zatvarate li ga celofanom, i njega i rubove boce prije zatvaranja prebrišite alkoholom ili octom. Staklenke sa zimnicom čuvajte na suhom, prozračnom i tamnome mjestu.
Popularna metoda konzerviranja je kiseljenje octom, a tako se mogu konzervirati tikvice, cvjetača, mahune, gljive, patlidžani, krastavci, paprike, rajčice, cikla itd. Zakiseljeno povrće jakog je okusa pa se jede kao salata, ali može se ublažiti i s dodatkom vode. Za obično kiseljenje birajte samo zdravo i zrelo povrće.
1. Tikvice u octu
sastojci: tikvice, sol, ocat, papar, kim
PRIPREMA: Tikvice ogulite, naribajte, zasolite i ostavite nekoliko minuta da puste sok. Zatim ih lagano ocijedite. Za to vrijeme skuhajte zakiseljenu vodu (s octom ili limunom) pa u njoj brzo prokuhajte tikvice. Kad se ocijede, dodajte nekoliko zrna papra. Ako je potrebno, dodajte još soli, stavite u staklenke i pospite s malo kima. Sve zajedno zalijte prokuhanim i ohlađenim octom, staklenke zavežite celofanom i ostavite na hladnome mjestu.
2. Nasoljene paprike za punjenje
sastojci: paprike, sol
3. Začini za zimu
sastojci: mažuran, kopar, krasuljica, metvica, kopar i drugi po izboru
4. Kiseli kupus
sastojci: 30 kg glavica kupusa, 1 kg soli, voda, pola šake papra u zrnu, 10 listova lovora
5. Recept za najbolji ajvar
sastojci: 10 kg crvene rog paprike, 3 velika patlidžana, 5 dl ulja, 5 žlica soli, 1 velika žlica šećera, 1 žličica mljevenog čilija
PRIPREMA: Papriku i patlidžane pecite na roštilju (ako imate priliku) ili kod kuće u pećnici. Pecite dok tu i tamo malo ne pocrni. Potom stavljajte u veliki lonac i poklopite - da se dobro upari jer je tako puno lakše skinuti kožu. Nakon što se ohladi dovoljno da možete držati u rukama, slijedi guljenje paprike i patlidžana te čišćenje od koštica. Oboružajte se strpljenjem jer to zna trajati, posebno ako se na pojedinim komadima koža ne želi odvojiti lako. Nakon toga oguljeno povrće stavite da se dobro ocijedi. Računajte da će vam za to trebati oko tri sata. Slijedi usitnjavanje, a za to je savršen stroj za mljevenje mesa. Stavite samljeveno povrće u velik lonac i kuhajte na laganoj vatri. Ajvar je potrebno cijelo vrijeme polako miješati.
6. Turšija
sastojci: (ukupno 3 kg povrća) krastavci, mrkva, zelene rajčice, zelene paprike, cvjetača, kupus, lučice, mahune. za tekućinu kojom se povrće prelije: 3 litre vruće vode, 100 g soli, 400 g šećera, 2 žličice vinobrana, 3 žličice konzervansa, 1 litra alkoholnog octa, papar u zrnu, 6 suhih listova lovora
7. Povrće za juhu
Priprema: Mrkva, peršin, celer, korabica, kelj i zelje se naribaju ili narežu na tanke rezance. Još je bolje sve skupa protjerati kroz stroj za meso. Povrće se potom posoli i ostavi da omekša. Potom se čvrsto utisne u staklenku i zatvori. Za 1 kg povrća potrebno je 300 g soli.
8. Domaći kečap
sastojci: 20-ak rajčica, luk, crvena paprika, 1 i 1/2 žličica sjemenki celera, žličica sjemenki gorušice, žličica pimenta, štapić cimeta, šalica smeđeg šećera, 1 i 1/2 šalica octa, žličica paprike
9. Marinirana tuna
sastojci: 600 g tune, grančica celera, pola vezice peršina, mrkva, poriluk, 1/2 l jabučnog octa, 1,5-2 dcl maslinova ulja
PRIPREMA: Očišćene filete tune stavite kuhati u lonac te dodajte peršin, celer, luk, poriluk ili mrkvu kao da spremate juhu i malo posolite. Dodajte i žlicu maslinova ulja. Kad tuna omekša, podlijte je jabučnim octom da se marinira 12 sati. Ocijedite ih i stavite u pasterizirane tegle s maslinovim uljem. Tako tuna može stajati šest mjeseci.
