Jako popularna, mlijeka biljnog porijekla imaju pozitivan utjecaj na okoliš, ali još važniji je njihov povoljan učinak na zdravlje. Alternativne varijante omiljenog napitka možete pripremiti i sami, kod kuće.
POGLEDAJTE VIDEO:
Prelazak s klasičnog kravljeg mlijeka na biljno izvrstan je način da sačuvate zdravlje i obogatite organizam mnoštvom hranjivih tvari koji se nalaze u domaćim napicima. Prednost njihove domaće pripreme je što se možete poigravati okusima, jačinom i intenzitetom te dodacima kojima ćete postići okus po vlastitoj mjeri.
Biljna mlijeka ne sadrže aditive, štetne hormone, ni laktozu, a bogatija su nutrijentima, kalcijem, vitaminima i prirodnim šećerima. Njihova priprema kod kuće je zaista laka i jednostavna, zahtijeva svega nekoliko sastojaka i malo vremena.
Prirodan okus, spravljen po mjeri vašeg nepca, omiljeni domaći biljni napitak, bit će jedno od najzdravijih mlijeka koje ćete koristiti, a prehrani će pružiti sasvim novu dimenziju.
Domaće mlijeko možete koristiti uz razne obroke, pahuljice, u kavi, pri izradi smoothieja i slastica.
Primjeri biljnih mlijeka su bademovo, mlijeko od lješnjaka, kokosovo i zobeno. Puna su vitamina, minerala, proteina, zdravih masnoća i ugljikohidrata.
Domaće bademovo mlijeko
Sastojci: 1 šalica namočenih sirovih badema, 4 šalice vode, vrećica za orašasto mlijeko ili maramica za procjeđivanje, prstohvat soli, zaslađivači po želji
Priprema: Ostavite bademe da se namaču u vodi najmanje četiri sata, potom ih ocijedite i isperite. Stavite natopljene bademe i 4 šalice svježe vode u blender. Miksajte sve dok bademi ne poprime kremastu teksturu. Koristite vrećicu ili gazu da procijedite bademovo mlijeko i uklonite pulpu, koju kasnije možete iskoristiti i za pripremu omiljenog smoothieja. Stisnite da izvučete što više tekućine.
Bademovo mlijeko može se skladištiti u hladnjaku, u hermetički dobro zatvorenoj posudi, otprilike tri do pet dana. Želite li da vaše mlijeko bude malo slađe, dodajte primjerice žličicu ekstrakta vanilije, cimeta, sirovog kakaa, malo meda, kokosovog šećera, agavinog ili javorovog sirupa, datulje bez koštica ili žlicu kokosovog ulja u smjesu i izmiksajte.
Domaće kokosovo mlijeko
Sastojci: 2 šalice naribanog nezaslađenog kokosa, 3 šalice vode, prstohvat soli
Priprema: Sastojke stavite u blender i blendajte otprilike 2 minute ili dok se sve ne sjedini. Probajte mlijeko i procijenite konzistenciju. Ako je potrebno, dodajte još jednu šalicu vode kako biste razrijedili smjesu. Stavite gazu preko zdjele, mlijeko prelijte preko gaze tako da se komadići zadržavaju na gazi, a tekućina prolazi kroz gazu u zdjelu. Iscijedite pulpu te prebacite mlijeko koje ste dobili u čistu posudu.
Mlijeko držite u hladnjaku do pet dana. Ako želite napitak učiniti slađim dodajte javorovog sirupa, datulju, med ili neki drugi vama omiljeni, prirodni zaslađivač. Također, pulpu možete iskoristiti u pripremi pahuljica, smoothieja ili slastica.
Domaće mlijeko od lješnjaka
Sastojci: 1 šalica lješnjaka, 3-4 šalice vode, prstohvat soli, gaza za cijeđenje
Priprema: Ostavite lješnjake da se namaču u vodi najmanje osam sati, a najbolje preko noći. Nakon namakanja ih ocijedite i operite pod mlazom vode. U blender dodajte vodu, namočene lješnjake i ostale sastojke te izmiksajte. Kušajte da vidite je li vam tekstura odgovara i po želji dodajte neke od začina ili zaslađivača. Uzmite čistu gazu ili vrećicu za mlijeko i stavite ju preko posude u kojoj ćete procijediti mlijeko. Ulijte i rukama dobro iscijedite ostatak mlijeka kroz gazu.
Ovo mlijeko ima divnu aromu, zasladite ga omiljenim zaslađivačem poput datulja, a odlično se slaže s cimetom, narančom, rogačem, čokoladom, kardamomom ili kakaom. Dodajte malo vanilije ili neki drugi aromatični začin po želji. Čuvajte ga u hladnjaku od tri do pet dana, a pulpu iskoristite na način koji najviše volite.
Domaće zobeno mlijeko
Sastojci: 80 grama zobenih pahuljica, oko 700 ml vode
Priprema: Zobene pahuljice prvo namočite i ostavite ih tako najmanje jedan sat. U blender uspite vodu i ocijeđene i isprane zobene pahuljice. Dobro sve pomiješajte. Dobivenu tekućinu procijedite preko tanke krpe ili u cjedilu sa sitnim rupicama.
Tako pripremljeno zobeno mlijeko može stajati zatvoreno u hladnjaku i do pet dana. Mlijeko zasladite po vlastitim željama. Koristite ga u smoothiejima, zobenoj kaši, pahuljicama, kuhanju i samostalnoj upotrebi.