To je to što me zanima!

Fekalije u Jadranu: Infekcija se razbukta u samo nekoliko sati

Voda zagađena fekalijama osobito je opasna za djecu vrtićkog uzrasta koja mogu dobiti infekciju kože, impetigo. Liječenje je brzo i jednostavno, no jako je važno paziti na higijenu
Vidi originalni članak

Dolaskom ljeta sve je više kruzera u Jadranu pa se pojavljuju uljne i naftne mrlje, a ove godine su na površinu doslovno isplivale i fekalije. Onečišćenje fekalijama prijavljeno je na području Pule, Rijeke, Dubrovnika, Starigrada, na otoku Koločepu, Zlatnom ratu, Kaštelima, na otoku Ugljanu, a zadnje u Veloj Luci na Korčuli.

Pogledajte video

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Voda zagađena fekalijama osobito je opasna za djecu koja mogu dobiti imptetigo, 

- Impetigo je zarazna bolest koju uzrokuju bakterije stafilokoka ili streptokoka, a osobito su osjetljiva mala djeca. Njihova je koža osjetljivija pa se bakterije lakše razmnožavaju. Zato se impetigo najčešće javlja kod djece vrtićke dobi, a riječ je o gnojnoj upali površinskog sloja kože, rekla je dr. Vesna Lamer, dermatovenerologinja iz ordinacije Dermatologija Dubrava.

Brzo se širi po tijelu

Bakterije prirodno žive u anusu ili u nosu pa se dodirivanjem tih područja na prljavim prstima šire dalje.

OPREZ KOD TUŠIRANJA More za svakog: Problematična koža isto može uživati na plaži

- Kad je riječ o streptokoku, on najčešće dolazi iz anusa, dok je stafilokok češći kod infekcija koje dolaze iz nosa. Za razvoj bolesti potrebna je ranica na koži, najčešće ogrebotina, koju djeca dotaknu prljavim prstima i razvije se infekcija. Tijekom ljetnih mjeseci bolest se javlja i kod kupača na moru ili u rijekama ako je voda zagađena fekalijama - ističe dr. Lamer pojašnjavajući kako se bolest može proširiti u svega nekoliko sati.

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Uglavnom se pojavljuje na licu u području nosa i usta te na rukama i nogama.

Liječenje uz antibiotik

- Najčešće nam mame dolaze s rečenicom da je dijete imalo krasticu na koži, a u roku od dva ili tri sata pojavilo se pet takvih krastica. Karakterizira ih žućkasta boja meda, a umjesto krastice može se pojaviti i žućkasti mjehur na koži iz kojeg nakon pucanja isteče žućkasta tekućina i nastaje krastica - nastavila je dermatovenerologinja.

BUDITE BLISTAVI Neka vaša koža dobije prirodan sjaj u samo nekoliko koraka

Kaže kako nema dodatnih simptoma, poput svrbeža ili pečenja, ali je riječ o vrlo zaraznoj bolesti koja se prenosi dodirom, što je poseban problem u kolektivima.

Dodatne komplikacije može prouzročiti ako djeca dodiruju te ranice ili kopaju po njima prenoseći zarazu i na druge dijelove tijela, a u ekstremnijim i opasnijim situacijama infekcija se može proširiti na bubrege ili mjehur.

- Zato ponekad tražimo analizu urina, no nasreću riječ je o bolesti koja se uz terapiju liječi lako i relativno brzo. Obično propisujemo antibiotske kreme, a ako je riječ o uznapredovaloj infekciji, djetetu možemo propisati i antibiotik na bazi penicilina - pojasnila je dr. Lamer.


Rekla je kako tijekom liječenja roditelji posebno moraju paziti na higijenu ruku i noktiju kod djece kako bi izbjegli komplikacije i širenje bolesti.

- Dodatno moraju opkuhavati ručnike, rublje i posteljinu kako bi koža uvijek imala doticaj samo s čistim i svježim tekstilom te kako bi se spriječio prijenos zaraze - zaključila je dr. Lamer.

U Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo navode kako je riječ o učestaloj ljetnoj bolesti te da nemaju podatke o broju oboljelih na godišnjoj razini jer im ljudi ne šalju individualne prijave.

Idi na 24sata

Komentari 92

  • vlb 27.08.2019.

    Was about to book two weeks holiday with grandchildren on Brać - after this going to Spain. Revolting behaviour from locals, tourists and port authority. Poor Croatia.....

  • 26.08.2019.

    Dok netko ne umre od fekalnih bakterija, neće se ništa pokrenuti!!!!!

  • 26.08.2019.

    Mala mjesta od Splita do Makarske, pogotovo pojas ispod magistrale prema moru, premrežena su i natopljena fekalnim vodama iz septičkih jama koje nitko ne prazni jer je kao skupo, a nemaš niti šta prazniti kad tekući dio ide kapilarno prema moru. Prije plaže spajaju se u smrdljive potočiće koji se ulijevaju u rupe prije plaže i procjepljuje se kroz slojeve u more. Biljke uz more bujaju, bugenvilije i ostalo, naravno kad se tri ljetna mjeseca stalno pasivno gnoje!!! Turisti se kupaju u "juhi", hranjivom bujonu koji potpomognut visokim temperaturama mora postaje pravi javnozdravstveni problem, dakle fekalne bakterije sa kopna i normalna bakterijska flora iz mora koja je još aktivnija. Dijete stavi jedan kamenčić sa plaže u usta i sljedeći dan dobije 40 temperaturu, proljev i povraćanje. U ambulanti će doktori reći "ljetna virozica", snižavajte temperaturu antipireticima i rehidracija.....Bravo za ovakav ad hoc turizam, turističke institucije i lokalnu samoupravu koje se (ne) brinu za zdravlje turista. Samo profit!!!! Ovo je za ekološku uzbunu i bojkot takvog turizma!

Komentiraj...
Vidi sve komentare