To je to što me zanima!

Peruanske jagode: Možete ih uzgojiti u vrtu i raditi svašta - pekmez, čokoladne praline...

Ova egzotična biljka naraste do metar i pol, a počne cvjetati početkom ljeta. Na kraju sezone je dobro iz zrelih plodova izdvojiti sjeme, osušiti ga i spremiti za sadnju iduće godine
Vidi originalni članak

Službeno ih zovu Physalis peruviana, ali ove zanimljive bobice imaju razna imena, ovisno u kojem dijelu svijeta se nađete. Mi ih zovemo peruanskim jagodama, neki vučjim jabučicama, a znaju biti i rt ogrozda, aztec bobica, poha, harankash... Potječu iz Južne Amerike odakle su se rasprostranile po cijelom svijetu i bliski su srodnik rajčice. 

POGLEDAJTE VIDEO o zdravoj hrani:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

U Europu su stigle negdje krajem 18. stoljeća i brzo su postale popularne jer izgledaju vrlo neobično dok rastu i sazrijevaju - nalikuju lampionima koji mijenjaju boju iz zelene u narančastu, a ako se tako ostave, opna oko 'lampiona' nestane i ostane fino isprepletena mreža unutar koje se nalazi jestiva kuglica.

Peruanske jagode odlične su za zdravlje, prepune su vitamina i minerala, a posebno su bogate jakim antioksidansima - biljnim spojevima polifenolima i karotenoidima koji, između ostalog, pomažu smanjiti upalne procese u tijelu.

GOTOVO ZA 15 MINUTA Ne znate što s viškom voća? Napravite brzopotezni pekmez - od banana, jabuka, jagoda...

Neki ih zovu - superhranom. Odlične su i za jačanje imuniteta jer obiluju vitaminom C, za jačanje kostiju zbog vitamina K i jačanje krvožilnog sustava radi vitamina B skupine.

Osim toga, imaju malo kalorija pa su dobar izbor za ljude koji paze na liniju, u 100 grama se nalaze 53 kalorije (za usporedbu, ista količina keksa ili čokolade ima deset puta više kalorija).

RECEPT Jednostavno i zdravo: Pločice od zobenih pahuljica i jagoda

Kakvog su okusa i kako se jedu?

Bobice su slatkasto kisele. Jedu se tek kad su posve zrele, jer nedovoljno zreli plodovi, osim što nisu ukusni, mogu biti i toksični. Neki kažu da peruanske jagode okusom pomalo podsjećaju na maline, kruške i rajčice.

Ovo tropsko voće može se jesti na mnogo načina - sirovo, sušeno, u kolačima, slatkišima, kao dodatak salatama, u obliku pekmeza... Prije jela ili stavljanja u hranu se ogule (ovojnica je otrovna, služi samo za zaštitu ploda od vanjskih utjecaja).

Kako ih uzgajati u vrtu?

Radi se o jednogodišnjoj biljci koja se uzgaja iz sjemenki, a to je posao koji se u zatvorenom prostoru radi na samom početkom proljeća.

Nakon što provire iz zemlje potrebno ih je rasaditi i pomalo iznositi na sunce pa vraćati u zatvoreni prostor dok se pomalo ne priviknu na vanjske uvjete, kako ih sunce ne bi spržilo. Nakon toga se sade u osunčani dio vrta zaštićen od vjetra na razmak između 50 i 80 centimetara. 

VOĆE KOJE SE BRZO KVARI Genijalan trik kako da jagode ostanu svježe dulje i ne trunu

Dobro uspijeva i u dijelovima vrta koji se nalaze u polusjeni. Također, potrebno joj je vlažno tlo pa je redovito zalijevajte. Ova egzotična biljka naraste do metar i pol, a počne cvjetati početkom ljeta. Na kraju sezone je dobro iz zrelih plodova izdvojiti sjeme, osušiti ga i spremiti za sadnju iduće godine.

Nekoliko zgodnih recepata

Pekmez od peruanskih jagoda

Sastojci:

  • 500 g zrelih plodova
  • 500 g šećera
  • 150 ml vode
  • 100 ml soka od jabuke
  • sok od 1 manjeg limuna

Postupak: Stavite u lonac šećer i vodu pa kuhajte na laganoj vatri dok se šećer ne otopi. Potom umiješajte sve ostale sastojke i nastavite kuhati dok peruanske jagode ne postanu staklaste. Na kraju pekmez stavljajte u staklenke i pasterizirajte.

Egzotična ljetna salata

Vrlo je jednostavno: Pomiješajte malo mladog špinata ili zelene salate sa kockicama manga i peruanskim jagodama. Dodajte komadiće kozjeg sira i prelijte sa sokom od naranče.

Čokoladne praline na štapiću

Na manje drvene štapiće popikajte peruanske jagode pa svaku umočite u otopljenu tamniju čokoladu. Stavite ih potom na hladnije mjesto da se čokolada stegne i fine praline na štapiću su gotove.

Idi na 24sata

Komentari 4

  • eho_ 04.06.2022.

    Pospješuje bolji rad bubrega i izlučivanje mokraće i dobar je diuretik. Djeluje i kao analgetik, imuno stimulirajuće, poboljšava rad jetre, žuči, ubrzava metabolizam i "čisti" krv što je bitno kod reume, artritisa i gihta. Pojačava znojenje, pospješuje rad crijeva, te je korisna kod zatvora i crijevnih nametnika. Neki narodi je koriste i za reguliranje menopauze, te se koristi i za lječenje crvenog vjetra. Otrovni sastojak u ovoj biljci je karotenoid fizalin, koji daje boju čaški, iako je sama bobica ljekovita. Ipak, konzumiranje bi se trebalo ograničiti okvirno, do maksimalno 30 sirovih komada dnevno i to kada su potpuno zrele. 

  • Nap7 04.06.2022.

    Kazu svi da su dobre

  • volim te* 04.06.2022.

    Nema ništa bolje i ukusnije od naših domaćih i šumskih jagoda . :-)

Komentiraj...
Vidi sve komentare