10. Cikla
sastojci: 5 kg cikle, 0,7 l alkoholnog octa, 2,5 l vode, 3 žlice soli, 6 žlica šećera, žličica papra u zrnu, žličica kima
PRIPREMA: Ciklu operite, nemojte je guliti. Kuhajte je dok vilica bez problema ne uđe u nju. Potom je ocijedite, malo ohladite, ogulite, narežite na tanke šnite i slažite u staklenke. U loncu zakuhajte vodu, ocat i ostale sastojke pa vrućom tekućinom prelijte narezanu ciklu. Teglice zatvorite pa ih prekrijte s dekama da se hlade što sporije. Na kraju ih čuvajte na tamnom i hladnome mjestu.
SUPER RECEPTI ZA SLATKU ZIMNICU
Priprema zimnice odličan je način da sačuvate višak plodova iz svoga vrta, posebno voća, kroz pripremu kompota i džemova. Voće iz kompota i džemova možete pojesti uz doručak ili kao desert, ali i iskoristiti za pripremu kolača i torti te uživati u njemu i u onom dijelu godine kad mu nije sezona. Birajte zdravo i kvalitetno voće. Trule i oštećene dijelove voća obvezno odstranite.
Najbolji pekmezi i džemovi pripremaju se od zrelog voća. Upravo zbog slatkoće ploda pri kuhanju se tad može smanjiti količina šećera. Osim drugog voća, posebnost okusa dat će i začini poput bosiljka, kardamoma ili metvice, a umjesto šećera mogu se dodati datulje ili javorov sirup. Džem će biti sjajniji ako tijekom kuhanja odstranjujete pjenu koja se stvara na površini.
Staklenke ili boce sa sokom nemojte nikad puniti do vrha. Ostavite uvijek barem dva centimetra praznog prostora pri vrhu. Kod pripreme pekmeza, marmelada ili džemova dovoljno je ostaviti centimetar do vrha staklenke. Ako pak pripremate kompot koji se termički obrađuje u samoj staklenci, onda ostavite barem dva centimetra praznog prostora do vrha. Kad su u pitanju kompoti, džem i pekmez, koji se prethodno kuhaju, teglicu koju ste napunili sadržajem samo okrenite tako da stoji na čepu, kako bi se u posudi stvorio vakuum, pa ih pokrijte dekom da se postupno hlade. Prije pohrane ohladite je na sobnu temperaturu, pa spremite na hladno i tamno mjesto, najbolje u smočnici.
1. Džem od ruže
sastojci: 1 šalica svježih latica ruže uzgojenih bez pesticida, 2 šalice šećera od šećerne trske, 1 žlica svježe iscijeđenog soka od limuna, 1 žlica ružine vodice
PRIPREMA: Škarama uklonite debeli bijeli vrh svake latice ruže i izrežite latice na komadiće. Narezane latice stavite u veliku zdjelu i prelijte hladnom vodom te ih ostavite tako pokrivene 1 sat. Potom uz pomoć finog cjedila ocijedite latice ruže i osušite ih čistom kuhinjskom krpom. U loncu pomiješajte šećer, limunov sok i 2 šalice vode. Zakuhajte na srednjoj vatri i pirjajte uz povremeno miješanje dok se šećer ne otopi. Dodajte latice ruže, promiješajte i ostavite da se krčka 15 minuta. Maknite s vatre i umiješajte ružinu vodicu. Ulijte u čiste staklenke i stavite u hladnjak preko noći.
2. Marmelada od šipka
sastojci: 3 kg šipka, 1 kg šećera
PRIPREMA: Najprije šipak morate očistiti. Očišćeni šipak istresite u veliki lonac ili dva manja. Dodajte količinski vode da prekrije sav šipak i bude još nekih 2 cm iznad. Šipak kuhajte sve dok ne omekša. Pripazite, ako vam voda ispari, nadomjestite je. Skuhani šipak ostavite da odstoji 30-ak minuta. Potrebno ga je pasirati. Kako bi vam bilo lakše, dodajte malo vode u kojoj se šipak kuhao. Pasiranu smjesu stavite u lonac te joj dodajte šećer. Kuhajte marmeladu 30-ak minuta na laganoj vatri uz konstantno miješanje. Marmeladu prelijte u staklenku te je dobro zatvorite. Nakon što se ohladi na sobnoj temperaturi, spremite je na hladno i tamno mjesto.
3. Džem od dunje iz pećnice
sastojci: 1 kg dunja, 400 g šećera, 2 čaše vode
4. Slatki sirup od kupina
sastojci: 1 kg kupina, 1 kg šećera
5. Sir od dunja
sastojci: 3 kg zrelih dunja, 3 - 4 jabuke, šećer, 1 -2 limuna, kristalni šećer za ukras na kraju
6. Kompot od grožđa
sastojci: 4 kg slatkoga grožđa bez sjemenki