Za ljubitelje čajeva u listićima, bilo koji trenutak u danu dobro je vrijeme za uživanje u omiljenom napitku. Iako na tržištu postoje bezbrojne kombinacije čajeva u vrećicama i sve je stvar izbora, ponekad je zapravo zabavno pomiješati ih i stvoriti vlastitu kombinaciju, posebno ako žudite za nekom novom kombinacijom okusa i mirisa koju dosad niste probali. Tad se isplati uložiti trud da bismo dobili neku posebnu kombinaciju, donosi portal Martha Stewart.
POGLEDAJTE VIDEO: Sve prednosti čaja
Koja je tajna izrade vlastite čajne kombinacije te kako možete znati kombinirate li prave stvari? Jedna od osnivačica tvrtke za proizvodnju specijaliziranih čajeva te jedan od stručnjaka koji se bave miješanjem čajeva dali su nekoliko savjeta. Evo što kažu Esha Chhabra, suosnivačica tvrtke Alaya Tea i Nicolaus Balla, direktor projekta COAST Big Sur:
Što su čajne mješavine?
Čajne mješavine kombiniraju dva ili više sastojaka, uključujući čajeve, bilje, cvijeće i eterična ulja, iako se ne moraju ograničiti samo na to. Tehnički gledano, pravi čaj se pravi od biljke Camellia sinensis, dok se biljne infuzije prave od cvijeća, bilja i drugih biljnih materijala. Ali riječ 'čaj' se često koristi široko, pa obuhvaća i osnovu i infuzije. Uostalom, kao i pravi čaj.
Neki od čajeva koje kupujete u trgovinama zapravo su mješavine.
- English breakfast, ili Irish breakfast, klasični su primjeri različitih vrsta crnog čaja pomiješanih zajedno (često je to mješavina indijskog, šrilankanskog i kenijskog čaja), kako bi se dobio stvarno snažan crni čaj koji se može piti s mlijekom, kaže Esha Chhabra, koja svoje organske i regenerativne čajeve nabavlja od malih farmera, s imanja u Indiji, uključujući Darjeeling, Assam i Uttar Pradesh.
Odaberite svoje sastojke
Sastojci bi trebali biti takvi da izvlače najbolje jedan iz drugog, a ne da se natječu za dominaciju.
Manje je više
Pri izradi čajnih mješavina nema čvrstih pravila, no ako želite postići vrhunski okus, pametno je slijediti nekoliko smjernica.
- Zauzeli smo pristup da stvari trebaju biti jednostavne kako biste mogli kušati svaki sastojak u našim mješavinama, kaže Chhabra. Ukratko, dobitna kombinacija su čajevi sa što manje sastojaka, te oni koji kombiniraju sastojke koji imaju sinergijski učinak. Jedna Alaya biljna mješavina, kaže Chhabra, kombinira dva komplementarna sastojka koja su dobra za trbuh – komorač i paprenu metvicu. Drugi čaj ujedinjuje snažan korijen đumbira i limunsku travu, s blago đumbirastim profilom.
- Ovo dvoje se također koristi zajedno u kuhanju, posebno u azijskoj kuhinji. Tako da su prilično kompatibilni, pojašnjava suvlasnica čajoteke.
Pronađite ravnotežu
Sastojci s moćnom osobnošću mogu zahtijevati kontrapunkt, kaže Nicolaus Balla, kuhar u COAST Big Suru u Kaliforniji. Bilje poput crne kadulje, koprive i lovora prilično su jake, pa im treba nešto da ih uravnoteži, poput metvice i narančine kore, kaže.
Eksperimentirajte s različitim okusima
Kada stvarate vlastite mješavine, počnite s bazom od bijelog, crnog, zelenog ili oolong čaja, a za čajeve bez kofeina krenite od sušenog bilja, poput paprene metvice, tulsija ili kamilice. U početku se držite jednog ključnog profila okusa: cvjetnog, ljutog, citrusnog ili zemljanog, a zatim se fokusirajte na sastojke koji se mogu kombinirati s njima, kaže Chhabra.
- Da biste dobili okuse koji su cvjetni i zemljani možete se držati samo bilja, no dobar početak je upoznavanje s tim koje bilje i začini spadaju u ovu široku kategoriju. Tek nakon toga možete se početi igrati s okusima, pojašnjava.
Kombinirajte bilje i suho voće
Osim ljekovitog bilja, uključite i lokalno dostupne sastojke, poput voća.
- Kad idete na tržnicu, kupite malo suhog voća i probajte ga kombinirati s mentom — što možete izgubiti, kaže Balla. Neke od njegovih omiljenih kombinacija uključuju sitno narezane kriške sušene jabuke ili kruške u kombinaciji s mentom i drugim biljem, dodaje.
Začinsko bilje iz vaše kutije za sadnju ili iz vrta, poput ružmarina, origana, majčine dušice, limunske verbene, matičnjaka i kadulje, može se lako osušiti i napraviti u mješavinama, kaže Chhabra.
Začini pružaju velike mogućnosti
- Možete upotrijebiti sušeni đumbir, papar u zrnu, cimet, kardamom i klinčiće da napravite začinjeni napitak, kaže Chhabra. Dok je odrastala u Indiji, Eaichi chai (od kardamoma) bio je glavna zvijezda.
- To je uobičajeno shvaćanje čaja za mnoge Indijce – kaže dok Balla ističe svoj ledeni čaj obogaćen lovorom.
Cvijeće i jestivo bilje
Hranjivi sastojci jestivog bilja, poput koprive ili maslačka, mogu biti korisni dodaci, uz jedno upozorenje: Pronađite sastojke koje poznajete i koje možete identificirati, nemojte koristiti one kod kojih samo nagađate o čemu se rad i nemojte koristiti opskurne stvari, upozorava Balla. Cvijeće, uključujući neven, lavandu, ružu, kamilicu, cvjetove jasmina i krizanteme, također je zgodan dodatak, samo se pobrinite da je organsko, uzgojeno bez pesticida i sigurno za jelo.
Počnite s malim
Za koje god okuse da se odlučite, počnite eksperimentirati s malim količinama. Kuhinjskom vagom izmjerite oko 2 do 3 grama svojih sastojaka, dovoljno da skuhate jednu šalicu čaja od 2,5 decilitra. Ako vam se sviđa omjer biljaka koji ste upotrijebili, možete ga uvećati i napraviti veću seriju. Ako ne, pokušajte ga malo prilagoditi i kušati ponovo, savjetuje Chhabra. Nakon što 'pogodite' okus za jednu šalicu čaja, povećavajte doze koje možete čuvati u kutijama.
Kako kuhati vašu mješavinu čaja
- Vrijeme kuhanja utječe na okus. Nekim je sastojcima potrebno dulje kuhanje da bi se razvili okusi, dok se drugi brzo infuziraju. Dakle, ako imate dva sastojka koji su na suprotnim krajevima tog spektra, to ne bi bilo idealno, kaže Chhabra.
Opustite se i zabavite
U konačnici, kaže Balla, pravljenje vlastitih mješavina čaja svodi se na povjerenje u vaše instinkte. Ako vam je ono što pomiješate ukusno, niste u krivu. Drugim riječima, prepustite se igri, proces bi trebao biti ugodan, gotovo meditativan, kaže Chhabra.
POGLEDAJTE NOVU EPIZODU SERIJALA 'LEĐA O LEĐA':