Stručnjakinja za ljepotu i menopauzu, Liz Earle, autorica nove knjige 'A Better Second Half: Dial Back Your Age To Live A Longer, Healthier, Happier Life', objavila je listu najboljih savjeta za ljepotu kože.
Tijekom perimenopauze, menopauze i kasnije dešava se niz promjena na koži. Jedna od ključnih stvari koja se događa je gubitak estrogena, a to je ono što kožu održava gipkom. Također gubimo kolagen - oko 1% godišnje od dobi od 30 godina - elastičnu potpornu matricu koja održava stanice kože punima i glatkima.
POGLEDAJTE VIDEO:
I mišići su u opadanju. Gubimo mišićni tonus na cijelom tijelu, a na licu podupiru kožu te je održavaju zategnutom.
Njihov gubitak razlog je opuštanja kože. Možemo imati i oštećenja od sunca, koja ubrzavaju fine linije, bore i pigmentaciju.
To je čitav niz kumulativne štete koja se počinje pojavljivati od ranih 40-ih nadalje. No Earle predlaže strategiju za koju ističe da čini razliku.
- Moja strategija njege kože uvijek je bila dvostruko usmjerena - radi se o onome što konzumirate, što hrani stanice kože iznutra, kao i o proizvodima koje nanosite na kožu. I jedno i drugo je ključno za postizanje optimalnih rezultata - veli stručnjakinja.
1. Nemojte eliminirati masnoće iz prehrane
Uobičajena zamka u srednjim godinama je uklanjanje masti iz prehrane. No baš tada su nam najpotrebnije - dobre, zdrave masnoće održavaju jaku i gipku kožu te su bitne za proizvodnju hormona.
Općenito se klonite hrane s niskim udjelom masti.
Umjesto toga, odlučite se za omega-3 riblje ulje, koje se može konzumirati kao dodatak osim ako ne volite jesti puno masne ribe, predlaže stručnjakinja.
Ekstra djevičansko maslinovo ulje također je korisno, kao i maslac koji sadrži butirat, protuupalno sredstvo koje pomaže zdravlju crijeva.
Mnoga stanja kože poput rosacee, psorijaze i ekcema upalni su problemi koji potječu iz crijeva. Zato treba pripaziti na prehranu.
2. Usredotočite se na proteine
Kako starimo, naše potrebe za bjelančevinama rastu, stoga je važno pratiti njihov unos. Idealno bi bilo da unosite jedan do dva grama proteina dnevno po kilogramu tjelesne težine.
Dakle, žena teška 60 kg, treba oko 120 g dnevno. Ako ste fizički aktivni, vaše potrebe za proteinima bit će veće.
Neka protein bude zvijezda vašeg tanjura, razmislite o tome prije nego što dodate bilo što drugo, bilo da se radi o pilećim prsima, odresku ili bilo kojem drugom izvoru, veli stručnjakinja.
Doručak je idealno vrijeme za konzumaciju jaja, koja su bogat izvor proteina. Također se možete odlučiti za punomasni grčki jogurt ili zdrave masnoće poput avokada posluženog na žitaricama i brokule.
Proteinski prah može biti praktičan kada ste u pokretu. Svaki dan Earle pije proteinski shake jer jedna mjerica proteinskog praha obično daje oko 20 g. Može se umiješati u smoothie ili jogurt.
3. Ograničite šećer
- Općenito izbjegavam ugljikohidrate ujutro jer mogu uzrokovati skok razine šećera u krvi, a održavanje stabilnog šećera u krvi ključno je za vašu kožu. Šećer je upalni i može pokrenuti proces glikacije, koji stari kožu. Razmislite o malim promjenama i drugdje, kao što je zamjena mliječne čokolade tamnom čokoladom koja ima manje šećera - navodi.
4. Kvalitetan međuobrok
Liz je također velika zagovornica grickanja sira. Sir je bogat proteinima, a neke vrste su posebno korisne za crijevne bakterije, poput sirovog mlijeka i sireva od kozjeg mlijeka.
Alternativno, posegnite za fermentiranom hranom poput kefira, koji je sličan jogurtu te je prepun korisnih bakterija koje pomažu održati crijeva 'mirnima'. Također je dobar izvor proteina.
Orašasti plodovi i sjemenke također su korisni. Uzmite nekoliko brazilskih oraha dnevno, koji sadrže mineral selen - snažan antioksidans.
5. Posolite vodu
Voda je odlična, a dodavanje elektrolita može je učiniti još boljom.
- Dan započinjem dodavanjem prstohvata morske ili kamene soli u vodu. To ne samo da podiže razinu energije, već i hidratizira više od obične vode - izjavila je Liz, piše The Daily Star.