Diplomirana studentica informatike na USC-u, Elle Szabo, osnovala je Flush nakon frustrirajućih iskustava u pokušaju pronalaska javnih toaleta dok je uzimala diuretike. Odnedavno ova aplikacija omogućuje restoranima i kafićima da naplaćuju korištenje toaleta.
Ljudi su se navikli uživati u besplatnom pristupu javnim zahodima gotovo svugdje gdje ih put odvede. Međutim, ovisno o mjestu ili gradu, toaleti za besplatnu upotrebu nisu nužno brojni - ili dobro održavani, što se toga tiče.
Flush je u osnovi dvostrano tržište za WC-e. Vlasnici tvrtki mogu iznajmiti svoje WC-e po cijeni od najviše 10 USD, a korisnici mogu pronaći i rezervirati dostupne WC-e putem Flusheve web aplikacije. Flush planira uzeti - ali trenutno ne preuzima - svoj udio u zaradi od rezervacija.
To je praksa koja se već provodi u Americi, a u Hrvatskoj možete na mapi u aplikaciji pogledati dostupne lokacije obližnjih WC-a, gdje god se nalazili.
Za borbu protiv prljavih toaleta, Flush ima ugrađeni sustav ocjenjivanja koji pružatelji usluga vide kada odobravaju rezervaciju za toalet, kao i opciju prijave štete za vlasnike toaleta.
Ovakva praksa će se teško uhodati u zemljama u kojima je plaćanje WC-a neuobičajeno. Cijena bi mogla biti problem u Europi - javni zahodi koji se plaćaju u zemljama poput Italije obično su mnogo jeftiniji (oko euro), dok kod nas idu po 50 centi.
Szabo za aplikaciju predviđa mjesta gdje bi ulazak u WC bio ekskluzivan za Flush i omogućavao bi ljudima da zaobiđu redove, primjerice na festivalima ili u klubovima.
Javni zahodi postali su vitalni resurs za beskućnike koji bi inače bili prisiljeni mokriti ili vršiti nuždu na ulici. Szabo to, međutim, ne vidi tako.
- Flush pruža način pristupa čistoj, pouzdanoj kupaonici i omogućava pristup do nje... Airbnb je bio tako uspješan jer pruža nešto što svima trebamo - krov nad glavom - a Flush čini isto za kupaonice - kaže Szabo.