Prema drevnom vjerovanju, hrana u obliku kruga donosi sreću jer simbolizira zaokruženi ciklus jedne i početak druge godine. Čekajući novu godinu, Nizozemci jedu krafne, Filipinci okruglo voće, a Amerikanci grah. Prema nizozemskom folkloru, strašna čudovišta otvaraju ljudima želudac, a oni koji su pojeli okrugli desert imuni su na njihov mač. Kod nas se jedu fritule, loptice od tijesta pržene u ulju, a na Silvestrovo je nezaobilazna i sarma.
Jede se i svinjetina, koji simbolizira sreću jer je svinja životinja koja “ruje prema naprijed” ostavljajući iza sebe sve loše iz prošlosti. U Dalmaciji, uz pečenje se za ručak tradicionalno služi pašticada. Svaka domaćica radi je po svojoj recepturi - i svaka je posebna. U Grčkoj se u novogodišnjoj noći poslužuje vasilopita ili torta svetog Vasilija (Blaža), u koju se prije pečenja utisne novčić. Tko ga pronađe, bit će posebno sretan u nadolazećoj godini - osim ako pritom ne slomi zub, stoga je valja oprezno jesti.
U mnogim državama smatraju da lisnato povrće treba jesti 1. siječnja jer će donijeti više od dobrog zdravlja.
Za dulji život Japanci jedu rezance od heljde, a prema legendi - što je rezanac dulji, to ćemo nanizati više godina. Obrok se zove toshikoshi, što znači “zatvaranje godine”, a rezanje rezanaca je zabranjeno - moraju se posrkati u jednom dahu. Blagostanje i zdravlje cijeloj obitelji donosi kolač mochi. Prave ga od ljepljive riže s raznim nadjevima. Omiljeni su s kikirikijem, sezamom, pastom od graha ili korijenom lotusa, koji se kod nas može kupiti u trgovinama zdrave prehrane, a dolazi suh ili u prahu.
Najnoviji trend je mochi punjen sladoledom. U mnogim državama smatraju da lisnato povrće treba jesti 1. siječnja jer će donijeti više od dobrog zdravlja. Budući da su boja i oblik slični novcu, mnogi jedu povrće poput kelja, blitve i kupusa u nadi da će se u novoj godini obogatiti. Okrugla hrana i svinjetina dobra su kombinacija za zabave.
- Odlična su jela koja možete pripremiti pred gostima, poput krekera koji se pune slaninom i povrćem - savjetuje Darko Kontin (29), koji je spojio dvije najveće ljubavi - kuhanje i fotografiju - u Darkovu web kuharicu, a recepte objavljuje i na portalu volim-meso.hr.
Pizza s kulenom i koricom punjenom kobasicom
Sastojci: 5 komada PIK debrecinki, 50 g Baranjskog kulena, pasirana rajčica, luk, zelena paprika, sir za pizzu, 400 g glatkog brašna, 200-250 ml vode, ulje, 1 kocka svježeg kvasca, sol, šećer, origano, umak za posluživanje (senf, kečap...)
Priprema: Zamijesite tijesto za pizzu i ostavite ga da se diže oko 60 min. Potom ga premijesite i ostavite da se nastavi dizati još 15 min. Zatim ga podijelite ga na dva dijela. Od prvog dijela tijesta razvaljajte podlogu za pizzu debljine pola centimetra i promjera posude za pečenje. Lim premažite s malo ulja i pospite brašnom pa tijesto razvucite do rubova, ali pazite da ih ne dodiruje. Drugu polovicu tijesta razvaljajte na istu debljinu, a zatim ga izrežite na trakice širine oko 4 cm te njih na manje komade dužine oko 6 cm.
Debrecinke narežite na istu dužinu na koju ste izrezali trakice od tijesta. Svaki komad kobasice zamotajte u tijesto pa ih složite uz rub lima, jednu do druge. Umutite jaje, posolite ga pa njime premažite kobasice u tijestu i posipajte sezamom. Dodajte nadjev - pasiranu rajčicu, origano, sir, tanko rezanu zelenu papriku, baranjski kulen i luk. Pizzu pecite na 220°C oko 15 min. (Recept preuzet s www.volim-meso.hr)
Pečeni kolutovi luka omotani slaninom
Sastojci: luk srebrenac, PIK panceta ili slanina, pasirana rajčica, ljuti umak
Priprema: Luk očistite pa ga po širini narežite na kolutove debljine prsta. Iz svakoga koluta uklonite sredinu i sačuvajte za neku drugu namjenu. Ostale komade luka razdvojite u zasebne kolutove. Svaki kolut luka premažite ljutim umakom po želji. Ako nemate gotov umak, npr. tabasco ili srirachu, napravite “brzi ljuti umak” tako da pomiješate malo čili papričice s pasiranom rajčicom i njome premažete kolutove luka.
Potom svaki kolut luka pažljivo omotajte šnitom slanine. Motajte je pod kutom od 45 stupnjeva kako bi što bolje pratila oblik koluta i kako biste mogli “zatvoriti krug”. Kolut na kraju možete probosti čačkalicom ili drvenim ražnjićem kako biste učvrstili krajeve slanine. Omotane kolutove luka pecite na roštilju ili u pećnici dok slanina ne postane hrskava. Luk poslužite kao finger food uz neki umak ili salatu po izboru, a odlično funkcionira i kao prilog delicijama s roštilja. (Recept je preuzet s www.volim-meso.hr)
Miniburgeri od krekera
Napravite tijesto od brašna, kiselog vrhnja, naribanog sira i začina. Razvaljajte na debljinu od najmanje 2 cm. Izrežite kružiće te pecite na 220 stupnjeva 15 do 20 minuta.