To je to što me zanima!

Mali vrtlarski trikovi i najbolje kombinacije za uspješnu sadnju

Dobri susjedi rukoli su niski grah, špinat, krumpir, celer, krastavci, a sa sjemenom mrkve pomiješajte sjeme rotkvice. Mrkvu sadite kraj luka jer luk odbija mrkvinu, a mrkva lukovu muhu pa su obje vrste zaštićene
Vidi originalni članak

Rukola je idealna biljka za vrtlare početnike, kao i za one koji žive u stanovima. Nemojte je čupati nego ‘šišajte’ listove pa ćete tijekom gotovo cijele godine imati svježe listove za salatu.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Rukola

Rukola se obično koristi kao dodatak salatama i jelima, često u kombinaciji s drugim povrćem. Uspijeva skoro na svakom tlu, a najviše joj odgovara mediteranska klima. 

SVESTRANA BILJKA Cikorija je odličan probiotik, ali pije se i kao zamjena za kavu, evo za koga može biti i opasna

Tijekom vrućih ljetnih dana listovi su joj nešto slabije kvalitete, pa ju je potrebno zasjeniti i zaštititi od izravnog sunčevog svjetla kako bi se to izbjeglo. Za vrijeme suše treba ju češće zalijevati jer nedostatak vode utječe na njezin okus i kvalitetu. Zalijevajte ju svakih jedan do tri dana, a u vrijeme suše svakodnevno. 

Dobri susjedi su joj niski grah, špinat, krumpir, celer, krastavci, cikla i razne vrste salata, a također bosiljak i dragoljub jer ispuštaju insekticidni miris. Rukolu bi bilo dobro uzgajati dalje od korjenastog povrća poput mrkve, repe, ali i korabe, prokulice, kelja i brokule.

Začinsko bilje također odbija štetnike koji se hrane rukolom, pa se tako preporučuje njezina sadnja uz začine poput kopra, majčine dušice, mente, vlasca, peršina, korijandera, kadulje, bosiljka, origana i boražina.

Mrkva

Sa sjemenom mrkve možete pomiješati i sjeme rotkvice - one će brzo narasti, a kada ih uberete, napravit ćete mjesta da se mrkva ’udeblja’.

To su kulture koje se dobro slažu, a vole blago kisela tla pa je njihovo zajedno sijanje dobar trik. Kada rotkvica sazre i bude spremna za branje, mrkva se već formirala ispod zemlje pa se branjem rotkvice stvara prostor između plodova mrkve.

Dobri susjedi u vrtu također su joj grašak, rajčica, radič, poriluk, kadulja i blitva. Kopar, češnjak, peršin i bosiljak se često sade uz mrkvu zbog svojih repelentnih svojstava za štetnike koji je često napadaju, a pomažu i u produživanju životnog vijeka mrkve, čuvajući je od propadanja.

Mrkvu sadite kraj luka jer luk odbija mrkvinu, a mrkva lukovu muhu tako da su na ovaj način obje vrste zaštićene od štetnika.

PROMO Suhi vrt ili bujno zelenilo? Evo što optimizirati zalijevanje vrta kako ne bi bilo naporno

Vrtlarski trik

Domišljat vrtlarski trik je da sljedeći put ostatke kave ili čaja ne bacite u odvod nego u posude svojih biljaka u vrtu. Naime, ostaci tih napitaka bogati su dušikom, a sadrže i manju količinu fosfora. Ovu praksu primjenjujte na biljkama koje inače vole kiselo tlo.

Osim toga, za prihranu možete iskoristiti i pepeo koji je ostao nakon izgaranja neobrađenog drva. Pepeo podiže pH vrijednost tla i sadrži kalij, koji će najbolje pomoći korjenastom povrću, kao što su celer, cikla, mrkva, peršin i dr. 

Biljkama koje vole kiselo tlo možete dodati malo taloga od kave, dok će biljke koje vole lužnato tlo, a to je većina povrća, uživati u ljuskama jajeta i pepelu.

Potrudite se izdvojiti barem jedan dan u tjednu za vrtlarenje. To pozitivno utječe na psihičko i fizičko zdravlje, a istraživanja sugeriraju kako različite fizičke aktivnosti, od kojih je jedna i vrtlarenje, smanjuju rizik od razvoja raznih stanja i bolesti.

ZANIMLJIVO I KREATIVNO Jednostavne ideje za unikatan vrt: Posude za cvijeće napravite od starih guma, plastičnih boca

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare