To je to što me zanima!

Novi zakon će zabraniti prodaju novih automobila na benzin i dizel u EU-u, počevši od 2035.

Kako se odmiče od fosilnih goriva prema klimatskoj neutralnosti, EU daje stratešku važnost tržištu baterija kako bi osigurala da baterije mogu pokretati buduće europsko zeleno gospodarstvo
Vidi originalni članak

Od mobilnih telefona i kuhinjskih uređaja do računala i automobila, baterije su u toj mjeri dio svakodnevnog života da ih ljudi obično uzimaju zdravo za gotovo. No, bez još veće uloge baterija, niskougljična budućnost ostala bi nedostižna. 

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Sveobuhvatni prijelaz na čistu energiju poput vjetra i sunca, zajedno s novim skladišnim kapacitetima potrebnima za njih, znači da tvorci politika, istraživači i tvrtke EU-a ulažu velike napore kako bi osigurali da baterije mogu pokretati buduće europsko zeleno gospodarstvo. 

Među najistaknutijim primjerima europske predanosti obnovljivoj energiji je novi zakon koji će zabraniti prodaju novih automobila na benzin i dizel u EU-u, počevši od 2035. godine. Predstojeća zabrana motora s unutarnjim izgaranjem slijedi nakon godina stalno strožih ograničenja EU-a na emisije ugljičnog dioksida iz automobila, glavnog stakleničkog plina.

ODRŽIVA HRANA Mijenjajmo navike: Biljna hrana bolja je za zdravlje i naš okoliš

Europsko tržište baterija moglo bi vrijediti čak 250 milijardi eura godišnje od 2025. Europa ima za cilj povećati svoj udio u globalnoj proizvodnji baterijskih ćelija na čak 25 % u ovom desetljeću s 3 % u 2018., umanjujući azijsku dominaciju od 85 %. U isto vrijeme, EU promiče prikupljanje, ponovnu upotrebu i recikliranje baterija putem novih pravila.

U tom kontekstu, EU financira niz istraživačkih projekata kako bi se osiguralo da Europa ima industrijsku bazu i opskrbnu mrežu koja može zadovoljiti rastuću potražnju za baterijama. 

Istraživanje pokriva sve segmente opskrbnog lanca, od pristupa sirovinama potrebnim za izradu baterija i infrastrukture potrebne za skladištenje energije do „pametnih mreža”, koje automatski pune vozila kada je energija najjeftinija, i dizajna baterija koji osigurava recikliranje.

DUGOGODIŠNJI MISTERIJ Minerali u drevnim meteoritima nude uvid u podrijetlo gotovo tri četvrtine Zemljine površine

U nastavku je videozapis intervjua časopisa Horizont s profesoricom Silviom Bodoardo, istraživačicom na Odsjeku za primijenjenu znanost i tehnologiju na Veleučilištu u Torinu u Italiji koja je stručnjakinja za nove vrste baterija. 

Bodoardo vodi radnu skupinu za napredne materijale u okviru inicijative pod nazivom Platforma za tehnologiju i inovacije za fotonaponsku energiju Europe ili ETIP. Ona to čini u suradnji s partnerstvom pod nazivom BATT4EU, koje koordinira istraživanje baterija u okviru programa Horizon Europe. 

Autor Uredništvo časopisa Horizon

Pogledajte videozapis

Više informacija

Ovaj je članak izvorno objavljen u časopisu Horizon, časopisu za istraživanje i inovacije EU-a.

 

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare