Pazite koliko soli stavljate i nikako nemojte dodavati ulje tijekom kuhanja, što mnoge domaćice imaju običaj. Ulje će tjesteninu učiniti klizavijom i umak se na kraju neće dobro povezati s njom.
Preporuka je vodu za kuhanje tjestenine soliti tek kada proključa jer se sol tada brzo otopi. Ali, nećete puno pogriješiti i ako ju ubacite u hladnu vodu, no u tom slučaju malo je promiješajte da se brže otopi jer sol zna malo nagrizati neke lonce za kuhanje.
POGLEDAJTE VIDEO - najčešće pogreške u kuhanju riže:
Količina soli koju treba dodati, to je prava misterija mnogih, no postoji jednostavno pravilo - u vodu se stavlja 1,5 do 3 žličice soli na svakih oko 500 grama tjestenine, prenosi Reader's Digest.
Količina soli može varirati ovisno o tome koliko slana jela volite te o umaku koji planirate dodati, pa ćete ipak ponekad morati sami procijeniti. Na primjer, ukoliko je umak slaniji jer u njemu su inćuni, pršut ili puno parmezana, tada dodajte manje soli u vodu tijekom kuhanja.
Također, imajte na umu da je važno kuhati tjesteninu u dovoljnoj količini vode. Pravilo je litra vode na 100 grama tjestenine.
Još nekoliko pravila kod pripreme tjestenine:
- Neki ljudi imaju dilemu - kakva sol je najbolja? Odgovor bi bio - klasična morska sol je sasvim dobra.
- Važno je i da na kraju kuhanja, nakon cijeđenja, tjesteninu ne ispirete hladnom vodom, to je velika pogreška. To je 'kao pranje automobila po kiši'. Sva sol, koja je ostala na površini i sav škrob, koji pomaže da se tjestenina dobro sljubi s umakom - otići će, kaže chef Christian Lorenzini, jedan od najboljih talijanskih kuhara u Moskvi.
- Kada je količina tjestenine u obroku u pitanju, i tu postoji pravilo - 100 grama suhe tjestenine po osobi.
- Voda od kuhanja tjestenine može se iskoristiti za zgušnjavanje umaka ili kao dodatak drugim jelima.
- Na porciju tjestenine stavlja se između 90 i 120 grama umaka, ovisno o kakvom umaku se radi. Recimo, ako je umak gust i hranjiv, stavi se 90 grama, savjetuje chef Lorenzini.
- Tjesteninu kuhajte na srednje jakoj vatri, da voda lagano ključa.
- Želite li da vam tjestenina bude al dente, vrijeme kuhanja navedeno na ambalaži smanjite za 10 posto. Na primjer, piše li deset minuta, kuhajte devet.
- Tvornička tjestenina se kuha duže od domaće jer je više suha.