Svaka dekada ima poseban način štednje, a bitan je i odnos prema novcu koji gradimo godinama. Bolje je pripremiti se te razmotriti razne mogućnosti nego dočekati starost nepripremljen.
U 20-ima
- Počnite planirati proračun, štedjeti i ulagati čim budete mogli - rekla je Amerikanka Bola Sokunbi, osnivačica kompanije Clever Girl Finance, za HuffPost.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Najlakše je započeti s opcijom mirovinske štednje vašeg poslodavca ako je imate. Ako vaš poslodavac nudi odgovarajuću mirovinsku štednju, prihvatite je. Kad si mlad, možeš u potpunosti iskoristiti prednosti raznih štednji i dividendi - dodala je.
Steknite naviku štednje tako da živite ispod svojih mogućnosti i 'prvo plaćate sebi' te usmjeravate novac na vlastiti štedni račun u svakom ciklusu isplate.
U 30-ima
- U svojim 30-ima vjerojatno ćete imati više znanja o financijama, zbog čega su te godine dobro vrijeme da imate i savjetnika - kaže američki financijski savjetnik Brian Steiner.
- Nije važno koliko zarađujete ili kakav posao imate, niti jeste li samci ili imate obitelj. Svatko zaslužuje financijski savjet, stoga je ključno imati savjetnika koji može pružiti savjete i uvide jedinstvene za vašu osobnu situaciju - dodao je.
Informirajte se više o ulaganjima i pokušajte izbjeći gomilanje dugova s visokim kamatama poput dugova po kreditnoj kartici. Izgradite fond za hitne slučajeve koji vas može održati barem nekoliko mjeseci ako je potrebno.
- Usredotočite se na povećanje svog prihoda uz traženje promaknuća - savjetovala je financijska savjetnica Jannese Torres.
Izbjegavajte razbacivanje novcem kako vam prihodi rastu, umjesto toga štedite za kupnju kuće ili povećanje ulaganja.
U 40-ima
- Prijavite se za osiguranje na određeno vrijeme ako ga već nemate. Pobrinite se da vaša polica pruža dovoljnu zaštitu vašim voljenima - navodi Torres.
Vaše potrebe za životnim osiguranjem mogu se mijenjati tijekom vremena, ali pobrinite se da imate barem osnovnu zaštitu za obitelj i da su vaši imenovani korisnici ažurni.
- Kako starite, bitno je koristiti sredstva štednje za mirovinu biste osigurali financijsku udobnost tijekom mirovine. Vaše potrebe za životnim davanjima mogu se promijeniti i možda će biti više fokusa na druge beneficije životnog osiguranja - rekao je Steiner.
Također je preporučio da razmotrite opcije osiguranja za dugotrajnu njegu kako biste pomogli svojoj obitelji da plati ustanovu ili kućnu skrb za kasnije u životu.
U 50-ima
- Ovo je idealno vrijeme da počnete razmišljati o tome kako će izgledati vaša mirovina - izjavila je Sokunbi.
- Odredite koliko će vam trebati i prema tome prilagodite svoju ušteđevinu. Razmotrite mogućnosti zdravstvene i dugotrajne skrbi - navodi.
Ako su vaša djeca odrasla i izvan kuće, a vama ne treba toliko prostora, možda biste trebali smanjiti troškove održavanja kuće i zaraditi novac na ulaganju u nekretnine tako što ćete prodati svoju nekretninu i preseliti se u manji stan.
- Dajte prioritet planiranju umirovljenja tako što ćete izgraditi svoje gnijezdo kako se budete približavali toj nadolazećoj prekretnici - rekao je Dan Andrews, financijski savjetnik.
U 60-ima
- Napravite strategiju povlačenja sredstava sa svojih računa za mirovinu kada odete u penziju. Budite sigurni da upravljate svojim troškovima kako biste mogli povećati svoje bogatstvo. Ovo je sjajno vrijeme za pregled ili postavljanje plana nekretnine - tvrdi Sokunbi.
Vodite računa o svom proračunu kako biste izbjegli prekomjerno trošenje.
- Prvo provjerite jesu li vaše potrebe pokrivene, a zatim planirajte kako strateški financirati jednokratne troškove poput putovanja, renoviranja, događaja i ostalo - naveo je financijski savjetnik Gary Grewal.
U 70-ima
- Vaše 70-e su vrijeme za osiguravanje da imate plan oporuke i imovine, održavanju brige o svom zdravlju i uživanju u svojim zlatnim godinama - kaže Sokunbi.
Razmislite o tome koji su vaši ciljevi za ovu etapu života i kako želite provesti svoju mirovinu.
- Nadam se da ste dovoljno dobrog zdravlja da slobodno uživate u mirovini. Kako biste maksimalno iskoristili ovo vrijeme, možete stvoriti 'ograde potrošnje' svog mirovinskog plana kako biste mogli predvidjeti koja vam razina potrošnje još omogućuje postizanje budućih mirovinskih ciljeva - savjetuje stručnjak.
U 80-ima
Starije osobe često su mete financijskih prijevara, pa su 80-e vrijeme da budete dodatno oprezni kamo odlazi vaš novac. U suprotnom, razmislite o nasljeđu.
- Razmislite o dobro proživljenom životu i o tome što je vaš život učinilo boljim. Razmotrite reviziju svog plana za nekretnine kako biste bili sigurni da su vaše želje ispunjene - zaključuje Grewal.