Masaže mogu pomoći da se uklone brojni zdravstveni problemi i ne postoje standardne preporuke za to koliko je često potrebno ići na masažu. Terapeut ili liječnik mogu preporučiti učestalost i trajanje masaža, a ovisit će o vrsti masaže i području na koje cilja.
Vrste masaže
Limfna drenažna masaža
Ova je vrsta masaže korisna za dreniranje limfnih čvorova koji su nedavno bili pod utjecajem operacije ili nekog drugog medicinskog stanja. Potiče protok krvi u limfnim čvorovima i oslobađa nakupljanju tekućinu.
Ova će vam masaža na početku možda trebati i svakodnevno, ali s vremenom to može biti dva ili tri puta tjedno. Masažu limfne drenaže uvijek treba provoditi stručnjak, ili vas obučiti da sami izvodite određene tehnike masaže.
POGLEDAJTE VIDEO:
Masaža dubinskog tkiva
Masaža dubinskog tkiva uključuje spore i snažne poteze kako bi se došlo do dubljih slojeva mišića i vezivnog tkiva. Ova vrsta masaže može koristiti kod oštećenja mišića zbog ozljeda.
Za bol se masaže dubinskog tkiva mogu provoditi svakodnevno, nekoliko puta tjedno ili nekoliko puta mjesečno, a terapeut može preporučiti učestalost i trajanje.
Masaža vlasišta
Masaža vlasišta može biti vrlo opuštajuća, a može čak i sniziti krvni tlak i rad srca. Jedno istraživanje u Koreji pokazalo je da su žene koje rade u uredima imale zdravstvene koristi od 15 do 25 minuta masaže vlasišta dva puta tjedno u trajanju od deset tjedana.
Redovita masaža vlasišta može vam pomoći da se osjećate smirenije, a poboljšava i cjelokupni izgled.
Masaža cijelog tijela
Masaža cijelog tijela često se naziva švedskom masažom, a potiče opuštanje tijela. Ovu vrstu masaže možete raditi povremeno, svakih nekoliko tjedana ili jednom mjesečno, da budete bolje usredotočeni i manje pod stresom.
Stolac za masažu
Stolice za masažu mogu olakšati bol u mišićima ili pomoći u opuštanju. Jedna je pilot studija utvrdila da su zdrave odrasle osobe imale koristi od sjedenja u masažnom stolcu 20 minuta odjednom.
Ovu vrstu masaže možete koristiti povremeno ili redovito kod kuće.
Stanja kod kojih su masaže dobre
Masaža može pomoći u ublažavanju specifičnih bolnih simptoma ili smanjenju stresa i anksioznosti. Također mogu biti korisne tijekom trudnoće. Možda će vam trebati češće masaže ili ćete shvatiti da su rjeđe, ali redovite masaže najbolje za vas.
Bol u leđima
Redovita masaža može olakšati bolove u leđima, a jedno je istraživanje pokazalo da masaža dubokog tkiva koja se svakodnevno provodi 30 minuta tijekom deset dana smanjuje bol kod pacijenata.
Bol u vratu
Masaža je način da se kratkoročno ublaži bol u vratu, a česta masaža može biti najkorisnija.
Istraživanje je pokazalo da 60-minutne masaže dva ili tri puta tjedno pokazuju veću korist za bol u vratu nego 60-minutna masaža jednom tjedno ili pak nekoliko 30-minutnih masaža tjedno.
Anksioznost i stres
Prema Američkom udruženju za masažnu terapiju, 66 posto onih koji su išli na masaže u 2018. godini učinili su to kako bi se opustili i riješili stresa, a prema Mayo klinici masaža može smanjiti razinu kortizola za 30 posto i povećati razinu serotonina za 28 posto.
Trudnoća
Studija iz 2010. godine otkrila je da redovita, lagana masaža koju izvodi netko kod kuće ili terapeut može pridonijeti zdravom mentalnom stanju trudnice i smanjenju bolova u nogama i leđima, piše Healthline.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: