Jaja, svježe meso i mliječni proizvodi namirnice su na koje po velikim vrućinama treba posebno pripaziti, i ne treba ih ostavljati na temperaturi višoj od 30°C duže od pola sata.
Najčešće bakterije koje uzrokuju trovanje hranom su salmonela i kampilobakter. Trovanja su moguća i s mnogim drugim bakterijama, ali su najčešći uzročnici trovanja ipak virusi; npr. norovirusi.
POGLEDAJTE VIDEO:
Oni se nalaze u hrani koju dodirujemo prljavim rukama – ali ne mogu se razmnožavati kao bakterije. Ako je hrana pokvarena tako da drugačije izgleda ili ima neuobičajen miris, ne smije se jesti.
POGLEDAJTE VIDEO:
No, kod patogenih bakterija nećete ni primijetiti da je hrana pokvarena. Tako naprimjer za salmonelu, osim ako je zastupljena u velikoj količini, nećete ni primijetiti da je prisutna, ako uz nju u hrani nema još nekih bakterija koje uzrokuju vidljiva kvarenja.
Bolesti putem zaražene hrane često zanemarujemo, ali trovanja hranom u restoranu treba obavezno prijaviti sanitarnoj inspekciji da se zaraza ne bi širila, kaže dr. sc. Ivančica Kovaček, voditeljica Odjela za mikrobiološke analize hrane i predmeta opće uporabe na Nastavnom zavodu za javno zdravstvo 'Andrija Štampar'.
Opasnost od zaraze
Samo 20 minuta je potrebno da se jedna bakterija razmnoži u dvije na temperaturi iznad 30°C. Ako u hrani ima 1000 bakterija, za 20 minuta bit će ih 2000.
Prvi simptomi zaraze
Sat do dva je dovoljno vrijeme da se pokažu prvi simptomi zaraze nekim bakterijama, kao što je npr. stafilokok.
Vrućina u autu
Temperaturu od 43°C će unutrašnjost parkiranog auta dosegnuti u sveg deset minuta ako je vani 36 °C.
Ubrzan porast
Temperatura unutrašnjosti auta po ljeti može se popeti za 20°C u samo 20 minuta.
Neke bakterije vole toplinu
Povoljna temperatura za brže razvijanje bakterija je između 30 i 38°C. Važno je da se hrana iz trgovine što prije stavi u hladnjak.
Pažljivo i na plaži
Za plažu su dobri keksi ili voće. Ostalu hranu nikako nije preporučljivo držati na suncu. Konzerviranu hranu treba odmah pojesti.
Kolači
Ljudi često ostavljaju kremaste kolače izvan hladnjaka prilikom proslava i tako riskiraju zarazu. Kolači se moraju držati na hladnom.
Svježa hrana
Za hranu poput svježeg mesa i ribe, mliječnih proizvoda i jaja idealna je temperatura hladnjaka od 2 do 4°C.
Inkubacija
Od 12 do 48 sati je vrijeme potrebno za inkubaciju bakterije salmonele. U tom se periodu jave prvi simptomi zaraze.
Naziv hrane
Kupljeno svježe meso na viskom ljetnim temperaturama treba odložiti u hladnjak u roku od 30 minuta kako se ne bi riskiralo množenje bakterija i kvarenje.
Trovanje hranom
Najčešći, ali ne i jedini simptomi trovanja hranom su mučnina, bol u trbuhu, opća slabost, povraćanje i proljev koji može dovesti do dehidracije pa je ponekad potrebna i liječnička pomoć
NEUSPJEŠNE VEZE: Ovi horoskopski znakovi ne idu zajedno i ne podnose se